TBC mare sau munte?

21-02-2010
Gabri27
Nu este medic/terapeut
Gabri27
buna ziua,
tatal meu, de 67 de ani, s-a imbolnavit anul trecut de tuberculoza pulmonara. din cauza cirozei toxice tratamentul tuberculozei va fi facut pe timp de un an cu verospiron. ma gandeam sa-l iau cu mine 2 saptamani la mare... dar nu stiu daca nu ar fi mai bine o vacanta la munte. ce ar fi mai bine sa aleg pentru el?
multumesc anticipat
5 comentarii
0
21-02-2010, ora 23:26
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Depinde de mai multe lucruri:
a) de constitutia lui. Sunt oameni carora statul la mare le face bine, la altii le face rau
b) de inaltimea si timpul cand mergeti la munte : cel mai bun timp este 15 mai-15 iunie si 15 sept- 15 oct. la inaltime de peste 800 m.

Plamanul si ficatul sunt organle legate intre ele. Tuberculoza este urmarea bolii de la ficat si nu urma vreunei contagieri. Daca ajutati fiactului ajutati si plamanului si invers.
Exista multe remedii homeopatice cu care puteti trata mult mai eficient tuberculoza FARA sa daunati in acelasi timp si ficatului bolnav. In loc sa luat toxina de verospiron mai bine mergeti la un medic homeoapat cu experienta.
0
22-02-2010, ora 10:17
Gabri27
Nu este medic/terapeut
Gabri27
din pacate ciroza hepatica nu se trage de la tuberculoza ci de la abusul de alcool. tratamentul lui pt ficat este o combinatie intre medicina homeopata si medicina traditionala.
la 67 de ani organismul lui este f slabit... ma gandeam ca din cauza respiratiei superficiale nu ar fi prea indicata marea.
in afara de verospiron mai ia si etambutol, isoniazida etc...
multumesc pt raspuns
0
22-02-2010, ora 20:09
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
ati inteles gresit, nu am zis ca ciroza de trage de la tuberculoza ci exact invers.
0
15-03-2010, ora 13:49
swallow
Nu este medic/terapeut
swallow
Buna ziua, pot sa raspund din ipostaza de bolnav tbc: climatul marin e f. nociv mai ales pt tbc pulmonar. Orice medic recomanda asta: 1 an exlusa marea. Muntele e f. recomandat, dar pana in 800m altitudine. Si tuberculoza e o boala f. contagioasa (din grupa A), ca infectia s-a produs pe baza scaderii imunitatii organismului datorita cirozei, asta e altceva. Dar de fapt e vb de o infectie cu bacilul Koch si bineinteles ca infectia se produce mai usor cand persoana are si alte afectiuni.
0
25-05-2012, ora 11:46
mihaela_2000
Nu este medic/terapeut
mihaela_2000
Dupa un an de la terminarea tratamentului poti merge la mare ? eu l-am terminat pe 11.04.2012
Ms
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.