Symbicort in sarcina

04-02-2015
nicoletaata
Nu este medic/terapeut
nicoletaata
Va rog sa ma ajutati in dilema mea. Am astm bronsic si sunt insarcinata in 9 saptamani. Doctorul pneumolog mi-a spus sa iau Symbicort de doua ori pe zi caci nu afecteaza sarcina. Insa medicul ginecolog mi-a spus sa nu il iau foarte des. Afecteaza Symbicort sarcina? Va multumesc anticipat!
4 comentarii
0
05-02-2015, ora 15:16
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Este necesar sa discutati atat cu medicul pneumolog cat si cu medicul ginecolog care va urmareste sarcina pentru a gasi un tratament care sa nu afecteze viata bebelusului.

O zi placuta!
0
05-02-2015, ora 20:18
nicoletaata
Nu este medic/terapeut
nicoletaata
Ideea e ca am discutat. Medicul pneumolog m-a asigurat ca nu il afecteaza pe bebe, iar ginecologul a spus ca nu exista substante care l-ar afecta dar totusi sa nu iau prea des. :(
0
18-02-2015, ora 21:37
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Si pentru ca astmul poate avea origine psihologica, sau cel putin poate avea ca factor declansator al crizelor o implicare a structurilor psihice, va recomand sa consultati si un psihoterapeut. Ar fi benefice exercitiile de relaxare, pe care le puteti practica si singura acasa, dupa ce le veti exersa impreuna cu psihoterapeutul, in cabinet.
Sanatate si sarcina usoara!
0
30-01-2016, ora 12:28
coman eliza
Nu este medic/terapeut
coman eliza
buna ziua...am o nelamurire..mi s-a prescris sa iau symbicort 160 turbuhaler pentru ca respir greu si tot foloseam abuziv sprayul ventolin...insa am citit ca contine corticosteroizi..este adevarat ca acestia produc infertilitate? :(
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un metabolit cu rol în funcționarea sistemului imunitar, găsit în cantități reduse la pacienții cu forme severe de astm bronșic
  •