TBC, cultura sputa...

08-10-2012
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna ziua, ma intereseaza daca prin cultura sputa se detecteaza orice infectie bacteriana...Vreau sa mai intreb daca cumva pt. TBC (de exemplu) trebuie facuta o analiza speciala tot din sputa sau se detecteaza bacilul la cultura sputa uzuala? Nu stiti exista cumva o analiza de sange pt detectarea TBC in organism? Am inteles ca nu tot timpul se localizeaza la nivel pulmonar ci uneori si la oase sau in alte locuri in organism... Va multumesc. Intreb pt ca am avut in anturajul meu o persoana care a suferit de TBC cu ani in urma si care nu stiu daca nu mai este inca bolnava...
8 comentarii
0
08-10-2012, ora 16:54
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Am inteles ca se transmite foarte usor, persoana respectiva inca tuseste foarte urat, se aude ca si cum ar avea multa "flegma" in gat, scuzati termenul. Este normal acest lucru la un pacient care s-a vindecat de TBC sau este inca bolnava? Mi-e frica sa nu iau sau sa nu fi luat deja de la persoana respectiva...
0
09-10-2012, ora 09:21
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna ziua,

la un contact cu o persoana cu TBC trebuie sa mergeti la un medic pneumolog sa va faceti o radiografie pulmonara si testul IDR la PPD (testare cutanata cu antigen din bacilul care da TBC). Acest test se citeste la 48 - 72 de ore. Referitor la examenul sputei, da, se face diferit.

Toate cele bune!
0
09-10-2012, ora 13:24
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna ziua, multumesc pt. indrumare, am sa merg zilele urmatoare la un pneumolog, am facut si o radiografie pulmonara destul de recent la recomandarea altui medic, desi nu stiu cat de bine se pricepe la "citirea" acesteia dansul nefiind de specialitate ci reumatolog, pana la urma presupun ca totusi un pneumolog stie mai bine sa citeasca o radiografie pulmonara desi nu contest nici cunostintele medicului reumatolog la care am fost... Daca se poate vreau sa va intreb oare acest test dermic pt. TBC se poate face si la un cabinet particular de pneumologie sau la medicul de familie sau trebuie neaparat sa merg la spitalul judetean la sectia TBC? Ma intreb daca si cabinetele particulare dispun de acest test si daca are rost sa merg la medic particular sau direct la spital la un dr. de acolo? As prefera mai degraba sa merg la un cabinet particular decat la spital la sectia TBC unde e posibil sa intru in contact cu alti purtatori pt. ca am inteles ca acest bacil se transmite foarte usor, dar daca nu am de ales am sa merg la spital... Va multumesc.
0
09-10-2012, ora 13:32
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Ce vreau sa mai mentionez e ca dr. reumatolog mi-a spus ca plamanii prezinta dilatare interstitiala, nu stiu la ce se refera daca e ceva grav sau in ce afectiuni apare...
0
09-10-2012, ora 17:48
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna ziua,

nu stiu daca la cabinet privat pot face testarea.
Eu cred ca cel mai bine este sa mergeti la spital ( in policlinica spitalului), sa va vada un medic pneumolog cu bilet de trimitere de la medicul de familie.
Nu va fie frica, TBC este foarte raspandit in tara noastra, nu trebuie sa mergi la spitalul de TBC ca sa te imbolnavesti. Persoanele cu imunitatea scazuta sunt mai predispuse sa faca boala si o pot lua de oriunde inclusiv de pe strada, tramvai, etc.

Toate cele bune!
0
10-10-2012, ora 16:44
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna ziua, nu ma inteleg prea bine cu actuala doctorita de familie, de fapt doctorita mea este plecata in concediu de maternitate iar cea care o inlocuieste pana se intoarce trateaza cu multa superficialitate pacientii doamnei plecata in concediu, nu imi prea place sa ma duc la aceasta doctorita, din pacate are un caracter foarte urat, nu imi place persoana ei si trebuie sa stau sa astept foarte mult afara pana si dupa o trimitere pt. ca intai isi ia pacientii inscrisi la dansa pe liste... Trebuie neaparat trimitere de la medicul de familie sau se poate si fara? Nu e problema si daca platesc consultatia si acea testare, momentan nu mai lucrez si nu mai am asigurare de sanatate pana nu ma angajez din nou, are sau nu rost sa mai merg la medicul de familie sau pot sa ma duc direct la policlinica? Trebuie neaparat trimitere de la medicul de familie...? Daca trebuie neaparat atunci am sa ma duc la dansa dar daca nu atunci nu e neaparat pt. ca oricum nu mai am asigurare de sanatate momentan. Multumesc mult de indrumare.
0
10-10-2012, ora 17:25
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
cred ca se poate si fara bilet de trimitere.
0
12-10-2012, ora 15:42
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Am sa merg saptamana viitoare direct la policlinica fara trimitere, sper sa nu fie neaparat nevoie sa mai fac un drum si pana la medicul de familie pt. ca oricum nu mai am asigurare de sanatate momentan. Zilele acestea nu pot sa merg pt. ca sunt racita, am luat o viroza de la nepotelul meu si am luat si antibiotice zilele acestea pt. ca am inceput sa am dureri de dinti de cateva zile, se pare ca e vorba de puroi. Nu stiu daca influenteaza acestea acel test dermic dar mai bine astept sa treaca aceste probleme si am sa merg apoi atat la un consult cat si sa fac acel test dermic, oricum din cate am inteles cultura sputa nu e bine sa fie facuta imediat dupa administrarea de antibiotice pt. ca s-ar putea sa dea un rezultat fals negativ ci trebuie asteptat cam 2 saptamani dupa administrarea de antibiotice, am sa merg saptamana viitoare pt. consult iar pt. cultura am sa mai astept. Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tuberculoza (TBC)
  •