Suplimente alimentare administrate profilactic

26-10-2009
DanSanatos
Nu este medic/terapeut
DanSanatos
Am observat ca de la o vreme au aparut mai multe farmacii care vand asemenea produse si de aproximativ 1 luna am inceput sa imi administrez si eu 2 produse: Lecitina(1x/zi) si Melatonina(1x/zi, seara).
Precizez ca nu am nici un fel de probleme de sanatate le iau doar preventiv, nu am observat deocamdata efecte vizibile, poate doar la melatonina, parca adorm mai usor!
Sa le iau in continuare?
Sa le asociez si cu, sa zicem: Coenzima Q10, Omega 3. Nu e totusi prea mult sa iau atatea pastile zilnic fara sa am totusi vreo problema de sanatate?
Care dintre acesti furnizori/producatori au produse mai de calitate, mai sunt si altii care merita atentie?:
[url=http://www.terapii-naturiste.com/index.htm]Produse, retete, tratamente si terapii naturiste[/url]
[url=http://www.rottanatura.com/]Rotta Natura - Natura in cea mai buna forma![/url]
[url=http://www.daciaplant.ro/]Dacia Plant[/url]
4 comentarii
0
27-10-2009, ora 14:41
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Suplimentele alimentare ajută organismul să îşi echilibreze unele funcţii (în caz că sunt dezechilibrate), sau să le fortifieze (dacă sunt echilibrate), dar cu condiţia respectării recomandărilor producătorului cu privire la doza zilnică recomandată (când iei mai multe suplimente concomitent nu ai voie să depăşeşti DZR-ul...dacă luai doar un supliment puteai să-ţi dublezi (chiar triplezi) cantitatea, dar numai în anumite condiţii şi numai în cazul anumitor suplimente nutritive)...
Melatonina te ajută să adormi mai uşor şi să ai un somn mai calitativ (este hormonul somnului), lecitina este extraordinar de bună pentru controlul cantitativ al colesterolului şi pentru memorie; CQ10 este magnific de bună pentru augmentarea energiei şi a vitalităţii, dar ajută şi inima să funcţioneze la parametrii optimi; Omega 3 te ajută pe mai multe planuri - memorie, dispoziţie psihică echilibrată, luciditate, efect de reglare a tensiunii arteriale, ajută la menţinerea sănătăţii pielii (ca de altfel şi lecitina) etc.

P.S. Optez pentru Dacia Plant (raportul dintre calitate şi preţ este excelent!) Toate cele bune ;)))

Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
08-12-2009, ora 12:29
naturbest
Nu este medic/terapeut
naturbest
Nu ajunge sa recomanzi o firma anume-este contra regulamentului de functionare RO Medic!
important este sa fie un producator cu traditie si cu surse real curate din punct de vedere biologic.
O alta problema e, ca nimeni nu da un sfat cat, cum si cand sa se foloseasca aceste suplimente.
Daca luam banala Q10, stiti cumva care este modul de administrare????? in mg
atat medicamentele cat produsele naturale trebuie sa trateze cauza si nu simptoma.
Daca cineva sufera de hipercolesterolemie ce tratati ?
Colesterolul este urmarea unei dereglari metabolice, inspecial ficat-bila
Cam asa trebuie sa gandim sa putem ajuta nu doar sa "PROMOVAM"
0
08-12-2009, ora 22:14
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Eu NU promovez NIMIC. N-am contract cu nicio firmă să promovez produse, mi-am spus doar părerea. Am "contract" doar cu DUMNEZEU, să fac mult, mult, mult bine.

Toate cele bune ;)
0
07-12-2016, ora 14:29
Sefora
Nu este medic/terapeut
Sefora
Mr. Nick! Revin după aproape un an de absență, când mi-ați răspuns la niște întrebări legate de urticarie. Legat de această problemă, am primit din America niște suplimente de curcumin numite Haridra allergy, fabricate în India, de către firma.Himalaya. Toate bune până aici, când am observat că pe spatele flacoanelor scrie la alte ingrediente, BRONOPOL!!! Să fie oare produsele originale? Să fie contrafăcute? Pot fi periculoase conținând acest bronopol? Nu scrie în ce proporție. Nu știu dacă are vreo legătură, dar de când le iau am amețeli serioase și grețuri. Cum pot să aflu dacă le pot folosi sau nu în continuare? persoana care mi le-a trimis s-a vindecat de urticarie cu acestea. De fapt pe forumurile Romedic am luat legătura. Mulțumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sunt eficiente suplimentele de vitamine și minerale pentru prevenția bolilor cardiovasculare?
  • Asocieri nerecomandate de medicamente, suplimente și alimente
  • Care e legătura între multivitamine și guma de mestecat?
  • Adaptogenii
  • Suplimente dietetice - mecanisme de acțiune, indicații și efecte adverse
  • Riscul de intoxicație cu vitamine și minerale la suplimentarea pe termen lung
  • Semne că te intoxici cu suplimente
  •