Suplimentele cu Calciu

08-08-2009
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Am dat peste o porcarie undeva, spunand ca, pana in 20 de ani, nu se iau suplimente cu Calciu, decat la recomandarea medicului.
Nu am auzit niciodata asa ceva.

Este adevarat, sau persoana respectiva batea campii cu facaletu?

Eu iau suplimente cu Calciu, si am sub 20 ani, si vreau sa stiu daca trebuie sa intrerup acest obicei.

Multumesc.
26 comentarii
0
09-08-2009, ora 00:14
Ana_10
Nu este medic/terapeut
Ana_10
Nu este adevarat. Eu am aproape 20 de ani si frecvent iau calciu, chiar medicul mi-a spus k este bun, mai ales in perioadele in care esti mai stresat/a. Insa este adevarat faptul k suplimentele cu Calciu luate in exces duc la imbolnavirea rinichilor.
Numai bine!
0
09-08-2009, ora 12:58
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sincer, este cea mai mare aberatie din sfera nutraceuticelor pe care am citit-o vreodata.
In perioada pubertara chiar este indicat pana la 1000 de mg (1g) pe zi de calciu si pana la 400-1000 UI de vitamina D3...elucubratie menita sa fructifice in mintea oamenilor incertitudini redundante!

La 15 ani ai tai, chiar iti recomand sa iei zilnic calciu cat mai biologic posibil (maxim 1000 de mg, cum am mai spus; peste 1000 de mg risti sa faci hipercalcemie cu afectarea rinichilor, fluxului nervos, functiei respiratorii etc.), magneziu (maxim 200-400 mg/zi), fosfor (~100-150 mg/zi), siliciu(25-75 mg/zi), mangan(2-4 mg/zi), zinc chelatat cu amino-acizi ( 15-maxim 50 mg/zi) etc.

Toate cele bune!
0
09-08-2009, ora 23:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Intr-adevar,
In principiu orice supliment mineral, fie el calciu, magneziu sau altul este complet inutil in conditiile unei alimentatii echilibrate.
Ba mai mult, calciul in exces este profund daunator, putand favoriza litiaza renala sau biliara si multe alte suferinte similare.
Deci nu este cazul sa luati absolut nimic la varsta D-voastra!! Privilegiati o alimentatie echilibrata iar organismul D-voastra va selecta singur aceste minerale si oligoelemente!
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
10-08-2009, ora 09:23
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Calciul in forma anorganica in care se da este daunator, indiferent de varsta si mai ales la copii si adolescenti.

Corpul nu poate sa faca nimic cu aceasta forma de calciu care neputand fi eliminat imediat din corp se depune peste tot, creeind, dupa cum spune domnul doctor mai sus, o sumedenie de afectiuni.
O lipsa de calciu in alimentatie nu are cum sa existe ci numai o dereglare a asimilarii lui si aceasta nu se poate repera intoxicand corpul cu calciu anorganic ci cu o alimentatie naturala si echilibrata, cu reducerea produselor lactate si eventual cu ajutorul remediilor homeopate.

Alimentatia cu siliciu organic (cereale integrale) este baza sursei de minerale din care se formeaza oasele.
Gainile pot forma oua cu coaja sanatoasa(carbonat de calciu) atata vreme cat in hrana lor se gaseste siliciu sau potasiu suficient, in timp ce suplimentele de calciu in hrana lor fac ca ouale sa nu mai aiba coaja deloc.

Asimilarea unui mineral sau functionarea metabolismului lui la nivel de celula se poate inhiba prin intoxicarea corpului cu acel mineral si acest lucru este valabil pt. TOATE mineralele care le vinde industria farmaceutica: fier, magneziu, zinc, selen, etc. care in formele si cantitatile date sunt daunatoare, chiar daca dau impresia ca ajuta pe moment.

Consultati un medic homeopat sau incercati remedii homeopate.
0
10-08-2009, ora 20:30
melaniagut
Nu este medic/terapeut
melaniagut
am si eu un copil cu tendoanele prea scurte oare domnul doctor se ucupa si de asta. va multumesc
0
10-08-2009, ora 20:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Eu ma ocup doar episodic de copii, si numai in ceea ce priveste patologia gleznei si a piciorului.
Care tendoane sunt scurte?? De fapt asta este o falsa impresie, deformatia fiind infinit mai complexa si nereducandu-se doar la tendoane.
Probabil este vorba despre o spasticitate de tip central.
Este esential un control neurologic si o cotatie musculara. In imensa majoritate a cazurilor problema este fundamental una neurologica si doar tangential una ortopedica.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
10-08-2009, ora 20:42
melaniagut
Nu este medic/terapeut
melaniagut
da aveti mare dreptate este diagnosticat cu parapareza spastica de la doi ani.acum are 5. facem toxina botulinica tot de la 2 ani de 4 ori pe an facem recuperaretot de atunci de 3 ori pe saptamana dar copilul inca nu umbla singur doar in patru labe. nici nu mai stiu ce sa mai fac.va multumesc pentru timpul acordat.
0
10-08-2009, ora 21:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Asa cum va precizam, tratamentul este deosebit de complex, 99% neurologic si 1% chirurgical. Nu se adreseaza decat total secundar retractiei tendoanelor.
Trebuie sa luati legatura cu un ortoped pediatru bun, dar numai dupa evaluare neurologica si cotatie musculara.
Daca vreti sa va recomand unul, scrieti-mi pe mail, in privat, si va voi da coordonatele lui.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
10-08-2009, ora 22:12
melaniagut
Nu este medic/terapeut
melaniagut
va multumesc pentru raspunsuri problema este ca noi stam in bihor si deplasarea este mai dificila pentu noi.dar am sa mai incerc aici si la alti ortopezi pediatri.Avem si orteze de noapte dar copilul cand le pun tine picioarele adunate siatunci nu forteaza nimic intinderea lor. Dar va multumesc mult pentru atentie si sfaturi.Noapte buna
0
10-08-2009, ora 22:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Problema este, asa cum va spuneam, una globala, toti flexorii mebrului pelvin fiind spastici, de la sold si pana la degetul cel mic.deci problema trebuie abordata global.
Sincer, problema nu se rezolva prin orteze...
Va stau la dispozitie orican, ne putem sfatui in felurite feluri.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
11-08-2009, ora 10:59
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Domnule doctor Marius, dar ar fi indicat sa iau la un anumit numar de zile, un efervescent multimineral si miltivitaminic? Daca da, la cate zile?
(precizez ca alimentatia nu cred ca asigura toate acestea)
0
11-08-2009, ora 12:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
In toata cariera mea medicala nu am prescris niciodata asa ceva, iar in experienta mea practica medicala franceza nici macar nu am auzit vorbindu-se de asa ceva.
Daca vreti sa luati ceva, este optiunea D-voastra si nimeni nu va poate impiedica, dar nu exista o utilitate certa demonstrata.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
11-08-2009, ora 18:17
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
@ Melania gut: :
v-as sfatui sa cititi aici in forum despre tratamentul cu toxina botulinica si rezultatele ei:
http://forum.romedic.ro/arataprod.php?id_sub_cat=183id_cat=30id_prod=31061anc=99260

Nu numai ca este un tratament scump si foarte daunator, dar nu aduce nici un fel de rezultate in afara
de distrugerea nervilor si a celulelor cu o astfel de toxina de care omul ar trebui sa fuga si nu sa si-o injecteze in corp...
0
12-08-2009, ora 15:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Din pacate stiinta nu a inventat inca ceva mai bun in cazul acestor boli grave cum sunt tetraparezele spastice. Aici nici homeopatia, nici naturistele nu au absolut nici un efect si nu ofera solutii.
Si pentru a nu privi indiferenti la chinurile acestor pacienti..se incearca ameliorarea suferintei lor cu toxina botulinica.
Nu se pune problema unei vindecari, dar rezultatele sunt incurajatoare si merita incercat in continuare.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
14-08-2009, ora 17:15
melaniagut
Nu este medic/terapeut
melaniagut
Va multumesc pentru timpul acordat si pentru sfaturi.Acum trebuie sa facem o noua serie de injecti si o sa vedem cum se simte.
0
17-08-2009, ora 09:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
OK
Tineti-ma la curent!!
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
17-08-2009, ora 16:27
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
"Aici nici homeopatia, nici naturistele nu au absolut nici un efect si nu ofera solutii."
Domnule doctor, aici nu aveti dreptate cu privire la homeopatie, intrebati-va colegii homeopati cu mai multa experienta. Solutii si ameliorare exista IN ORICE CAZ cu ajutorul homeopatiei.

Exista remedii si pt. aceasta boala ca si pt. orice boala sau simptome, desi nu toti bolnavii pot fi vindecati.

Nu se stie niciodata pe cine Dumnezeu poate ajuta sa gaseasca remediul homeopat potrivit chiar si in cazuri disperate si nevindecabile pt. multi homeopati.

In plus este de preferat INTOTDEAUNA o metoda de tratament adevarata care vindeca cele mai multe boli fata de o toxina cunoscuta de la o medicina carei numai trateaza simptomele.

Eu as incerca 10 ani remedii homeopate la 100 medici intr-un astfel de caz inainte de a lua o singura data o toxina bine-cunoacuta care nu a vindecat pana acum pe nimeni ci numai amelioreaza pe moment ceva simptome facand in acelasi timp vindecarea IMPOSIBILA datorita distrugerii sistematice a nervilor.
0
18-08-2009, ora 02:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Coleg "scarface",
Asa cum am precizat si in alte raspunsuri, colegii homeopati/naturisti corecti si cu frica lui Dumnezeu se feresc sa afirme ca pot trata boli grave cum sunt cancerul, poliartrita reumatoida sau tetrapareza spastica.si se declara total neputinciosi in aceasta privinta.Si in general nu afirma ca pot trata orice boala.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
18-08-2009, ora 09:53
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Domnule doctor, atunci cand in functie de medic, spuneti unui pacient ca homeopatia nu are nici o sansa acel pacient va va crede si ii taiati automat sansa de a incerca un drum care poate il ajuta pe el in ciuda esecurilor altora si a parerii personale sau a cea a colegilor dumneavostra. Nu este neaparat nevoie de vindecare la astfel de boli, o ameliorare a boli ajunge. Nici alopatia nu este in stare sa le vindece.
Experienta mea cu homeopatia, in cunostinta de cauza, este alta iar fiecare medic are alte idei si experienta. Intre HOMEOPATIE si HOMEOPAT trebuie diferentiat. Eu am vorbit de homeopatie.
Bineinteles ca cei mai multi nu pot fi vindecati nici cu homeopatia, aceasta nu insemana insa ca nimeni nu poate fi vindecat sau ameliorat cu ajutorul ei. Aceasta este diferenta care am vrut sa o subliniez.
Cu stima, scarface
0
18-08-2009, ora 10:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Coleg "scarface",
Asa cum am precizat si in alte raspunsuri, colegii homeopati/naturisti corecti si cu frica lui Dumnezeu se feresc sa afirme ca pot trata boli grave cum sunt cancerul, poliartrita reumatoida sau tetrapareza spastica.si se declara total neputinciosi in aceasta privinta.Si in general nu afirma ca pot trata orice boala.
Din pacate, prin natura preocuparilor mele actuale legate de bolile grave, am ocazia sa vad in fiecare zi pacienti care au refuzat tratamentul clasic in favoarea celor alternative, ajungand in situatii disperate.
Psihologia pacientului este foarte clara si il indreapta catre calea cea mai "simpla".cu rezultate de cele mai multe ori dezastruoase.
Am pacienti cu poliartrita reumatoida, precum cei pe care ii sfatuiti sa abandoneze tratamentele clasice...Ei bine, dupa ani de incercari "alternative" au ajuns in caruciorul rulant, fara vreo sansa de recuperare...pentru simplul motiv ca nu au acceptat tratamente """"toxice""" gen metothrexat.
Asta incerc sa va fac sa intelegeti: nu trebuie sa le oferiti iluzii atunci cand nu este cazul. Homeopatii cu frica lui Dumnezeu nu ofera aceasta iluzie pacientilor cu cancer, poliartrita reumatoida sau tetrapareza spastica.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
18-08-2009, ora 11:49
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Domenule doctor, eu sunt de acord cu dumneavoastra, dar nu inteleg de ce vorbiti numai de cazuri EXTREME si vorbiti numai ce cele 3 boli pe care le aduceti mereu in discutie ? Nu era vorba de asa ceva in discutia de mai sus.

Si eu pot sa va arat si cazuri contrare unde medicina a dat gres si homeopatia a functionat, cazuri pe care poate le-ati intalnit si singur si chiar in acest forum sunt sute de cazuri in care alopatia adistrus omul, luand ca exemplu numai cazurile extreme nu se ajunge la adevar. O astfel de argumentatie este iluzorie.

Poate calea de mijloc este cea mai buna in cazurile anumitor boli, in occident este practicat tratament homeopat suplimentar si paralel la alte tratamente alopate pt. anumite boli.

Dar sa spuneti ca HOMEOPATIA nu are nici o sansa este la fel de gresit ca si afirmartia ca alopatia vindeca tot sau ca nu vindeca absolut nimic. Acesta era de fapt singurul punct pe care am vrut sa-l subliniez.
Folositi mereu extreme pt. a sublinia punctul de vedere: intre refuzul oricarui tratament si un tratament homeopat adecvat la un medic cu experienta este o diferenta mare ca si intre o cana plina cu apa si o cana goala de apa.

Bineinteles ca astfel de pacienti nu au nici o sansa sa se faca bine de la sine! Bineinteles ca ajung in scaun cu rotile. Acelasi lucru este valabil pt. tratamente "alternative". Dar la fel de bine si pt. tratamente alopate !
Dar ce are asta de aface cu ceea ce am spus si am vrut sa spun eu mai inainte ?
Nimic.
Poate ca daca am sta altfel de vorba ne-am intelege mai bine.

O zi placuta,
Scarface
0
18-08-2009, ora 23:18
melaniagut
Nu este medic/terapeut
melaniagut
Domnule Scarface ar ajuta cu ceva homeopatia in parapareza spastica ? Daca da ce anume ?
Va multumesc.
0
19-08-2009, ora 02:46
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Doamna Melania,

Homeopatia nu trateaza de fapt nici o boala in mod direct, ci intareste numai sistemul imunitar si fortele de aparare si de autovindecare ale organismului dupa legile lui Dumnezeu si intelepciunea sufletului care salajuieste in orice om.

Homeopatia spre deosebire de alopatie nu lucreaza cu remedii in forme materiale si nici nu vindeca direct trupul ci de fapt corpul energetic (= sufletul) omului unde se afla de fapt cauza adevarata a bolii. Cand sufletul este vindecat apare si vindecarea ulterioara a trupului.

La fel si acupunctura, ea nu trateaza direct trupul ci meridianele energetice care nu sunt materiale.

Incercarea de a trata trupul pt. vindecarea sufletului este un drum mai dificil si mai nenatural si de aici marea diferenta intre alopatie si homeopatie.

Homeopatia poate sa dea in plus in mod util si intr-o forma potrivita trupului anumite substante in doze materiale care lipsesc sau sa regleze metabolismul lor dereglat, cat si sa neutralizeze anumite toxine si microbi din sange, lucru extrem de important la multe boli

Asta este tot ce poate face homeopatia cu adevarat.


Daca cineva se poate vindeca de o boala sau alta depinde de mai multi factori, in afara de alegerea remediul potrivit pentru bolnavul respectiv. Teoretic orice boala este vindecabila daca se dau remediile in ordinea si dilutia potrivita bolnavului ceea ce depinde nu numai de medic dar si de bolnav caci sufletul lui este cel ce vindeca de fapt trupul dupa aceea si nu remediul in sine. Ca la anumiti bolnavi alegerea remediilor necesare in ordinea potrivita este dificila sau f. dificila pana la practic imposibila este usor de inteles si este o arta care depinde si de medic. Teoretic insa totul este posibil chiar daca practic este greu sau chiar imposibil sa gasesti remediile potrivite la un bolnav.

Nu trebuie neglijat nici faptul ca Dumnezeu este implicat in mod direct la orice vindecare si ca vindecarea depinde si de El dar si ca boala are un rol important pt. cei mai multi oameni si nu este fara rost si fara folos indiferent de cat de rea este.

Va puteti da cred singura seama ca sistemul imunitar este extrem de IMPORTANT la ORICE boala, mai ales la cele grave si de aceea este o greseala dupa parerea mea de a spune ca homeopatia nu poate ajuta in cazul bolii x sau y caci orice ameliorare este un ajutor.

In occident tratamente homeopate paralele cu cele alopate sau chirugicale sunt la ordinea zilei pt. cine s-a convins de eficienta homeopatiei dar are frica sau neincredere sa se bazeze numai pe ea.

Deja repararea metabolismului de calciu, magneziu, fier si siliciu de care sufera pana si oamenii "sanatosi" cu ajutorul homeopatiei este un pas enorm pt. intarirea sistemului imunitar, cum sa nu ajute asa ceva unui bolnav la boli mai grave sau cronice ?

Ce poate fi rau in a intari fortele de autovindecare si sistemul imunitar al corpului mai ales ca nici o alta medicina nu o poate face atat de efectiv si simplu ca si homeopatia ?

Homeopatia ar trebui sa fie folosita PARALEL la orice alt tratament, mai ales la bolile grele.
Desi a intoxica concomitent cu alopate si a curata si intari in acelasi timp cu homeopatie nu este deloc un lucru intelept, mai ales ca succesele medicamentelor alopate la multe boli grele nu se prea pot dovedi deloc usor, folosirea homeopatiei este folositoarea si in cazul utilizarii de alte feluri de tratamente atunci cand se crede in ele, cand se pune speranta in ele sau cand remediile homeopate nu ajung pt. a o vindeca.

Fiecare trebuie sa faca si sa aleaga dupa cunoasterea si speranta lui.

Asta este tot ce ar trebui sa stiti despre homeopatie si cele spuse aici nu sunt o contradictie la ceea ce a spus domnul doctor Uscatu mai sus ci numai o explicatie pentru a intelege modul in care homeopatia abordeaza vindecarea in mod real.

Sper ca acum puteti intelege daca ar ajuta sau nu...
0
06-02-2010, ora 15:05
ASDAS
Nu este medic/terapeut
ASDAS
buna ziua domnule dr uscatu! am observat ca nu considerati o idee buna suplimentarea cu calciu !dar ce parere aveti de sportivi de performanta sau culturism ? ei consuma cantitati de suplimente proteice si desigur au nevoie si de o cantitate de calciu mai mare! fac sport cu greutati si arte martiale si am luat calciu, inca mai iau cand consider ca este cazul!am nevoie si de parerea dumneavoastra! multumesc!
0
07-02-2010, ora 13:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Personal eu nu am prescris calciu de peste 7ani, de cand am plecat prima data in Franta (unde nu am vazut pe cineva dintre colegi francezi prescriind vreodata calciu).
O alimentatie echilibrata poate aduce tot necesarul de calciu. Este foarte adevarat ca nu am absolut nici o experienta in domeniul alimentatiei culturistilor sau altor genuri de sportivi.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
07-02-2010, ora 14:40
ASDAS
Nu este medic/terapeut
ASDAS
mai are cineva vreo parere?autorizata?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.