TBC pulmonar-ce mod de viata implica?

17-10-2009
blackmouse
Nu este medic/terapeut
blackmouse
Buna ziua. In urma cu 4 luni am foat diagnostificata cu TBC pulmonar secundar cazeos, am urmat tratametul 7/7 timp de 3 luni si jumatate, pana m-am negativat, apoi am trecut la regimul 3/7, cu Isoniazida si Rifampicina. As dori sa aflu, daca se poate, ce trebuie sa evit, in afara de tutun, alcool, soare, efort fizic sustinut. Spre exemplu, inteleg ca dupa boala si tratament organismul devine mult mai sensibil si eu una racesc intr-una, odata cu venirea timpului racorors; as dori sa stiu daca raceala poate contribui la reactivarea bolii. Si ce fel de medicamente trebuiesc evitate in timpul tratamentului tuberculozei...am inteles ca efectul anticonceptionalelor este diminuat de rifampicina, si pentru eficienta acestora medicul mi-a recomandat sa iau cate 2 pilule pe zi. Intrebarea mea este daca anticonceptionalele la randul lor au vreo influenta asupra eficientei medicamentelor antituberculoase. Sunt intr-o continua nelamurire in privinta multor aspecte ale modului de viata. Desi am renuntat la tutun, consumul de alcool fie el extrem de rar, nu pot sa renunt la ritmul alert de viata...daca imi aloc prea mult timp pentru odihna, simt ca nu este neaparat necesar si ca il pierd cand l-as putea folosi in favoarea vietii profesionale; daca, pe de alta parte, nu imi prea aloc timp de odihna, ma simt vinovata si am impresia ca urmaresc cu tot dinadinsul sa imi fac rau. In alta ordine de idei, am intalnit foarte multe persoane care nu au renuntat la fumat, sau chiar la consumul de alcool(mai rar), si, cu toate acestea, si-au revenit. Iar pe mine ma ingrozeste vina de a fi consumat o bere fara alcool, intr-o reuniune amicala. Va rog sa ma ajutati, pentru ca nu stiu ce fel de atitudine sa adopt fata de boala si de modul de viata pe acre aceasta il implica. Va multumesc frumos
2 comentarii
0
17-10-2009, ora 15:56
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Tot ce este necesar sa stiti pt. un mod de trai sanatos, alimentatie sanatoasa cat si alimentele care trebuie evitate la bolile de plamani, inclusiv TBC, gasiti pe pagina aceasta: www.leacuri.net (la rubrica Hildegard cat si la altele).
Medicamentele pe care ar trebuie sa le evitati: TOATE, inclusiv cele pe care le luati acum.
Ce ati mai putea sa faceti: consultati un medic homeopat. Medicamenetele chimice combat numai anumiti paotogeni si nu cauza bolii care apare in caz de TBC in cele mai multe cazuri din deficiente majore de siliciu sau ate elemente necesare si care poate fi eliminate f. usor de homeopatie.
De aceea revin si bolile des dupa tratamente, caci medicina alopata nu stie si nici nu trateaza cauzele, ci numai urmarile lor (microbii). Toate lucrurile importante descoperite despre TBC nu sunt cunoscute in alopatie si ca urmare va tratati ca acum 60 de ani.
Succes.
0
05-11-2009, ora 15:52
1
Nu este medic/terapeut
1
Pt. blakmouse - Si eu am aceleasi intrebari, din pacate medicul care m-a tratat nu are timp pentru explicatii, mi-e teama de o recidiva, cu toate ca acum ma simt bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.