Suspect de astm!

25-07-2015
valy142005
Nu este medic/terapeut
valy142005
Buna ziua! Am si eu o problema, de un an de zile am o tuse care nu mai trece. Eu locuiesc de 2 ani in Shanghai, China(poluarea e un pic cam mare). Problema a aparut dupa aproximativ un an de cand am venit in China. In Februarie anul acesta am fost in Romania la un medic pneumolog, mi s-au facut raze la plamani, spirometrie totul normal, doamna doctor a spus ca nu am nimic. In urma cu 3 saptamani am racit, am luat medicamente ca de obicei(paracetamol, algocalmin, faringo hotdrink plicuri) insa nici o ameliorare, am considerat ca e nevoie de un antibiotic(am luat 8 zile amoxacilina) insa nimic, ba chiar mai rau(nas care curge, mancarime nas, stranut excesiv, mancarime ochi plus niste bubite pe fata, tuse, respiratie suieratoare). Am presupus ca am o alergie si mi-am facut curaj sambata trecuta sa merg la spital in China. Cu greu m-am inteles cu o doamna doctor, am facut analiza la sange(de unde a iesit o alergie (EOS - valori normale 20-520 eu avand 620), raze la plamani care au iesit bune, m-a ascultat dansa cu stetoscopul si mi-a spus ca am astm(mi s-a prescris ventolin 1 puf de 3 ori pe zi, budesonide aerosol 2 pufuri de 3 ori pe zi, compound methoxyphenamine capsules 2 pastile de 3 ori pe zi si singulair o pastila seara)!!!! Am cerut niste teste suplimentare, mi-a spus sa revin luni pentru spirometrie, duminica seara sa opresc tratamentul pentru a face spirometria. Am revenit la spirometrie care a iesit foarte bine, parametri normali. Am revenit la doamna doctor care a spus sa continui tratamentul si sa revin miercuri daca nu ma simt mai bine. Am revenit miercuri, nu mai era doamna doctor acolo, era un alt medic si le-am cerut mai multe teste. Am fost joi si am facut NIOX unde a iesit NO 109 ppb foarte mare, valoare normala fiind 20. Mi-au spus ca imi schimba tratamentul sa iau seretide 50/100 si un singulair seara.
Nu am luat nimic, nu stiu ce sa fac, nu am incredere in sistemul medical chinezesc, va rog tare mult un sfat. Inca mai am perioade cand se infunda si curge nasul, stranut, tuse, respiratie suieratoare, e posibil sa fie o alergie? Nu stiu ce sa fac!! :(((((((
5 comentarii
0
25-07-2015, ora 09:17
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Pare mai degraba o reactie alergica, aveti mare grija la mancare ! Incercati un antialergic, Aerius sau ce gasiti pe acolo !
0
25-07-2015, ora 10:27
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Si mie mi se pare o reactie alergica. Am intalnit o persoana cu manifestarile dv si doctorii romani ii dadusera antialergice. Luati ce antialergic va prescriu doctorii acolo.
V-am trimis mesaj privat. Apasati Modificati profilul dv. casuta verde dreapta sus apoi Mesaje.
0
25-07-2015, ora 19:01
lachriss
lachriss
BUna ziua. Simptomatologia dv sugereaza prezenta unui teren atopic, manifestat clinic sub forma unei rinite alergice si, eventual, astm bronsic. Ca si investigatii, ati putea determina IG E totale si IgE specifice pentru a vedea daca sunteti alergic la ceva (nu stiu ce semnifica analiza NIOX). Daca nu e surprins in criza, spirometria poate fi normala in astmul bronsic. Ca si simptome, astmul evolueaza cu dispnee, tuse, Wheezing, senzatie de constrictie toracica. Aparitia acestora in special in a doua parte a noptii si dimineata devreme sunt cu atat mai sugestive pentru astm. Puteti lua Seretide si Singulair fara nici un fel de problema.
0
25-07-2015, ora 19:43
valy142005
Nu este medic/terapeut
valy142005
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri, o sa incerc sa merg sa fac investigatiile sa vad daca e vreo alergie. Ca si simptome de astm nu am dispnee si nici constrictie toracica, doar tuse si wheezing. Seretide si singulair nu creeaza dependenta?
Inca odata multumesc frumos!
0
27-07-2015, ora 13:24
lachriss
lachriss
Nu este obligatoriu sa aveti toate simptomele care apar in astm. Uneori poate exista numai tuse. Asocierea si a wheezing-ului este cu atat mai sugestiva. Desi, ca de altfel si la noi in Romania, este larg raspandit obiceiul de a se initia terapia cu o combinatie de corticosteroid si beta - 2 - agonist cu durata lunga de actiune (faimoasele preparate Seretide sau Symbicort), v-as recomanda mai degraba sa incepeti numai cu corticosteroid inhalator - fluticazona 250 (Flixotide) - 1 puff x 2 ori/zi, cu reducerea ulterioara a dozelor, daca simptomele sunt controlate, la un puff (250) seara sau 1 puff (125) x 2 ori/zi, dimineata si seara. Acestea sunt si recomandarile ghidurilor in ceea ce priveste tratamentul astmului bronsic. Daca, totusi, ramaneti pe Seretide Diskus, as recomanda mai degraba concentratia de 50/250 - 1 puff x 2 ori/zi, cu reducerea ulterioara a dozelor daca simptomele sunt controlate. Puteti lua fara nici un fel de problema cele 2 preparate (Seretide sau Flixotide + Singulair), preparatul inhalator se absoarbe in sange in cantitati foarte mici, si nu dau nici un fel de dependenta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Inhalatorul inteligent pentru astmatici
  • Consumul de paracetamol în timpul sarcinii crește riscul copilului de a dezvolta astm
  • Un dispozitiv care ar putea preîntâmpina atacurile de astm
  • Suplimentele de Omega-3 în timpul sarcinii ar putea reduce riscul de astm la copii
  • Copiii care suferă de astm sunt predispuși la obezitate
  • Deficitul matern de vitamina E și riscul de astm la copil
  •