TGO SI TGP MARITE

23-02-2007
ela_andre
Nu este medic/terapeut
ela_andre
Buna ziua si bine v-am gasit
Sunt disperata in legatura cu analizele sotului meu
Si-a facut un set de analize in urma carora i-au iesit
tgo 72 si
tgp 163
Trebuie sa mentionez ca cu o seara inainte de a face analizele am fost la o petrecere si a cam intrecut limitele, a consumat alcool in cantitati mari de Whisky si a doua zi si-a facut analizele.
Credeti ca din cauza asta se poate sa-i fi iesit asa de mari valorile?
Mai mentionez ca nu este alcoolic, nu face exces de bautura, bea ocazional, are cam mare greutatea la 1.80m, 98 kg, s-a ingrasat 10 kg in ultimele 3 luni, varsta 29 ani, a avut acum aproximativ 2 ani ficatul marit si lenes,
Medicul de familie i-a recomandat alte seturi de analize, dar rezultatele ii vin dupa 10 zile, simt ca nu mai pot astepta pana atunci, astept un mesaj de incurajare din partea voastra
Va multumesc mult si va doresc la toti multa sanatate
1 comentarii
0
23-02-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
Valorile tgo si tgp masurate dupa ingestie de alcool nu sunt interpretabile, asa ca medicul de familie a avut dreptate sa ceara repeterea lor. In cazul in care are "ficatul marit si lenes" si cu cele 10 kilograme in plus a atins pragul de obezitate gradul I, s-ar putea sa iasa si analizele repetate marite, deoarece mai probabil ca are depunere de grasime in ficat, asa-numita steatoza. Ceea ce ar trebui sa va ingrijoreze mai mult sunt cele 10 kilograme puse in 3 luni! Daca nu a modificat nimic in alimentatie, stil de viatza, ar fi bine sa faceti si un consult endocrinologic. Va doresc multa sanatate amandorura!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.