TGO si TGP, uree serica

24-12-2013
john1985
Nu este medic/terapeut
john1985
Buna ziua,

Am 27 ani, sex masculin, 1.85 m si aprox 103 kg.

Dupa ce am fost la o petrecere in noaptea de Sambata spre Duminica dimineata si, recunosc, am baut destul de mult(in special vodka si whiskey), Duminica m-am simtit destul de rau(dureri de cap, stare de discomfort, lipsa de vlaga etc.. toate simptomele unei adevarate mahmureli) :)

Problema e ca Luni dimineata am hotarat sa imi iau sange pentru analize si am obtinut urmatoarele rezultate anormale:

TGO - 35
TGP - 135
Uree serica 52 mg/dl
HDL - 34
LDL - 112
Colesterol total: 174

Sunt foarte ingrijorat de valorile mari ale TGO si TGP si uree serica. Imi puteti spune daca aceste valori pot fi mari in urma consumului excesiv de alcool cu 24 de ore inainte ?

Pe de alta parte, valoarea analizei de fosfataza alcalina este de 63. Am inteles ca in cazul in care aveam ceva de ordin viral la ficat(hepatita de orice fel), aceasta analiza ar fi fost in afara intervalului normal.

Ma puteti lamuri, va rog ?

Multumesc!
26 comentarii
0
24-12-2013, ora 21:41
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Buna seara,
Consumul de alcool poate influenta rezultatul analizelor de sange.
Iti recomand sa ai o alimentatie cat de cat echilibrata si sa repeti analizele de sange dupa sarbatori.
Sanatate.
0
24-12-2013, ora 21:57
john1985
Nu este medic/terapeut
john1985
Acum un an mi-au iesit urmatoarele rezultate:
TGO - 5
TGP - 37

Nu am avut nici o problema pana acum cu analizele la ficat. Nu am avut transfuzii de sange, am o patenera de 3 ani, analizele ei au iesit perfecte de fiecare data.

Voiam sa stiu daca rezultatul de acum, anormal, are legatura exclusiv cu alcoolul si, eventual, poate un ficat putin gras sau e posibil sa am vreun virus la ficat( din categ hepatita).

Astept opinia unui doctor daca se poate.

Categoric, voi repeta rezultatele...
0
24-12-2013, ora 23:53
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Buna seara ! HDL sub 40 arata un risc crescut de boala coronariana, deci risc de afectare a inimii. LDL colesterolul e usor crescut, deci la limita cum s-ar spune. TGP e de aproximativ 3 ori mai mare decat normalul. Aceasta valoare pledeaza pentru steatoza hepatica ( adica ficat mai gras ), ciroza sau hepatita alcoolica. Ne se poate spune ca aveti un virus la ficat, asa cum va exprimati dumneavoastra, decat daca se fac analizele specifice pentru hepatita B si C si daca ies pozitive. TGO este in limite normale inca, chiar daca acum e mai mare decat l-ati avut inainte. Ureea serica ar trebui sa fie sub 20. Faptul ca e 52 arata o afectare semnificativa a functiei renale. In concluzie, la ora actuala este sigur ca sufera atat ficatul cat si rinichiul. Recomandarea si rugamintea mea este sa nu asteptati pana dupa sarbatori si sa mergeti imediat in orasul dumneavoastra la o clinica sau centru medical specializate in boli de ficat si sa faceti o evaluare suplimentara. Acolo vi se vor spune ce investigatii mai trebuie sa faceti. Daca va mai pot ajuta cu vreun sfat, va stau la dispozitie. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
25-12-2013, ora 00:14
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Buna seara. Este adevarat faptul ca investigatii suplimentare sunt necesare in acest caz, insa trebuie avut in vedere faptul ca pacientul a consumat alcool, dupa cum spune dansul in cantitati mai mari si cu siguranta a consumat si mancaruri bogate in proteine. In ceea ce priveste efectuarea analizelor este recomandata abstinenta de la alcool cu 72 de ore inainte de efectuarea acestora. HDL de obicei creste la consumul de alcool insa scade si in unele probleme la nivel hepatic sau renal inclusiv in suprasolicitarea acestora. In ceea ce priveste TGP-ul, acesta de asemenea creste in urma consumului de alcool si cu mult mai mult in cazul consumului in paralel de paracetamol sau alte medicamente. De asemenea ingestia recenta de proteine poate determina valori crescute ale ureei serice, in special daca se asociaza cu aport redus de lichide, transpiratii profuze sau poliurie indusa de alcool, poate duce la cresterea nivelului seric al ureei pana la 80 mg/dL. Eu zic ca nu este cazul sa ne impacientam insa realizarea unor analize pe à jeun si la o distanta de minim 72 de ore de orice consum de alcool este deciziva in acest caz.
0
25-12-2013, ora 00:26
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Sunt de acord cu tot ce ati spus. Din relatarea domnului care ne-a spus ca a consumat alcool, reiese ca au trecut deja 72 de ore, deci eu propun in continuare efectuarea unor investigatii suplimentare cat mai repede posibil. Cu stima si respectul pe cale vi le port tuturor:
dr Petre Muresan
0
25-12-2013, ora 00:40
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Am observat faptul ca dansul a consumat sambata spre dumineca. De dumineca pana luni sunt mai putin de 72 de ore, daca analizele au fost realizate luni dupa cum spune dansul. In orice caz este nevoie de refacerea analizelor in aceasta situatie dupa cum spuneati si dumneavoastra pentru a exclude alte cauze insa eu consider excesul de alcool responsabil pentru aceste rezultate.
Tot respectul.
Sarbatori fericite cu sanatate.
0
25-12-2013, ora 08:31
john1985
Nu este medic/terapeut
john1985
Buna dimineata,

Da, e adevarat, petrecerea s-a terminat Duminica dimineata iar Luni dimineata s-a facut recoltarea de sange. Deci, au trecut aproximativ 24 de ore in care m-am simtit foarte rau(toate simptomele aferente mahmurelii).

Tot in acea noapte(Sambata spre Duminica) dar si Duminica seara, am consumat carne care este intr-adevar bogata proteic. De asemenea urmam si un tratament cu Nurofen(raceala si gripa).

Stiam ca doar antibioticele interactioneaza cu alcoolul.

Nu sunt un alcoolic, beau ocazional, sunt luni de zile in care nu beau un pahar insa, uneori se intampla sa exagerez la vreo petrecere. Acum am avut ocazia sa vad ce se intampla cu ficatul in aceasta conjunctura si mi-am invatat lectia. :)

Ma speriasem si ma apucasera gandurile negre cand am vazut analizele pentru ca mi-e frica de bolile virale ale ficatului(hepatite). Pe de alta parte, stiu ca se iau prin sange si contact sexual iar eu nu am fost expus nici unui risc din ambele perspective. Mai mult, fosfataza alcalina a iesit cu valoare normala. Am citit ca este un indicator al hepatitei si al celulelor canceroase.

In rest, ma simt foarte bine, nu am greturi, varsaturi, nu mi s-a ingalbenit pielea si nu am pete sau alte simptome ale unei boli cronice a ficatului.

Totusi, am hotarat sa fac o cura de grefe si de Liv52 si sa imi repet in ianuarie analizele.

Va tin la curent. Multumesc pentru sfaturi si ajutor!
0
25-12-2013, ora 13:07
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Buna ziua ! Astept cu mare interes noi vesti despre dumneavoastra. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
25-12-2013, ora 13:19
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Buna ziua.
Va recomand Lagosa ( silimarina) si de asemenea o cura cu Omega 3. In general dupa astfel de petreceri este important sa va hidratati si un complex de vitamine in special B-uri este binevenit a doua zi si eventual o bautura cu electroliti ( potasiu, magneziu). Consumul de alcool accentueaza unele reactii adverse ale ibuprofenului (Nurofen).
Mai mult de atat, dupa cum spunea si domnul Dr., aveti grija la bolile cardiovasculare.
Sanatate.
0
27-12-2013, ora 18:11
john1985
Nu este medic/terapeut
john1985
Salutare,

Astazi mi-am facut o ecografie abdominala si am primit urmatoarele rezultate privind ficatul:

LD: 160 mm
LS: 80 mm
LC 22 mm
Ecostructura relativ omogena, difuz hiperecogena, aparent fara formatiuni solide sau lichidiene intraparenchimatoase
VP: 12 mm, in hil
CBP: 5.5 mm, permeabila

Mi s-a spus ca am un ficat putin gras si ca toate organele sunt sanatoase, fara modificari anatomice, chisturi sau tumori.

E prima ecografie pe care am facut-o in viata mea pana acum si, sincer nu imi pot da seama daca ficatul e un pic marit fata de starea anterioara sau poate chiar astea sunt dimensiunile ficatului avand in vedere dimensiunile corpului meu.

Luni, am o programare si la gastro-enterolog.

Ce parere aveti ? Poate fi vorba de hepatita sau de un ficat putin gras si un consum excesiv de alcool ?

Ar fi trebuit totusi sa iasa acea fosfataza alcalina ridicata in cazul unei hepatite ?

Multumesc!
0
27-12-2013, ora 18:34
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Sugestia mea a fost sa repetati si analizele de sange. Insa sa nu consumati alcool cu 72 de ore inainte. La dimensiunea corpului dvs poate sa exista si o usoara hepatomegalie (ficat marit).
0
27-12-2013, ora 20:45
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Ecografia este foarte importanta, dar nu este suficienta. Astept cu mare interes repetarea analizelor de sange.
Cu stima si respect
dr Petre Muresan
0
27-12-2013, ora 21:10
john1985
Nu este medic/terapeut
john1985
Da, categoric le voi reface. Maine termin antibioticul Eficef care dupa cum scrie in prospect creste moderat transaminazele..
Voi astepta cateva zile si le voi reface saptamana viitoare.

Dupa cate zile dupa ce termin de luat antibioticul pot face analizele?
0
28-12-2013, ora 00:23
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Lasati sa treaca 3 zile inainte de a repeta anlizele.
Sanatate.
0
28-12-2013, ora 16:23
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Va rog sa repetati toate analizele care au iesit modificate. Cu stima :
dr Petre Muresan
0
21-01-2014, ora 16:56
john1985
Nu este medic/terapeut
john1985
Buna ziua,

Am refacut analizele ieri si am urmatoarele rezultate:

TGP - 196 (maxim 50)
TGO - 221 (maxim 50)
Gama -GT 28
Fosfataza alcalina 57
Bilirubina directa 0.19
Bilirubina totala 0.41
Glucoza serica 90
Sideremie 58

Urina: corpi cetonici 50 mg/dl

Proteina C reactiva 6.27 (maxim 5)

Anti-HAV 5 (pana la 20 este negativ)
Anti - HAV-Igm - negativ
Ag HBs negativ
Anti - Hbs - 41 (dobandit prin vaccinare)
Anti HCV negativ

Hemograma

toate bune in afara de:

Hemoglobina eritrocitara medie HEM - 26.9 (intervalul ar fi 27 - 34)

Fibrinogen 409 (intervalul ar fi 200-400)

HDL 34 (prea mic)
LDL 99
VLDL 22
Colesterol total 140
Lipide totale 513

In afara de TGO si TGP care sunt puternic in afara intervalului, toate celelalte analize sunt perfecte. Cu exceptia unora care sunt la limita.

Nu inteleg totusi de ce dupa o luna de Lagosa si ceaiuri hepatice si mancat sanatos, transaminazele au crescut.

Este adevarat ca am facut urmatoarele schimbari:

- am schimbat total stilul de viata. Mananc doar carne si peste slab cu diverse salate: sparanghel, spanac, salata verde, morcovi, rosii, castraveti.
Am exclus total painea, dimineata mananc cereale si seminte de chia. Am renuntat total la sucuri acidulate, zahar, prajituri, fainoase, junk food.

Totodata, de doua saptamani am inceput intens activitatea fizica la sala. De atunci am ceva febra musculara dar imi revin.

Nu stiu ce altceva as putea face... Sa fie oare si de la schimbarea brusca a alimentatiei sau de la efortul intens care afecteaza ficatul ?

Mentionez ca in 4 saptamani am dat jos 9 kg si am ajuns la 97. Nu m-am infometat dar pur si simplu am mancat sanatos si am facut miscare.

Ce parere aveti ?
0
22-01-2014, ora 19:09
john1985
Nu este medic/terapeut
john1985
As vrea sa stiu, daca ma poate ajuta cineva care stie, daca pot face efort in continuare la sala avand in vedere transaminazele si steatoza hepatica.

Vreau sa stiu daca ma ajuta sau daca imi face mai rau.

Totodata vreau sa stiu daca TGO a crescut din cauza febrei musculare si daca acesta va scadea dupa ce febra va trece si muschii/organismul se va reobisnui cu sport regulat.

Mentionez ca inainte cu 2 zile de a-mi lua analizele, am avut o crampa musculara abdominala superioara(incordare involuntara a musculaturii) destul de puternica si m-am oprit din antrenament. Chiar la 2-3 zile de atunci, imi mai da o durere foarte slaba ce trece in 2-3 secunde si mai ales atunci cand ma aplec sa ma inchei de exemplu.
0
22-01-2014, ora 21:47
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
john eu am trecut in 2009 prin steatoza hepatica grad4( ciroza incepe de la gradul5 de unde ficatul nu se mai regenereaza) si luam urmatoarele medicamente: omega3 cu ulei de somon, silimarina sau lagosa, esentiale forte n sau hepatoprotect sau liv 52 cele trei sunt acelasi lucru, sargenor care se da la ciroza si o dieta echilibrata cu cat mai mult regim, CEAIURI HEPATICE 2 LITRI PE ZI, si miscare multa atat pe bicicleta cat si la aparate si in doi ani ficatul a revenit la normal adica steatoza hepatica moderata, DAR AM FACUT TOATE ASTEA CU ACORDUL MEDICULUI CARE MA SUPRAVEGHEAT DIN TREI IN TREI LUNI CU CONTROL SI ANALIZE, si de atunci ficatul este la cote normale cu ceaiuri hepatice si era sa uit O LINGURITA DE MIERE DIMINEATA PE STOMACUL GOL TINUTA SUB LIMBA.
0
24-01-2014, ora 16:23
john1985
Nu este medic/terapeut
john1985
Inteleg ca, poate, te-ai speriat ca era de gradul 4 dar totusi mi se pare un "tratament" foarte intens. Cu toate astea, rezultate s-au vazut dupa 2 ani de regim si pastile zilnic. Mi se pare fenomenal de mult. De slabit, de exemplu, poti da jos 20 kg si in 3-4 luni daca te straduiesti. Grasimea aia de pe ficat zici ca e eterna... :)

Eu o sa continuu cu sportul pentru ca acum mi-a trecut si febra musculara si sincer ma simt foarte bine. Chiar imi cere organismul sa fac miscare si imi place. De mancat, am renuntat la prajeli, condimente, sucuri si fast food-uri. Mananc legume, fructe, carne slaba si beau apa si ceaiuri. Iau Lagosa deocamdata si ma abtin de la alcool...

Citeam totusi cu proteina C reactiva care mie mi-a iesit putin marita. Am vazut ca CRP-ul si fibrinogenul pot creste tranzitoriu de la activitate fizica(inflamatia temporara a muschilor, febra musculara) si ca in general sportul si alimentatia sanatoasa scad CRP-ul si fibrinogenul...

Pe de alta parte, am citit ca valori normale inseamna pana la 10 mg/L dar mai jos in articol spune ca o valoare intre 3 si 10 poate indica un risc crescut de boala coronariana, infarct etc. Am facut si un EKG in urma cu 2 zile si nu am nimic. E posibil sa fie acel CRP si fibrinogen putin marit de la febra musculara si apoi sa revina la normal ? La fel si TGO-ul de exemplu...

Desi medicul gastro-enterolog merge pe hepatocitoliza(steatoza hepatica) - nonviral, medicul de familie s-a grabit sa-mi spuna ca am hepatita autoimuna.

Ce parere aveti ? Exista elemente in analizele mele care sa indice hepatita autoimuna sau poate fi vorba doar de o steatoza hepatica (care a fost descoperita si la ecografie) ?
0
25-01-2014, ora 04:39
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
TGO si TGP crescute. Avand in vedee ca cele doua analize, nu numai ca nu au scazut, dar chiar au crescut mult, va recomand, va rog, sa nu va mai ghidati dupa sfaturi luate de pe internet si sa va adresati unei clinici specializate in bolile de ficat pentru a clarifica situatia. Astept cu mare interes rezultatul dupa ce va adresati unei astfel de clinici. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
22-01-2015, ora 00:25
Constantinwbw
Nu este medic/terapeut
Constantinwbw
Buna seara. Numele meu este Iulian Cristea si am 29 de ani. In urma unor analize periodice am constatat ca nivelul TGO/AST este de 99, 7 si TGP/ALT 66, 7. Acidul uric este de 10, 7. Tin sa precizez ca sunt fumator. Am renuntat de ceva vreme la carne. Paine mananc destul de rar. Alimentatia mea este destul de bogata in fructe si legume. Zilele trecute inclusiv ieri am facut o dezintoxicare a colonului bazata pe 1 litru de apa calduta dimineata amestecata cu sare de mare. Intrebare: este posibil ca aceste valori sa fie date peste cap din aceasta cauza?? Un sfat pentru mama mea va mai rog: are colesterolul total de 323, 9mg/dl. Ldl 211, 5 si hdl 61, 6. In rest sunt bune analizele. Varsta ei este de 53 ani. Multumesc!
0
22-01-2015, ora 00:26
Constantinwbw
Nu este medic/terapeut
Constantinwbw
Detoxifiere, pardon!:)
0
05-07-2015, ora 17:51
lachriss
lachriss
Dl Constantinwbw, este important de investigat nivelul crescut al TGO (acesta poate creste pe fondulconsumului de alcool, intr-o steatoza hepatica non alcoolica, intr-o hepatita virala, pe fondul consumului unor medicamente etc). Acidul uric este destul de mare (ureea si creatinina sunt OK?)si ar necesita tratament. Este extrem de putin probabil ca respectiva clisma sa fi influentat analizele. Pentru mama: colesterolul total si colesterolul "rau" sunt foarte crescute (expunand-o astfel unui risc cardiovascular ridicat) si necesita tratament cu statine (ex atorvastatina)
0
20-01-2016, ora 15:10
florin375
Nu este medic/terapeut
florin375
buna ziua am facut o serie de analize si mia iesit tgo 27, tgp 76 din valori normale 0-42, limfocite % 56.70, neutrofile % 32, 10, neutrofile # 1, 50, latimea distrib. eritroctatre 14, 30, volum mediu trombocitar 7, 50, latimea distrib. trombocitare 12, 20. este ceva de ingrijorat. mentionez ca beau seara cate 2-3 pahare de vin.
0
28-03-2017, ora 22:55
Alexandruciprian
Nu este medic/terapeut
Alexandruciprian
Buna seara, in urma analizelor, mi a iesit tgp 69 limita fiind 50, tgo 21 limita fiind 50, ag hbs si anti hvc au iesit negativ ambele. Mentionez faptul ca nu fumez, nu consum alcool, nu am o alimentatie nesanatoasa, mananc rar prajeli sau grasimi...mi a iesit si colesterolul marit. Este ceva grav, judecand dupa transaminaze? Multumesc anticipat
0
06-04-2017, ora 13:10
Alexandruciprian
Nu este medic/terapeut
Alexandruciprian
de vreo 2 saptamani mananc mai mult legume, fructe, la prima masa, iar la a doua masa o portie de piept de pui/curcan, la cuptor, fara ulei, si cartofi fierti, sau in tava, fara ulei, la cuptor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • A fost dezvoltată o nouă metodă pentru analiza probelor de urină
  • Sumar de urină - informații pacient
  • Cum ne recoltăm urina pentru laborator
  • Aspartataminotransferaza (TGO / GOT / ASAT / AST) crescută - cauze
  • TGP şi TGO mărite - cauze posibile şi explicaţii (transaminazele)
  •