Are TBC

28-01-2012
Maryana25
Nu este medic/terapeut
Maryana25
Buna seara. Am si eu o intrebare: prietenul meu a facut boala TBC si am facut o radiografie la plamini pt a sti daca am luat si eu aceasta boala doctorul mi-a spus ca nu am nimic dar am auzic ca nu e asa sigura radiografia si mi-e tare frica. poate fi sigur rezultatul de la radiografie?
7 comentarii
0
02-02-2012, ora 19:56
Gilles
Nu este medic/terapeut
Gilles
Pe radiografie se vede sau nu se vede. Daca nu se vede nimic atunci nu ai, insa Bacilul Koch s-ar putea sa fie prezent si in organismul tau.
Eu zic sa nu-ti faci griji, dar daca ai simpome specifice pe viitor sa mergi la medic de urgenta.
Presupun ca sti care sunt simptomele * transpiratii nocturne, tuse-sau nu, oboseala s.a.m.d
Sanatate multa si insanatosire grabnica prietenului tau.
0
08-02-2012, ora 17:38
Maryana25
Nu este medic/terapeut
Maryana25
Iti multumesc pt mesaj.
0
29-02-2012, ora 14:06
GABITZA27
Nu este medic/terapeut
GABITZA27
BUNA ZIUA MA NUMESC GABRIELA SI AM 27 DE ANI.DE CURAND MI S-A DESCOPERIT O PATA PE PLAMAN SI AM FOST DIAGNOSTICATA CU TBC.LA ANALIZELE DE LA SPUTA CELE DE URINA SI SANGE NU MI-A IESIT NIMIC SINGURA PROBLEMA ESTE PATA CARE S-A VAZUT LA RADIOGRAFIE.NU AM SIMTOMELE UNUI TBC-IST.AS DORI SA-MI SPUNA CINEVA DACA STIE DACA INTRADEVAR E TBC.DOCTURUL MI-A SPUS CA E O FORMA FORTE DE INCEPUT.
0
11-03-2012, ora 14:37
plastir
Nu este medic/terapeut
plastir
este posibil sa fie...desi e doar o pata...si mie mi au descoperit 4 pete si asta doar pentru ca aveam un junghi la inspir.nu mi a iesit in sputa dar urmez tratamentul de 39 de zile si vreau sa spun ca ma simt mai rau.transpir noaptea ma dor plamanii desi inainte de diagnostic nu aveam simptomele astea, asa ca orice e posibil
0
15-03-2012, ora 15:01
ionela.d
Nu este medic/terapeut
ionela.d
Buna ziua!!!Am si eu o nelamurire!!Tatal meu a fost diagnosticat cu tuberculoza foarte grava si jumatate din plamanul drept este mancat, plin de puroi.dupa cum spune medicul.As dori, daca stie cineva, sa stiu daca se poate opera si, eventual, daca poate trai normal cu un singur plaman. Multumesc!
0
17-03-2012, ora 12:36
Pierce
Nu este medic/terapeut
Pierce
Ionela, in marea majoritate a cazurilor tuberculoza nu se trateaza chirurgical (cazurile in care se opereaza sunt exceptii). Tatal tau va primi un tratament (de lunga durata - probabil 6-8 luni - si compus din minim 4 antibiotice) care il va ajuta sa se vindece. Vor ramane in schimb cicatricile provocate de infectie (pe plamanul respectiv), insa acestea nu il vor impiedica sa duca o viata normala - organismul uman poate functiona cu o capacitate respiratorie diminuata. Va trebui insa sa aibe grija de el. Si, cel mai important, sa urmeze cu sfintenie tratamentul, pentru ca, supusi unui tratament adecavat peste 90% din bolnavii de tuberculoza se vindeca.
0
17-03-2012, ora 18:01
ionela.d
Nu este medic/terapeut
ionela.d
Multumesc pentru raspuns!Oricum am aflat intre timp ca in cazul lui nu se poate interveni chirurgical deoarece este foarte slabit. a pierdut mult din greutate, dar speram ca lucrurile sa se imbunatateasca.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tuberculoza (TBC)
  •