T4 marit

18-04-2011
ovidiu1984
Nu este medic/terapeut
ovidiu1984
Buna ziua!
Am facut niste analize endocrinologice si rezultatele suna in felul urmator:
T4 ser 13.7 valori de referinta 5.2-12.5. Deci este marit
TSH: 1.94 valori de referinta 0.4-4. Deci este normal.
Au vreo relevanta aceste rezultate?
Va multumesc!
3 comentarii
0
18-04-2011, ora 17:41
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Au relevanta. Mergi cu ele la endocrinolog, iti va spune ce este de facut.
Sanatate!
0
18-04-2011, ora 18:42
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,
urgent cu rezultatele la endocrinologie si dr.iti va face si un EKO tiroidian...asa, , va fii concludent.

Sanatate si Un Paste linistit.
0
18-04-2011, ora 19:39
ovidiu1984
Nu este medic/terapeut
ovidiu1984
Mentionez ca nu ma simt foarte bine si de aceea am decis sa fac aceste analize. Starea mea de sanatate este cam urmatoarea:
-ma doare stomacul din cand in cand si fac un tratament pentru ulcer ceea ce nu prea imi convine (Helicobacter pylori a iesit negativ). Uneori am greata.
-stare de nervozitate, iritabilitate, anxietate, insomnii (chiar daca uneori am somnolenta), depresie chiar uneori, spasmofilie usoara etc. (calciu ionic mi-a iesit normal, chiar spre limita superioara);
-oboseala, extenuare etc.
-uneori am pulsul marit (acum o saptamana aveam 105 la o masuratoare, iar ieri 85) si palpitatii.
-mi-a mai reiesit o trombocitopenie (142) iar valoarea de referinta este 150-450 si nu inteleg de ce aceasta analiza nu imi iese niciodata corect (sunt baiat si o doctorita mi-a zis ca ar trebui sa imi iasa mai mare). Intotdeauna cand merg in spital mi se gasesc trombocitele scazute. Am facut si anticorpi trombocitari si au iesit corect. Trombocrit 0.09 (valori de referinta 0.15-0.45) si indice de distributie a trombocitelor 19, 3.

Bunica mea a fost operata de glanda tiroida. I se umflase la gat in tinerete.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.