Surubul care iese din glezna

13-02-2012
miroslava
Nu este medic/terapeut
miroslava
Buna seara!
Revin cu rugamintea de- a ma ajuta inca odata.
Am avut o operatie acum 7 saptamani: fractura bimaleolara si marginala postglezna dreapta luxatie tibioastragaliana glezna dreapta diastazis tibioperonier distal drept.
S-a practicat reducerea si osteosinteza cu o placa si 5 suruburi pentru maleola peroniera si reducerea si osteosinteza cu 2 suruburi pentru maleola tibiala.
Astazi am constatat ca pe cusatura din interiorul piciorului, chiar in dreptul gleznei se vede putin si se simpte varful unui surub iar cu un deget mai sus, tot pe glezna un alt surub se vede f. bine, impinge pielea si e de dimensiunea unui furuncul sau unui cos.
Va rog frumos sa-mi scrieti daca se mai intampla asa ceva sau e o problema.
Va multumesc anticipat!
3 comentarii
0
13-02-2012, ora 09:32
geoniky
Nu este medic/terapeut
geoniky
Buna dimineata, ziceati ca se vad suruburile, eu nu sunt medic dar am fost in aceasta postura, am fost operata la un genunchi si am avut 2 suruburi in tibie eu am facut recuperare si dupa 3- 4 luni de la operatie am vazut acelasi lucru. am intrebat medicul si mi-a raspuns ca e NORMAL. Osul se reface, nu exista mushi doar piele si odata cu bindecarea, surubul e normal sa aibe tendinta de a iesi si mai ales ca piciorul s-a desumflat si acum se vede stai linistita eu am mai stat inca 6 luni dupa ce au inceput.sa se.vada. Parerea mea e sa mergi la chirurg sa te vada. poate trebuiesc scoase. Multa sanatate! Mare atentie sa mergi la recuperare numai asa te vei recupera. Mai.vb daca mai doresti ceva.
0
13-02-2012, ora 15:04
miroslava
Nu este medic/terapeut
miroslava
Buna ziua!
Iti multumesc din suflet ca mi-ai raspuns.
N-am dormit toata noaptea, imi faceam griji, am vb. azi dimineata cu dl.doctor pt. programarea de miercuri cand trebuie sa-mi scoata surubul de diastazis, e surubul care tine stranse cele 2 oase, dar n-am mai zis de suruburile care vor sa iasa; oricum ma voi duce poimaine si cred ca nici nu puteam sa-i explic cum trebuie si probabil zicea sa ma duc sa vada. La mine e problema ca stau la et 3 si nu pot sa cobor si sa urc scarile singura.Deja va fi a 5 a oara cand ma coboara cu un scaun. Sper sa nu fie o problema.
Azi dimineata stateam cu ochii pe calc. si asteptam cu sufletul la gura sa-mi spuna cineva ca a patit asa ceva.
Dupa ce am citit ce mi-ai scris m-am mai linistit putin.
0
13-02-2012, ora 21:42
geoniky
Nu este medic/terapeut
geoniky
buna seara, nu trebuie sa-mi multumesti eu am avut o operatie foarte grea citeste pe forum un pic mai jos de subiectul tau, , avansarea de tendon rotulian genunchi stang operat, , si nu m-am speriat asa ca tu nu ai nici un motiv, sa observi ce raspuns mi-a dat dl doctor, sa mergi la recuperare pentru ca altfel nu rezolvi nimic, am avut un mare noroc de medici extraordinari de la chirurgi pana la cei de la recuperare de sunt acum cat de cat ok ce inseamna asta merg, simt tot piciorul, conduc, sunt un om normal doar ca nu-l pot indoi maxim atat, asta datorita sistemului sanitar din romania sistem de stat, sistem care este rau blamat de f multa lume, repet am avut un mare noroc! Daca vrei mai multe detalii despre recuperare in Bucuresti specific, poate esti din alta zona a tarii -! Sa-ti dea Dumnezeu sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul