TBC pulmonar

28-09-2011
Pierce
Nu este medic/terapeut
Pierce
Buna tuturor. Scriu asta in speranta ca toata povestea mea va putea ajuta pe cineva. Am aftat, acu vreo trei luni si ceva, ca m-am procopsit cu un TBC din pura intamplare. Spun din pura intamplare, pentru ca, desi am avut ceva simptome nu le-am dat mare atentie. Asta e si motivul pentru care spun ca poate ajut pe cineva. Dar sa incepem cu inceputul...
Sunt barbat, am 30 de ani si cam 100 de kg la 1.85 m inaltime. Lucrez intr-un mediu zic eu ok, in cercetare, sunt destul de bine platit si alimentat (ca sa exclud, din start, preconceptia ca aceasta boala o fac doar cei fara venituri, nealimentati, alcoolici, marginali etc.).
Totul a inceput prin februarie cu o raceala foarte puternica.sau am zis eu ca era o raceala. Fumator fiind (pe vremea aceea) raceam destul de des si ursor, insa la fel de repede imi si trecea. De data asta nu...am facut febre 39 de grade, aveam o tuse seaca destul de urata (ma dureau plamanii de la atata tusit). Nu m-am alarmat prea tare atunci si nici la medic nu am fost. Raceala asta din februarie a trecut cam in o saptamana. Febra mai ales, ca ramasesem cu o usoara tuse. Fumator fiind (cam 2 pachete pe zi) nu am acordat mare importanta tusei. Si nici expectoratiei matinale. Asa am ajuns pe la finele lui mai. Intre timp sotia mea s-a procopsit si ea cu o tuse seaca. Nefumatoare si mult mai ingrijorata decat mine, a mers la medic si acesta i-a zis ca e o simpla bronsita. Totusi tusea nu i-a trecut, si, in doua saptamani era din nou la alt doctor. De data aceasta a fost trimisa la o radiografie, de control, pentru ca noul medic auzise un murmur usor. Acum apare supriza. La radiografie se vad niste opacitati in lobul superior stang...deci semn de TBC. Nu ne-a venit sa credem.pur si simplu. Au urmat doua saptamani infernale, cu drumuri intre diferite spitale etc. Eu inca nu stiam nimic. Ei i se face brohoscopie dar rezultatele is negative.
Apoi surpriza sau nu, merg si eu la medic. La un control general cica, ca se apropia nunta noastra. Adica mai erau fix 2 saptamani pana la nunta si noi nu prea stiam ce e cu noi. Fac analizele obligatorii, ies ok, ma asculta doctorul la plamani si nu aude nimic. Dar fiind fumator si contact TBC imi recomanda si o radiografie. Merg la radiografie si minune...caverna in lobul superior drept. Nu mai eram contact TBC si focar. Mi se face test de sputa si ies BAAR 3+. Se explica si de unde a luat ea. Eu in continuare fara simptome serioase.si asupra asta vreau sa atrag atentia. Nu temperatura, nu pierdere in greutate doar o usoara tuse. Punct.
Nu mi-a venit sa cred. Si nici nu stiam ce sa fac.parca eram in Kafka.
Am inceput imediat tratamentul si de aici totul decurge relativ normal...La o luna si o saptmana sputa era negativa la examen direct. La 2 luni caverna se inchisese. Rezultatele primei culturi (T2 dar facuta putin mai repede), ale celei de la o luna si o saptamana, au iesit usor pozitive (1 colonie de bacili). Acum am dus a doua sputa, unde sper sa se fi negativat si cultura. In fine, astea is detalii de acum...
Ceea ce vreau sa subliniez e altceva. In timpul asta am citit cam tot ce am gasit pe subiect. Vad o gramada de oameni care amana sa mearga la medic chiar daca au simptome evidente. Sau unii care inca cred ca tuberculoza nu ii afecteaza...ca e o boala a saraciei / marginalitatii etc. Se pare ca nu e...si cu putin ghinion o poti pati.
In speranta ca determin cel putin o persoana sa mearga la medic daca e cazul, va salut.

PS. Daca mai era nevoia de vreun argument. Daca eu mergeam in februarie era mai simplu. Sotia mea nu mai trebuia sa ia acum, si ea, un pumn de pastile.
PS 2. Nu am mai recitit ce am scris...asa ca scuze eventuale greseli...
4 comentarii
0
28-09-2011, ora 17:07
Pierce
Nu este medic/terapeut
Pierce
PS3. Intre timp m-am lasat si de fumat. Nu a fost usor deloc, am mai fumat pe ascuns cate o tigara etc. Dar pana la urma m-am lasat. Spun asta sa nu se intaleaga ca inca fumez.
0
28-09-2011, ora 19:37
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Sanatate
si
felicitari pentru ca ATI SCRIS..le voi redirectiona si fiilor mei -fumatori.
Casa de piatra si sa fiti fericiti.
O seara buna.
0
28-09-2011, ora 21:50
Asirisa
Nu este medic/terapeut
Asirisa
Tuberculoza nu se poate lua decat de cei care au plamanii la fel de slabiti si sistemul imunitar la fel ca si cel bolnav.
Altfel s-ar imbolnavii toti medicii si asistentele din spitale. Tuberculoza pur si simplu este la multi deja deja mostenita, dar latenta dar apare si de la sine fara a fi mostenita cand anumiti parametrii devini activi.
Tuberculoza o fac indeosebi oamenii care si-au pierdut "casa", "patria", "locul unde s-au nacut". Apare des la turcii care se stabilesc in Germania, desi mananca si traiesc la fel ca toti ceilalti si bineinteles, la detinutii din razboaie, dezradacinati si departe de casa. Pe langa asta alimentatia sau noxele care afecteaza plamanii (praf de sticla, etc) contribuie mult la TBCm ca si fumatul. Fumatul poate sa duca la pete pe plamani si caverne si FARA TBC.
0
29-09-2011, ora 10:41
Pierce
Nu este medic/terapeut
Pierce
Doar ce ziceam de prejudecati si a si aparat o poatare.asta e...

Problema de fapt e ca avem o incidenta a tuberculozei de cel putin 10 ori mai mare decat in tarile cu apa calda. Si ma tem ca asta e doar varful icebergului...daca mai adaugam si un sistem de screening la pamant, preconceptii de genul "mie nu mi se intampla", acces deficicar la sistemul de sanatate in grupurile marginale / defavorizate etc. situatia devine de-a dreptul aiurea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tuberculoza (TBC)
  •