Suplimentele alimentare

01-03-2011
szaby_n
Nu este medic/terapeut
szaby_n
Buna fac culturism de 1 an am 22 de ani si iau de cam 5 luni proteine.Chiar azi am aflat ca unul dintre cei mai buni prieteni de-ai mei care face de 7 ani drept ca manca (branza si salam fara paine, oua crude, lua creatina, oxid nitirc si cam de toate) o facut hepatita si are ficatul distrus.
Eu am luat numai proteina Optimum care ii de o calitate mai buna produsa in statele unite si mananc carne de pui si vita prajita fara ulei pe gratar de aragaz cu mazare si o data la 2 zile imi fac un shake cu 3 oua si 300 de ml de lapte.
Proteina iau 4 cupe pe zi.
Este sansa ca cu acest mod de a ma alimenta sa fac si eu hepatita sau hepatita prietenului meu se datoreaza altor aspecte va da-ti seama ca omul este distrus si nu am putut sa il intreb ca de la ce de la suplimente.
Vreun medic, nutritionist daca poate da ceva sfaturi?
Va multumesc anticipat
10 comentarii
0
02-03-2011, ora 13:36
christian25
Nu este medic/terapeut
christian25
Nu cred ca prietenul tau a facut hepatita din cauza suplimentelor. Eu folosesc de cativa ani si nu am avut niciodata probleme. Folosesc MET-Rx cu care am avut cele mai spectaculoase rezultate.. Am folosit proteine Redis în trecut, si nu se compara. Au un gust ciudat-nu este nici cel mai bun, dar nici cel mai rau- se situeaza undeva pe la mijloc, iar pretul este evident mai mare decat la Redis. Trebuie sa nu faci abuz de creatina, daca o dozezi corespunzator nu o sa ai problem de sanatate.
0
14-06-2011, ora 16:55
Mishu69
Nu este medic/terapeut
Mishu69
Buna ziua,
Fiul meu a inceput de ceva timp sa "traga de fiare". Nu a luat niciodata vre-un stimulent sau supliment nutritiv ci doar alimentatia naturala. Acum incearca sa ma convinga ca are nevoie de suplimente de GLUTAMINA. La inceput am fost total impotriva dar dupa ca m-am mai documentat putin nu stiu ce sa spun. Nu am gasit nicaieri referiri la contraindicatii, efecte adverse sau precautii. Este chiar asa bun acest aminoacid pentru cei care fac sport ? Este recomandat sa il ia ? Are nevoie de glutamina pentru a se dezvolta armonios ?
Astept cu incredere raspunsurile dumneavoastra.
Doresc pe cat se poate raspunsuri autorizate, nu de la cei care ia astfel de produse si spun ca ei se simt bine.
Va multumesc !
0
03-07-2011, ora 15:45
Baiatu_87
Nu este medic/terapeut
Baiatu_87
Aminoacizii sunt destul de buni pentru cei care fac efort, o sa-l ajute sa se refaca dupa efort mult mai repede si o sa aiba mai multa forta.
Din cate stiu eu, nu sunt efecte negative, da sa respecte prospectul de administrare.
0
17-09-2011, ora 15:38
Stefan Angel
Nu este medic/terapeut
Stefan Angel
Clar hepatita nu a facut-o de la suplimente.Un mare semn de intrebare este cu acele oua curde, albusul de ou nepreparat contine o toxina destul de puternica care nu dispare decat prin preparare(prajire/fierbere)Personal prefer fierberea pentru ca este mai sanatoasa.Ouale nepreparate pot contine o serie de boli gen salmonela.Mit-ul din culturism si filme ca daca bei oul crud ajuta este fals.Adevarul este ca oul nepreparat se digera mai greu decat cel preparat astfel steresand organismul + bolile care nu dispar decat cu prepararea lui.
Ideea cu oul de mai sus este o paranteza, vinovati de acea hepatita sigur sunt alti factori, cert este ca nu de la suplimente.
0
26-10-2011, ora 19:30
amx_opn
Nu este medic/terapeut
amx_opn
Ceea ce zic e o simpla opinie a mea si a altor cateva persoane destul de bine informate ( doctori, profesori cu grad de doctorat in sport, instructori )

Incearca sa te abtii de la asa zisele produse "fermecatoare". Sa iti dau un exemplu.. Oxid nitric ( Super Pump, Max, No Xplod etc ) Creatina ( Cell Mass etc ) Aminal Cuts si mai toate energizantele si vasodilatatoarele existente. Astea intradevar dupa o perioada de x sau y luni ( depinde foarte mult de organism, cat de puternic este ) incep sa daunaze ficatului, splinei si rinichilor.

Ceea ce este mai putin nociv este o proteina ( de preferat whey ) - dar si aceasta luata in cantitati normale.. proteina luata din mancare + cea din supliment sa nu depaseaza 1.7 - 2 g /kgcorp
De asemenea vitaminele minereale si glutamina nu au reacti adverse.

Sa fim seriosi, si eu fac antrenamente la sala de ani si am facut sport, dar daca aceste suplimente ar avea doar + atunci Institutul de medicina ar fi aprobat aceste suplimente
0
27-10-2011, ora 12:46
Mishu69
Nu este medic/terapeut
Mishu69
Multumesc, confirmati in modul acesta banuielile pe care si eu le aveam. Pentru tineri au foarte mare influenta recomandarile unora de a face excese pentru a obtine rezultate rapide. Chiar spun unii ca altfel nu se poate.
Pentru un tanar responabil insa, un raspuns ca al dumneavoastra poate insemna foarte mult. Ii poate salva sanatatea, poate chiar viata.
Ma bucur ca pana la urma fiul meu a hotarat sa nu ajute cu nimic, decat cu o alimentatie sanatoasa.
a fost hotararea lui, eu doar am observat ca are tubul de glutamina intact.
Cred ca si treaba cu proteina este relativa, pentru ca este greu s-o dozezi incat sa nu faci exces, si te poti trezi la 30 de ani cu rinichii cat pumnul. Cica se cam intampla...
0
30-10-2011, ora 19:23
Baiatu_87
Nu este medic/terapeut
Baiatu_87
Orice lucru, folosit exagerat dauneaza! Asta nu inseamna ca daca folosesti proteine, aminoacizi, etc iti si dauneaza sanatatii.
Trebuiesc folosite cu cap.
0
30-10-2011, ora 22:29
Mishu69
Nu este medic/terapeut
Mishu69
Da, inteleg. Dar daca se poate si fara, este mai bine. Asta am vrut sa subliniez.
0
31-10-2011, ora 12:26
Baiatu_87
Nu este medic/terapeut
Baiatu_87
Sunt de aceeasi parere cu dumneavoastra, da am vrut sa subliniez si eu faptul ca daca sunt folosite cum trebuie nu dauneaza sanatatii, sa nu dezinformam lumea.

Oricum cele mai importante lucruri sunt odihna, mancarea sa fie de calitate si un antrenament bine pus la punct.
Un adolescent care vrea sa faca sala doar pentru a avea un corp frumos si sanatos nu are nevoie de suplimente, in schimb la cei de performanta lucrurile se schimba.
0
01-11-2011, ora 14:55
Mishu69
Nu este medic/terapeut
Mishu69
Da, pana la urma asta este ideea. Ati spus foarte bine! Multumes !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.