Suspiciune de cancer uterin - ce pasi sa urmam

09-02-2012
irinabe
Nu este medic/terapeut
irinabe
Acum doua seri, am internat-o pe bunica mea in spital din cauza ca pierdea sange cand facea pipi. Acuza si niste dureri pe care le descria ca asemanatoare cu cele menstruale. Ea avea in trecut episoade de sangerari - acum mai multi ani a avut hemoragie din cauza problemelor cu coagularea sangelui, pe fondul unei tromboflebite si al unei valori foarte mici a indicelui de coagulare, acum 2 ani a mai avut pierderi de sange prin rect (ni s-a spus ca la colonoscopie nu s-a identificat vreo cauza si doctorii au dedus ca ar fi trebuit sa nu mai ia trombostop, ca tatamentul prelungit cu trombostop a cauzat probabil niste cheaguri care au fost eliminate asa), iar in octombrie anul trecut, din nou sangerari prin anus incheiate cu o mica interventie chirurgicala pentru indepartarea unor polipi pe colon, fara probleme.
Medicul a consultat-o ieri de dimineata, cand ne-a impartasit banuiala de cancer uterin dupa ce a vazut consistenta si aspectul scurgerilor. I-a facut o ecografie si a conchis ca, dupa cele vazute in timpul ecografiei, este sigur un cancer de endometru si ca nu mai e nevoie nici de consult ginecologic (el este chirurg si a mai operat-o in trecut de hernie si polipi pe colon). Acum ne-a recomandat RMN, pe care il va face saptamana viitoare si ne-a spus ca daca e localizat e posibil sa ii facem doar radioterapie si sa fie ok.
Intrebarea mea este: nu trebuie facut, totusi, un chiuretaj biopsic? Nu asa se stabileste un diagnostic clar? E suficient RMN-ul? Cum sa facem? Sa mergem la un ginecolog sau un oncolog? Incotro sa ne indreptam? Sunt sanse, daca e izolat, sa ii oprim evolutia? Poate o histerectomie? Stiu ca sunt riscuri la o operatie pentru un batran cu probleme cu tromboflebita, dar care ar fi pasii in cazul unui pacient normal, fara handicap de varsta? Fiindca, din pacate, varsta e un mare handicap cand vine vorba de sansele pe care le mai primesti.
Stiu ca atunci cand doctorii vad un pacient trecut usor de 80 de ani, nu mai fac eforturi pentru el, dar pentru mine si fratele meu ea este persoana care si-a sacrificat intreaga viata ca sa ne ingrijeasca si vreau sa incerc sa am aceeasi grija de ea acum, cand pot sa ii intorc macar o parte din recunostinta pe care i-o datorez.
6 comentarii
0
09-02-2012, ora 18:35
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Va recomand sa mergeti la un ginecolog oncolog pentru evaluare si decizie terapeutica. Diagnosticul de cancer de endometru se face doar histopatologic prin curetaj biopsic iar stadializarea este operatorie. Daca e intr-un stadiu incipient poate beneficia de un tratament complet si eficient.
De ex in cadru Sp Cl FIlantropia Bucuresti exista un departament de oncologie medicala iar prof dr Peltecu este supraspecializat in ginecologia oncologica.Nu ar strica sa mergeti macar pentru un consult/ o a doua opinie.
0
09-02-2012, ora 21:42
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
daca puteti sa ne furnizati si niste date oficiale medicale, si cel putin ce VARSTA si DIAGNOSTICE SECUNDARE mai are bunica, ar fi minunat, pentru ca asa, discutand doar pe aprecieri subiective, nu ne putem face o idee foarte buna. este absolut evident ca dincolo de 80 de ani, mai ales atunci cand exista si alte boli serioase asociate, sa incerci sa faci o histerectomie totala la cineva care VREA SA MAI TRAIASCA, poate fi un lucru foarte rau, pentru ca riscurile de a obtine exact contrariul sunt foarte mari. lucrurile trebuiesc cantarite (ca in orice situtie in care cineva e confruntat cu diagnosticul de CANCER, si chiar si cu suspiciunea foarte inalta) de un ONCOLOG. desigur ca nu se pot discuta multe fara o biopsie si un examen RM de pelvis si un CT sau tot RM de abdomen, dar odata ce aveti lucrurile astea, v-as sfatui sa nu va aruncati direct in vreo oferta de interventii chirurgicale radicale, ca histerectomia totala, si sa faceti destul de repede si un consult la un ONCOLOG pe undeva, eventual din vreun spital clinic...
mult succes !
0
10-02-2012, ora 18:23
irinabe
Nu este medic/terapeut
irinabe
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri si sfaturi.
Bunica are 82 de ani, iar diagnostice secundare nu am deocamdata (sper ca va fi ceva pe iesirea din spital) in afara de tromboflebita pentru care s-a tratat timp de aproximativ 15 ani cu syntrom si trombostop (pe baza de analize de sange periodice) si pe care le-a intrerupt acum 2 ani. Voi cauta in documentele aferente iesirilor din spital de anul trecut si acum 2 ani, dar in mare v-am spus despre ce a fost vorba atunci - hemoroizi interni operati in octombrie anul trecut si cam atat. Prolaps de vezica urinara operat de 2 ori acum aproximativ 8 ani, hernie ombilicala acum 15 ani si nimic altceva. Miscandu-se foarte greu din cauza gonartrozei si altor probleme articulare, nici la medicul de familie nu s-a mai deplasat de niste ani - bunicul meu ii aduce retete de acolo pentru Enap, Detralex, isodinit. Va voi putea furniza date medicale concludente dupa RMN-ul de miercuri.
Inca o data, multumesc mult pentru promptitudine.
0
10-02-2012, ora 19:48
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu ai pentru ce, asteptam vesti! numai bine!
0
18-02-2012, ora 13:52
irinabe
Nu este medic/terapeut
irinabe
Am obtinut in sfarsit documentul medical rezultat in urma examenului IRM pelvis si cu sc i.v.
Iata ce spune:
Masa tumorala voluminoasa cu apartenenta endometriala ce intereseaza cvasitotal uterul, cu semnal intermediar T2 heterogen, gadolinofilie intensa heterogena, masurand cca 8, 8/7, 7 cm diametre axiale maxime/ cca 6, 7 cm diametru maxim ceanio-caudal. Masa descrisa sociaza distensia importanta a cavitatii uterine (uterul masoara cca 11, 4 / 10 / 12, 7 cm) cu stergerea anatomiei zonale endometriale pe versantul posterior si lateral stang si cu extensie endocervicala. In portiunea postero-laterala stanga a regiunii fundice modificarile tumorale intereseaza miometrul in intregime cu depasirea seroasei si infiltrarea tesutului celulo-adipos de vecinatate venind in contact cu o ansa de intestin subtire, fara limita de demarcatie grasoasa fata de aceasta.
Cavitatea endouterina este de asemenea destinsa de un continut cu hipersemnal T2 si T1 cu si fara saturarea grasimii sugestiv pentru un substrat hematic.
Anexa dreapta cu aspect in limitele varstei. anexa stanga cu topografie retrouterina, prezinta dimensiuni crescute (4/2 cm) cu semnal intermediar T2 similar cu al masei tumorale descrise si gadolinofilie heterogena, sugestive pentru posibila invazie tumorala.
Vezica urinara cu continut redus de urina, cu semnal omogen, fara imagini protruzive in interior.
Fara lichid de ascita.
Mici adenopatii iliace externe stangi de maxim 12 mm, obturatorii interne stangi de maxim 11 mm, inghinale bilaterale de maxim 11 mm de partea stanga.
Mica leziune rotunda femurala dreapta cu hipersemnal STIR, hiposemnal T2 si T1, de cca 8 mm la nivelul trohanterului mic (de corelat cu scintigrafia).
CONCLUZII:
Masa tumorala endometriala cu invazie certa miometriala si posibila invazie logo-regionala.
Mici adenopatii pelviene.

Concluziile ecografiei abdominale sunt greu de parcurs, fiind scrise de mana, dar in mare vorbesc despre aceeasi masa tumorala, iar organele celelalte vizualizate - splina, ficat, pancreas, vezica - par a avea aspecte normale, in limitele in care au putut fi vizualizate (bunica nu a putut fi pozitionata conform cerintelor unor astfel de investigatii, din cauza varstei).

Inteleg cumva, printre randuri, ca e vorba de o masa tumorala masiva care a cuprins uterul cu totul, inclusiv la nivel de muschi, s-a extins si in ovarul stang si a invadat si ganglionii iliaci si ca e posibil sa fie extinsa in mai multe locuri din zona pelviana (femur?)?

Si as mai dori sa imi spuneti daca nu era nevoie, in completare, si de un RMN abdominal.

Acum mergem mai departe la un ginecolog cu care sa ne sfatuim in continuare si cu ajutorul caruia sa realizam si chiuretajul biopsic.
Mi-e teama ca pentru interventia chirurgicala sa nu fie deja tarziu...
0
18-02-2012, ora 20:15
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
este foarte posibil ca boala sa fie in faza metastatica, datorita gradului masiv de invazie loco-regionala. este defapt foarte probabil ca asa este. in cazul respectiv, interventia chirurgicala ar fi contraindicata, lucru la care nu cred ca se va gandi prea mult ginecologul, asa ca va sugerez sa vorbiti INTAI cu un oncolog. de asemenea as recomanda, pentru certificarea extensiei complete, o SCINTIGRAFIE (asa cum recomanda si RM-ul) si un examen CT de torace si abdomen.

RMN-ul descris de tine mai sus nu este ABDOMINAL ci PELVIAN. din moment ce ecografia era atat de clara, da, se poate spune ca se putea si fara el, dar informatiile aduse suplimentar sunt extrem de importante.

nu va aruncati cu capul inainte in oferta unei operatii imediate ! e posibil sa faceti mult mai mult rau.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: