TGO-TGP VALORI MARI AJUTATI-MA VA ROG

26-01-2009
Nagy Kinga
Nu este medic/terapeut
Nagy Kinga
Buna seara,
La 20 de ani am avut o hepatita A si ulterior o recadere de o saptamana, ficatul ramanand marit mereu.Acum o luna am folosit 7 cutii de Zentel pentru ascariaza.Am observat ca mi s-a intarit ficatul.La ecograf nu s-a aratat nici o schimbare dar dupa analize tgp mi-a iesit 230 si tgo 313, iar colesterolul 353.Dupa trei zile am refacut analizele tgp a iesit 321 si tgo 103.Folosesc ceaiuri hepatice si essential forte 6/zi.Va rog din suflet spuneti-mi ce sa fac, unde sa ma duc.Medicul de familie mi-a spus sa mai asteptam pentru ca aceste rezultate sunt anormale din cauza zentelului.In luna mai fiind internata la cluj in spital rezultatele erau normale.Astept raspunsul Dvs.
2 comentarii
0
26-01-2009, ora 22:47
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
sapte cutii de zentel !!!!Pai la ce interval le-ai luat?oricum e o doza soc, care daca nu ti-a omorit limbricii in mod cert ti-a lovit crunt ficatul.Stii ca trebuie facuta o pauza de o saptamina intre 2 doze succesive de zentel?Deci 7 cutii trebuia sa le iei in vreo 2 luni.Sper ca nu ai facut-o in 7 zile.Desi cred ca zentelu tau a avut prospect, uite aici unul on-line
http://www.farmaciiledona.ro/application/assets/uploads/prospecte/1965.pdf
eu zic sa faci analize cit mai des si sa urmaresti evolutia transurilor.Un consult gastroenterologic e util si pentru a te mai linisti puitn
0
27-01-2009, ora 15:29
Nagy Kinga
Nu este medic/terapeut
Nagy Kinga
Va multumesc pentru raspunsul Dvs prompt.Inteleg ca Zentelul a contribuit in mare masura la cresterea transaminazelor.Sper ca acesta sa fie motivul principal.O sa urmaresc evolutia transurilor.O zi frumoasa va doresc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici