TBC copii - reactii secundare izoniazida

09-03-2011
isc
Nu este medic/terapeut
isc
Buna ziua!

As dori sa stiu care sunt riscurile / efectele secundare ale tratamentului profilactic TBC la copii. Copilului mei i s-a recomandat Izoniazida deoarece este unul dintre "contactii" persoanei bolnave, aceasta fiind educatoarea lui. Copilului i s-au efectuat 2 IDR la distanta de 3 luni, primul fiind negativ, sub 10 mm, iar cel de al doilea fiind pozitiv de 13mm.Radiografia pulmonara nu arata nimic suspect.

As vrea sa stiu:
- care sunt reactiile adverse ale acestui tratament si cum pot fi ele diminuate;
- se mai pot efectua si alte analize care sa ne indice cu certitudine daca este necesar tratamentul profilactic?

Multumesc
1 comentarii
0
20-03-2011, ora 07:46
elinic
Nu este medic/terapeut
elinic
buna ziua.si noi suntem intr-o situatie asemanatoare.celor 2 copii ai mei in varsta de 3 si 6 ani li s-a recomandat izoniazida deoarece au fost in contact cu o persoana cu tbc.sunt ingrozita de reactiile adverse ale acestui medicament, mai ales ca ambii copii au boli cronice.nu stiu ce sa fac?!se poate sa nu le dau tratamentul si sa fac regulat analiza, chiar si saptamanl pt a depista daca Doamne fereste apare ceva si la ei?in caz de administrare trebuie ceva restrictii alimentare?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.