Suruburi in picior

18-10-2014
RaluB22
Nu este medic/terapeut
RaluB22
Buna ziua,
Acu 10 ani, in urma unui accident rutier mi-au pus 4 suruburi de titan in piciorul drept, 2 in femur si 2 in genunchi. Ar fi trebuit sa le scot dupa un an, dar din diverse motive nu am reusit sa le extrag pana acum. Exista riscul sa apara complicatii ? Care ar fi acestea ? Va multumesc.
6 comentarii
0
19-10-2014, ora 15:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul depinde mai ales de situatia anatomica a acestor suruburi, cuantificabila prin examinarea directa a radiografiilor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
20-10-2014, ora 21:25
NOAMY
Nu este medic/terapeut
NOAMY
Buna ziua,
Tala meu, in varsta de 75 ani a fost operat in urma cu 12 zile pentru o fractura de sold, la spitalul Municipal. Acum este externat, in provincie si este total nedeplasabil (are si o semipareza mai veche, + Parkinson si mergea foarte greu, doar prin casa, chiar si inainte de fracturarea soldului. Acum cateva zile a acuzat dureri puternice in calcaiul piciorului operat, iar acum calcaiul a devenit brusc vanat, dar nu il mai doare. Pare a fi un hematom, dar nu imi explic aparitia lui la atata timp dupa la operatie. Are multe alte zone vinete pe piciorul operat, dar acestea au aparut imediat dupa operatie, cat era inca in spital. Actualmente este sub tratament anticoagulant (Clexane 0, 4).
Invinetirea acestui calcai, aparuta brusc in urma cu cateva zile poate fi un semnal de alarma aupra unor complicatii? Multumesc de raspuns, repet, nu poate fi dus la control datorita starii lui.
0
20-10-2014, ora 21:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Data fiind situatia membrului sau inferior, este foarte probabila o fractura de glezna sau de calcaneu, dar poate fi si un hematom post-traumatic, post-operator (ca urmare a interventiei pentru fractura de sold).
NU cred ca este ceva foarte ingrijorator, dar este imposibil de precizat fara o minima exminare clinica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
20-10-2014, ora 21:30
NOAMY
Nu este medic/terapeut
NOAMY
Multumesc mult pt raspunsul extrem de promt. Nu a acuzat initial dureri de calcai (dupa cazatura) si va asigur ca i s-a facut o examinare amanuntita la internare. Ipoteza hematomului etse mai plauzabila, dar aparitia lui la atatea zile dupa operatie este posibila?
0
20-10-2014, ora 21:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Desigur ca este posibila.
Va precizam ca o fractura de calcaneu in situatia lui nu este grava si nu impune interventie chirurgicala.
Fractura de sold a impus operatie tocmai datorita riscului vital (fara operatie, riscul de deces depaseste 90% la 30 de zile).
Cat despre simptomele de la nivel calcaneean, este posibila si aparitia unei leziuni de decubit (de tipul escarei), motiv pentru care trebuie sa evite sprijinul direct al calcaiului pe pat (trebuie sa ii puneti un colac de sprijin).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
20-10-2014, ora 21:37
NOAMY
Nu este medic/terapeut
NOAMY
Multumesc inca o data pentru raspuns, o seara buna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • CDC dezvăluie principalele 5 cauze de deces
  • Mergi cu taxiul? Află de ce galben e mai sigur.
  •