TBC, hepatita medicamentoasa

17-11-2011
Gilles
Nu este medic/terapeut
Gilles
Buna ziua, in urma cu 5 luni am fost diagnosticat cu tbc. Am urmat tratamentul iar la 1 luna jumate de la internare mi s-a depistat o problema la ficat, este vorba de hepatita medicamentoasa. In ziua in care am fost sa-mi fac analizale pentru hepatita B si C am expectorat cu sange. I-am spus medicului curant si mi -a dat hemostatice 2 saptamani. Am mentionat de problema cu ficatul pentru ca medicul mi-a spus ca poate fi si asta o cauza a expectoratiei cu sange.
Dupa externare am expectorat cu sange [ dimineata, chegulete] si m-am programat la medicul pneumolog de la dispensar, altul decat cel care m-a tratat in spital si mi-a spus ca mai am o mica pata pe plaman si poate sa fie de acolo fara sa-mi dea ceva sau sa-mi recomande altceva decat fara efort, fierbinte s.a.m.d.
De doua saptamani, insa in fiecare dimineata expectorez cu chegulete de sange [nu multe si nici mari] iar ieri si azi si peste zi. Am luat clorocalcin de care stiam de cand aveam probleme cu sangerarile nazale {expistax?} si pe prospectul caruia scrie ca e bun si la hemoftizie.
Ma ingrozeste gandul ca se implinesc 6 luni si eu nu sunt vindecat.
Are cineva vreun sfat ca simt ca inebunesc, oricum sunt terminat psihic de cand am aflat ca am TBC.
Va rog mult daca se poate vreun sfat ceva...
Multumesc anticipat.
4 comentarii
0
18-11-2011, ora 13:10
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
cel mai indicat ar fi sa consultati medicul care va are in evidenta cu TBC.ar trebui niste investigatii pentru a se stabili cauza acestor hemoptizii (cauzele sunt diverse)cauzele hepatice..da, atunci cand exista varice esofagiene, dar hai sa nu facem scenarii..mergeti la medicul ftiziopneumolog.cat timp ati facut tratament si cu ce medicamente...hin, etambutol, sinerdol???sanatate multa.
0
18-11-2011, ora 13:59
Gilles
Nu este medic/terapeut
Gilles
Tratamentul l-am facut 3 luni cu etambutol, sinerdol, pirazinamida si isozianida si de doua luni sunt la 3/7 cu sinerdol si isozianida. Avand in vedere ca sunt doar 2 medici la dispensarul tbc se fac programari 17-18 persoane pe zi. Sunt o fire mai panicoasa si de fiecare dat cand am avut ceva in negula am sunat si m-am programat, asa ca mi-a fost cam jena sa merg din nou avand in vedere ca in ultima luna am fost de 3 ori.
Tatal meu are o cunostinta la spitalul tbc de copii, e singurul medic de acolo - o sa il pun sa sune sa vad daca ma poae ajuta cu un sfat.
Multumesc mult si sanatate.
Am uitat sa mentionez ca in acest timp, de cand am fost externat ; cand a inceput racirea vremii am facut febra si am avut simptome de raceala asa ca am fost din nou la dispensar unde nu mi-a zis nimic asa ca am revenit la medicul de familie care mi-a prescris un tratament pentru bronsita. Acesta a functionat si nu mai am probleme decat cu expectoratia. Apropo, nu tusesc deloc.
0
18-11-2011, ora 14:44
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
da, dar nu este normal sa scuipi sange, trebuie sa te vada macar un internist...pulmonar cred ca esti ok, daca ai facut si faci tratamentul corect.nu stiu..o radiografie, o bronhoscopie...
0
17-12-2011, ora 12:33
Gilles
Nu este medic/terapeut
Gilles
Se pare ca pulmonar sunt bine, chiar daca am fost internat cu dicanostic prezumtiv: hemoftizie.
Dupa 2 saptamani de tratament cu hemostatice tot nu a cedat asa ca mi-a facut o programare la ORL cu diagnostic prezumtiv de epistax posterior, confirmat de medicul ORL. Analiza pentru nu stiu ce ciupercain gat [pozitiv]. Am urmat tratamentul prescris inca o sapt in spital si acum acasa, dar a reaparut.
Unde nai-ba sa ma mai duc si ce sa mai fac.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.