Suspect de glaucom juvenil

25-06-2013
cristy1616
Nu este medic/terapeut
cristy1616
Buna ziua.De unde sa incep.Pe 22 februarie in acest an am fost la o clinica din Craiova pentru a verifica 'o pata' de la un ochi, descoperita de aceeasi doamna doctor in cabinetul dansei, la un control anual.Detin anumite foi cu privire la starea ochilor mei dupa acele teste la care am fost supus.Din cate vad la pathology este scris:AO GLAUCOM JUVENIL POTENTIAL.Stratul fibrelor optice de grosime normala os, usor subtiat inferior od, raport c/d od vertical=0, 54, general=0, 34, os vertical=0, 39, general=0, 18...Si acum revenind:Din luna februarie si pana cam acum o saptamana nu prezentam niciun simptom care sa ma afecteze.Insa de o saptamana a aparut o durere care persista la nivelul ambilor ochi.Nu ma incomodeaza la citit sau la altele, dar imi fac griji.Oare a trecut de la stadiul de potential la cel de cert?M-am documentat pe internet si am vazut ca aceasta boala nu se trateaza, doar stagneaza boala, iar netratata duce la orbire..nici nu vreau sa ma gandesc.Am auzit ca se pot pune picaturi pentru a mentine tensiunea oculara normala.De asemenea am auzit ca ar fii niste reactii adverse, gen usturimi si alte cele.In privinta unei operatii cu laser sau chirurgicale sincer nu cred ca poate fii vorba din cauza situatiei mele materiale si ale parintilor mei.Spuneti-mi mai multe despre acest glaucom juvenil.Este mai grav fata de celalalte tipuri?Durerea de ochi este un simptom al glaucomului juvenil?.O sa vad cum fac sa ajung iarasi la doamna doctor si sa-mi spuna mai multe despre starea bolii.Pana atunci poate m-ati putea lamurii dumneavoastra.Stiu ca nu e de joaca cu asa ceva si o sa incerc cat de repede sa fiu fata in fata cu doamna doctor.O zi buna si o viata lunga si sanatoasa alaturi de cei dragi
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.