Suspect viermisori, efectuat analize, rog sugestii

10-09-2010
sorin.truta
Nu este medic/terapeut
sorin.truta
Buna ziua,
Ma numesc Sorin si am un baietel de 6, 5 ani, 19 kg si 1.15 m inaltime.
Nu are pofta de mincare, alerga f. mult iar medicul ne spune ca e dezvoltat normal dpdv fizic.
Recent am efectuat analizele la singe din care neutrofile = 21.00 % si limfocite = 65.90 % ne-au atras atentia pt. ca nu se incadrau in intervalul de referinta. Avind si suspiciuni referitoare la prezenta viermisorilor (lipsa poftei de mincare, predispozitia pt. dulciuri si lapte, balonari, dureri abdominale dupa masa, respiratie urit mirositoare), va rugam sa ne dati un sfat, intrucia medicul de familie ne-a spus ca pentru copil nu sunt probleme legate de neincadrea in intervalul de referinta a celor 2 componente, neutrofile si limfocite. Ca o precizare, celelalte valori ale analizei, inclusiv urina sunt in interiorul intervalului de referinta.
In asteptarea sfatului dumneavoastra, va multumesc anticipat.
Cu stima.
3 comentarii
0
12-09-2010, ora 16:18
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Un examen coproparazitologic al scaunului s-a facut ? Copilul este dezvoltat normal, iar cele cateva analize iesite din interval nu au importanta patologica.
0
29-11-2012, ora 15:22
elena.russu.
Nu este medic/terapeut
elena.russu.
buna ziua, am 22 ani si s-au depistat niste viermi in singe, ma mira faptul de unde? cum as putea sa ii inlatur ce analiza sa dau de paraziti de care?
0
01-12-2012, ora 19:12
maraanton
Nu este medic/terapeut
maraanton
La examenul coproparazitologic rezultatul iese destul de greu, eventual trebuie repetat, luat din scaune diferite; noi am facut analizele la Medsana, puteti cere informatii despre recoltare la receptie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.