TGP, TGO in crestere

22-07-2008
padre
Nu este medic/terapeut
padre
Baiatului meu in varsta de 13 ani, i s-a depistat la niste analize de rutina in luna mai 2008, un STGP de 67 (normal 5...41) iar STGO 33 (normal 5...41). In luna iulie valorile cresc: STGP=137, STGO=67, antigen HBs negativ, anticorpi HCV negativ, bilirubina normal, electroforeza normala. In ultimul an s-a ingasat mult, mananca mult, nesanatos, la ore tarzii, nu face miscare.
Stari de greata de mai multi ani (foarte rar varsaturi). Investigatiile efectuate n-au dus la ceva clar - o eventuala suferinta colecistica. As mai semnala dureri de cap destul de frecvente, mai ales dupa efort, si niste dureri ciudate, aleatoare la nivelul oaselor si muschilor picioarelor. Usor anemic (mama cu talasemie minora). Nu am o glicemie.
Se pronunta cineva?
2 comentarii
0
22-07-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Buna ziua.
Valorile sunt doar moderat crescute. Testele hepatice pot creste la copiii cu obezitate. Anumite alimente, prin aditivii lor, ar putea fi usor hepatotoxice (Cola?Chipsuri?). Investigati daca exista cauze psihologice ale cresterii in greutate din ultimul an (probleme la scoala?).
Durerile osoase nesistematizate (apar si dispar, in locuri diferite) sint frecvente la copii, daca sint intense sau se localizeaza merita investigate (radigrafie pentru oase, analize de sange VSH, CPK, LDH pentru muschi).
Exista 50% sanse sa fi mostenit gena talasemiei minore de la mama (manifestari foarte usoare, poate deloc).
Se recomanda, bineinteles, scadere in greutate si exercitiu fizic.
Ar fi bine sa faca un test de toleranta la glucoza.

Numai bine!
0
22-07-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Am mai raspuns o data, am crezut ca nu mi-a preluat textul :)).

Intr-o clinica de pediatrie specializata pe metabolism, (Cluj, Bucuresti), se fac si alte analize (hormoni, IGF etc.)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.