Suplimente alimentare?!

17-09-2010
alecsi
Nu este medic/terapeut
alecsi
Sper ca nu postez acest subiect la rubrica necorespunzatoare. Am 17 ani si vreau sa ma apuc la modul serios de facut muschi(sala).As vrea insa sa folosesc niste suplimente alimentare care sper sa ma ajute.Cineva mi-a "recomandat" Xploode+aminoacizi, mi s-a spus ca acest xploode ofera energie dar totusi m-am speriat de faptul ca isi face foarte repede efectul asupra muschilor, adica in vreo 3 saptamani muschii sunt foarte vizibili ceea ce nu pare prea sanatos.Stiu ca aceste suplimente nu sunt bune pentru organism, dar totusi pot sa-ti faca asa de mult rau? Vreau sa-mi spuneti ce parere aveti despre acest supliment sau poate niste proteine ar fi mai bune.
Va rog sa ma ajutati !

Multumesc anticipat
2 comentarii
0
17-09-2010, ora 21:00
alecsi
Nu este medic/terapeut
alecsi
Si inca o intrebare.Ce organe iti pot afecta aceste suplimente? am mai auzit ca poate sa-ti afecteze organul reproducator si viata sexuala automat.
0
17-09-2011, ora 10:15
Stefan Angel
Nu este medic/terapeut
Stefan Angel
Suplimentele nu iti fac rau, rau poti sa afirmi ca iti face rau cola, in general sucurile cu acid, si alimentele procesate, nici macar ouale nu mai sunt sanatoase, naturale.Nu stiu de unde auziti toti prostiile astea in legatura cu suplimentele dar este total eronat.
In primul rand nu exista supliment care te face mare in 3 saptamani cum spui tu, suplimentele alimentare, adica proteine, aminoacizi, produse gen Xplode cum spui tu mai sus nu te fac mai mare, poti sa iei cu tona ca nu au nici un efect daca nu ai o alimentatie bogata si variata, un program strict de antrenament si odihna pe masura.Suplimentele doar asigura necesarul de proteine/vitamine zilnic pentru ca din mancare este greu spre imposibil sa atingi numarul lor.
In al doilea rand, ceea ce ai auzit tu ca iti afecteaza viata sexuala sunt efecte negative ale steroizilor, care intradevar nu sunt buni pentru amatori in culturism.Cei "de sus" care participa la concursuri gen Mr Olimpia, au o armata de doctori dupa ei, si analize facute tot timpul.
Ce trebuie sa retineti este ca:
1.Suplimentele nutritive nu au nici un efect negativ fiind naturale, mai bine supus mai naturale decat 95% din ce mancati voi in fiecare zi.(Mai ales cei care isi procura hrana din magazine(de orice tip)
2.De la suplimente nu o sa faceti muschi in veci daca asta doriti, ele doar inlocuiesc, sa dau un exemplu, inlocuiesc 1 kg de carne care are proteina si grasimi cu doua cupe de pudra care au acelasi proteine doar ca fara grasimi.Practic daca mananci mai mult nu iti cresc muschii, asa si cu suplimentele nutritive.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sunt eficiente suplimentele de vitamine și minerale pentru prevenția bolilor cardiovasculare?
  • Asocieri nerecomandate de medicamente, suplimente și alimente
  • Care e legătura între multivitamine și guma de mestecat?
  • Adaptogenii
  • Suplimente dietetice - mecanisme de acțiune, indicații și efecte adverse
  • Riscul de intoxicație cu vitamine și minerale la suplimentarea pe termen lung
  • Semne că te intoxici cu suplimente
  •