Suspiciune sectiune nerv median AB stang

06-10-2012
Rossady
Nu este medic/terapeut
Rossady
Buna ziua

Acum 3 luni am facut un tentativ de suicid in timp ce eram internat la spitalul Obregia cu diagnostic Depresie Severa cu am incercat sa tai venele cu o forfecuta, prin taiere
Din cauza ca eram foarte agitat dupa ce am fost dus la urgente Balgdasar mi sa suturat rana (destul de adanca) dar nu sa facaut nici o interventie chirurgicala

In scrisoare de la urgente scrie(am obtinuto foarte greu):
Plaga taiata 1/3 distanta fata volara AB stang cu sectiune tendon flexor radial de carp. Suspiciune sectiune nerv median AB Stang. Se practica TC
Mana a fost imobilizata cu atela ghipsata o saptamana si un pic si am luat antibiotic

Acum doua luni dupa ce am fost externat am fost la neurolog, am facut un test cu niste senzori electrici
Concluzie:
Leziune axonala severa nerv median stang, in special al filetelor nervoase care merg catre eminenta tenara

Nota: strudiu de conducere nervoasa motorie si senzitiva nervi ulnar si median de partea stanga evidentiaza:
-nerv ulnar normal
-raspunsuri motorii cu pamplitudini scazute pentru medianul stang(cel mai sever in culegerea din al 2lea lomrical) cu pastrarea conducerii nervoase motorii atat pentru segmentul antebratului, cat si pentru segementul transpalmar, cel putin pentru culegerea din al 2 lea lombical
-nu se obtin raspunsuri senzitive pentru culegerea din pulice, insa cu pastrarea amplitudinilor si conducerii senzitive pentru degetele II si III ale nervului median stang

Doi doctori medici in chirugie plastica mi-au recomandat sa fac operatie, asta inseamna inca o luna de repaos cu mana in ghips, am inteles ca mi se va face un vel de Z (acum e doar o taietura cam de 4-5 cm) si ca se va face operatie la microscop care va dura cateva ore, plus anestezie generala, unul din doctor mi-a spus ca este posibil sa imi amorteasca cateva luni inca doua degete(aratatorul si urmatorul) in plus de degetul mare

La taietura simt senzatii ca si cand m-ar curenta daca ating(in special cand ma duc pe taietura spre degetul mare). curent care ajunge la degetul mare, degetul mare il pot misca fara nici o problema( ca de altfel toate degetele) doar ca il simt cam amortit si simt ceva furnicaturi in el(dar nu foarte deranjant) cand il folosesc sau cand apas pe el, de parca ar fi o batatura

Nu mi sa explicat daca pot face operatia peste 3 sau 6 luni, daca este vreo sansa sa imi revin fara interventie chirurgicala, adica sa se refaca ce mi-am facut, din ce am inteles ca chiar cu interventie o sa imi revin peste 6 luni de la operatie cat si posibilitatea sa imi amorteasca inca doua degete ceea ce mi se pare destul de riscant

Acum parca imi este un pic mai bine, parca nici taietura nu mai e asa sensibila, adica parca nu as risca sa fac operatia
Va multumesc pentru orice informatie
3 comentarii
0
07-10-2012, ora 12:53
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in prima faza eu l-as da in judecata pe medicul care nu a facut sutura primara desi avea suspiciunea de leziune de nerv. in acest caz este obligatorie explorarea in narcoza si sutura primara (singura exceptie este daca ati fost impotriva operatiei si ati semnat pe propria raspundere). trebuia cusut si tendonul, altfel flexia incheieturii mainii se slabeste considerabil. daca nici tendonul nu a fost reconstruit, sansele de reconstructie dupa 3 luni sunt minime. daca a fost cusut atunci o saptamana de ghips era total insuficient, tendonul se vindeca in cel putin 6 saptamani.
sansele de recuperare a nervului median nu erau 100% nici la reconstructia primara, dupa o intarziere de trei luni sansele au scazut si mai tare,
daca sunteti sub 80 de ani este recomandabila operatia. din descriere probabil leziunea nu este totala, in aceste cazuri probabil se poate efectua o reconstructie directa fara graft sural. probabilitatea ca situatia neurologica sa se inrautateasca este mica (nu imposibilia) insa recuperarea dureaza cam lung (1-2 ani).
trebuie sa alegeti un chirurg experimentat
despre durata operatiei, la un chirurg experimentat, acesta (fara graft de nerv) nu ar trebui sa dureze mai mult de 60-90 de minute.
0
07-10-2012, ora 13:22
Rossady
Nu este medic/terapeut
Rossady
"singura exceptie este daca ati fost impotriva operatiei si ati semnat pe propria raspundere"

Nu am fost impotriva operatiei, dar nici nu mi-a propus, era si mama mea si sotia, daca nu eram eu in stare sa iau decizii trebuia sa le intrebe pe ele, am fost calm pe masa (agitat pana am ajuns acolo), mi sa facut o injectie in mana (probabil antiinfectie), eram atat de dus cu capul incat nu am simtit durere cand mi-am facut rau, am primit un tratament de kkt in spital dar asta este alta discutie, cred ca daca imi facea operatie fara anestezie nu simteam nimic,
Acum cand flexez mana sau cand ma intind dupa ceva simt socuri electrice la incheietura
Doctorul care ma pansat se uita la mine cu o asa scarba incat nici nu sa uitat la rana, a pus pe asistenta sa ma panseze si gata
0
09-10-2012, ora 18:12
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
cautati un chirurg bun in chirurgia mainii sa va repare ce se mai poate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Depresia la vârstnici
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  • Perfecționismul - asociat cu riscul de suicid
  •