dupa ce mi-am facut analize la sange, m-am speriat

22-04-2011
nicholas70
Nu este medic/terapeut
nicholas70
Buna ziua!
Astazi am facut analize la sange si m-am speriat dupa ce am vazut rezultatele,
TGO-97, TGP-250, COLESTEROL259, TRIGLICERIDE-150, va rog spunetimi ce sa fac pentru a micsora aceste valori. Multumesc.
15 comentarii
0
23-04-2011, ora 10:36
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,
cauta pe Google, lucrarea DR.Leornard Azamfirei cu titlul:
E BINE SA STII. SFATURI PENTRU OAMENI SANATOSI SI...BOLNAVI
editura 2003 "Viata si sanatate"Bucuresti
si la
cap.13 GHID DE INTERPRETARE A UNOR ANALIZE DE SANGE

P.S.
Daca vrei sa-ti si raspunda un medic,
scrie la fiecare rezultat si valoarea maxima si minima...(fiecare laborator...are alte valori).

Sanatate si Un Paste linistit.
0
23-04-2011, ora 14:29
adrian2011
Nu este medic/terapeut
adrian2011
ai ficatul putin marit.trebuie sa ti un regim alimentar cateva luni(2, 3 luni si refaci analizele)!incearca sa renunti la prajeli, la mancaruri grase, salamuri, sunca etc si cat mai mult carne de pui la gratar, supe, ciorbe de legume, fructe multe, sare mai putina in mancare!cauta pe net ca o sa gasesti un regim
0
23-04-2011, ora 16:42
nicholas70
Nu este medic/terapeut
nicholas70
Va multumesc f. mult pentru raspuns. Am sa pun si limitele minime si maxime la analize !
TGO - normal 2 - 37, eu am 97
TGP - normal 2 - 41, eu am 259
TRIGLICERIDE - normal 35 - 160, eu am 160
COLESTEROL - normal 100 - 220, eu am 259
Si o alta intrebare, aceste valori crescute se pot face si din cauza ca lucrez in mediu toxic ( statie de incarcat acumulatori ), oxid de sulf, oxid de plumb..etc.
0
23-04-2011, ora 20:16
Albastru44a
Nu este medic/terapeut
Albastru44a
Un consult gastroenterologic s-ar impune. Nu trebuie sa asteptati ci sa va prezentati la un medic care are sa completeze investigatiile(in primul rand markerii virali hepatitici se impun). Nu urmati tratamente "dupa ureche" sau recomandate de persoane foarte binevoitoare, caci multe fac mai mult rau decat bine. Singurul lucru pe care il puteti face este sa NU consumati alcool si avand in vedere ca colesterolul va este marit sa evitati grasimile(putand fii vorba si de o steato-hepatita).

Deci.fara alcool, fara grasimi si consult gastroenterologic.

Sanatate.
0
23-04-2011, ora 22:02
nicholas70
Nu este medic/terapeut
nicholas70
Nu stiu cum se face dar chiar nu consum alcool, dar multumesc mult pentru sfat.
SARBATORI FERICITE !
CRISTOS A INVIAT !
0
28-04-2011, ora 17:16
younika
Nu este medic/terapeut
younika
acum o sapt m am intepat cu un ac contaminta cu virusul b.am spalat imediat locul"punctionat"din greseala si dezinfectat cu SENSIVA care din cate stiu inactiveaza virusul...sunt foarte speriata insa pentru ca am o imunitate f scazuta.de mentionat este faptul ca pacientul a tinut tratament riguros iar transaminazele ies in parametrii normali. o sa imi fac in fiecare saptamana verificarea transaminazelor a gamma gt ului si sper din tot sufletul s anu l fi contactat...ins apna atunci am numai ganduri negre...am uitat sa specific ca acum am 24 de ani si am facut vaccinul pentru virusul b la 18 ani...la imunitatea mea cred ca nu mai sunt prezenti anticorpii...ce parere aveti?
0
30-04-2011, ora 20:09
Albastru44a
Nu este medic/terapeut
Albastru44a
In primul rand..este sigur ca pacientul este cu adevarat bolnav de hepatita B. Si-a facut pana acum vreo viremie care sa fii iesit pozitiva?
Apoi... in mod teoretic vaccinul asigura o protectie pentru 5 ani de zile. Insa in mod practic el poate asigura protectie si apoi. Poate mai important decat sa va faceti transminazele ar fii sa va dozati Anticorpii si anume Ac antiHBs. Daca cumva i-ati dozat anterior si era negativi exiata teoria ca ei se reactiveaza in momentul contactului cu virusul si titrulul lor creste.
Daca doriti sa fiti sigur/a ca nu ati contactat virusul ar fii sa va faceti o viremie pentru virusul B.
Cel mai intelept ar fii fost sa va prezentati la un infectionist imediat postexpunere.

Santate.
0
02-05-2011, ora 13:00
younika
Nu este medic/terapeut
younika
degeaba m as fi dus la infectionist imediat...perioada de instalare a virusului este de 4-26 sapt...si pacientul este suta la suta cu virul b.testul pentru a verifica daca mai am anticorpi o sa mi l fac...insa mai devreme de 4 sapt...nu am dc sa imi fac testul pt hbs...e inutil...eu asta stiu...in schimb valorile transaminazelor sunt crucial de urmarit intrucat daca se instaleaza virusul categoric exista modificari la aceste probe...multumesc insa pt sfat.
0
02-05-2011, ora 20:12
nicholas70
Nu este medic/terapeut
nicholas70
sabinuk, nu stiu de ce ai intrat pe acest subiect, ce treaba are infectarea ta cu virusul H B, cu TGO-UL si TGP-ul meu. dupa cate am vazut mai ai si alte subiecte deschise ! te rog sa-ti lansezi intrebarile pe topicul tau, poate eu incerc sa am niste raspunsuri pentru boala mea !
0
03-05-2011, ora 00:46
younika
Nu este medic/terapeut
younika
din pct ul meu de vedere are legatura.si as avea si eu o intrebare...analizele ti le ai facut dupa mult timp in care nu ai mai verificat starea sanatii tale, nu?
in orimul rand cand ai valorile mari la transaminaze se impun si testele hbs si hcv, daca nu sunt porbleme aatunci incearca sa tii un regim o luna de zile si apoi verifica ti din nou aceaste analize...daca valorile nu incep cat d ecat sa scada atunci inseamna ca trebuie sa consulti si un medic in vederea recomandarii unui tratament medicamnetos adecvat.oricum va trebui sa renunti la mancarea grasa si la bauturile alcoolice(daca e cazul). mai poate fi o cauza pentru transaminazele tale marite si consumul de medicamente antibiotice care se metabolizeaza hepatic si care pot da aceaste valori...insa cauzele pot fi multe iar prezentarea ta cu aceaste analize la un medic este absolut necesara...trebuie sa incepi de undeva!multa sanatate iti doresc si sper sa aud numai de bine de tine!
0
03-05-2011, ora 00:50
younika
Nu este medic/terapeut
younika
si inka ceva...citisem ca tgp ul tau e 259...in acest caz nu mai cred ca e vb doar de regim si alimentatie ci s ar putea sa ai probleme cu vreun virus hepatic.nu vreau sa te sperii caci si eu trec prin momente dificile si pana nu ma lamuresc nu sunt linistita, insa parerea mea e ca trebuie neaparat sa faci testele pentru virusii B si C.multa sanatate si sa nu fie deloc asa cum banuiesc eu!
0
05-05-2011, ora 18:40
nicholas70
Nu este medic/terapeut
nicholas70
Pe data de 20 oct. 2010 am facut acelasi tip de analize TGO-22 U/L; TGP-41 U/L; COLESTEROL-258 mg/dl; TRIGLICERIDE-265 mg/dl, dupa consultul la medicul de familie mi s-a prescris LIPANTHYL SUPRA 160 MG,
In20, 04.2011 am refacut analizele si au iesit urmatoarele valori, TGO-97U/L; TGP-259U/L;TRIGLICERIDE-150 mg/dl; COLESTEROL-258 mg/dl, cu tot cu acest LIPANTHYL SUPRA care mi-a fost prescris pentru colesterol, valoarea colesterolului a ramas aceiasi, provocandu-mi o reactie adversa hepatobiliara si cresterea moderata a concentratiilor serice ale transaminazelor.
0
05-05-2011, ora 18:47
nicholas70
Nu este medic/terapeut
nicholas70
Ficat; diametru lob stang - 7, 0 cm
lob drept - 13, 2 cm
Ecogenitate - crescuta moderata, Ecostructura - omogena
0
12-05-2011, ora 22:32
nicholas70
Nu este medic/terapeut
nicholas70
astazi am refacut analizele pentru TGO, TGP, COLESTEROL SI TRIGLICERIDE.
SUCCES TOTAL !!!!!!!
Dupa 25 de zile de dieta alimentara si tratament cu SARGENOR,
TGO-19 U/L :
TGP-21 U/L ;
TRIGLICERIDE-102 mg/dl ;
COLESTEROL-186 mg/dl,
0
13-05-2011, ora 14:51
younika
Nu este medic/terapeut
younika
felicitari !!!! si eu am o veste buna...am anticorpi deci sunt protejata si nu am cum sa ma fi infectat!!!deci numai bine i8n continuareee!!!!!!!!!;*
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici