TBC

22-09-2013
MihaiDaniel1990
Nu este medic/terapeut
MihaiDaniel1990
As dori si eu cateva informati despre aceasta boala sau ce este ea.Vreau sa spun ca...eu de fapt ma simt rau de peste un an de zile, ceea ce sa intamplat acum un an de zile ma dat peste cap si totu ar fi fost de la o insolatie dupa ce am ajuns la urgente dar eu de atunci nu m-ai mi-am revenit...mam simtit mereu rau si am tot investigat si iar si iar...toate analizele totul ok bune toate investigatii...pana acum cateva zile cand m-au depistat cu tbc.Examenele de sputa au fost negative si radiografia un pic ciudata pentru medici ca ar fi o pata alba care li se parea lor ca face si ceva la inima oricum nu prea am inteles, dar de curand am facut un test de sange pentru tbc nu stiu ce test este care a iesit pozitiv.Acum intrebarea mea este daca acest test poate da erori pentru ca am auzit ca tratamentul pt tbc este unul foarte puternic si cu reacti adverse puternice si nu as vrea sa fac acest tratament degeaba si sa nu am nimic sa am altceva.Daca s-ar putea sa imi raspundeti sa va spun simptomele mele care nu prea se leaga de cele ale tbc-ului...eu tuse nu am traspiratii nu...dar dureri in partea stanga la plaman da cu un harait foarte.exagerat care doar eu il simt in mine care parca imi strapunge inima repiratie grea si slabitu probabil..am slabit undeva la 15 kg in cateva luni dar in permanenta am ceva la inima parca ma strange si un nod in gat...daca se poate sa imi raspunda cineva sa pot explica si restu simptomelor dar in prim plan vreau sa aflu daca acel test de sange poate da erori stiam ca nu exista test de sange pt tbc dar ei mi l-au facut acum nu stiu ce test este sau daca este ceva nou.Durata pana mi-au dat un raspuns a fost undeva la 10 15 zile nu mai tin minte exact.Astept cateva raspunsuri sau sfaturi...Va multumesc.
1 comentarii
0
25-09-2013, ora 23:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Orice test poate da erori.
Poate au incurcat testele.
In orice caz testul mai trebuie facut o data si cu rezultatele de mers la medicul pneumolog sa vedeti daca e necesar tratament.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: