Sunt un tanar de 20 ani cu tulburare neuro-vegetativa

21-06-2008
chirila ovidiu
Nu este medic/terapeut
chirila ovidiu
VA ROG SA MA AJUTATI PENTRU CA MA AFLU INTR-O SITUATIE DISPERATA!
Totul a inceput de la o taietura mai grava la mana cand am avut niste simptome ciudate:lipsa de aer, tensiune mare, palpitatii reduse ale inimii, dupa care foarte rapide, stare de lesin.Am anuntat ambulanta, iar dupa plecarea echipajului m-am mai linistit.Dupa o anumita perioda de timp, presupun ca am fost mai obosit psihic si fizic, au revenit aceste simptome, dar de aceasta data mai grave.Eu sunt o fire si mai sensibila care se sperie de la orice si poate de aceea am fost diagnosticat cu aceasta tulburare neuro-vegetativa.Sunt nopti in care nu pot sa inchid un ochi.Ma adresez echipei dvs de medici cu gandul ca as putea avea altfel de boala decat cea diagnosticata.Repet, simptomele mele sunt:ameteli, stare de somnolenta, respiratie dificila, in acele momente nu pot inghitii nimic, lipsa poftei de mancare, probleme cu vederea:pur si simplu nu pot fixa un anumit lucru cu privirea, stare de oboseala cu toate ca nu mai sunt asa solicitat fizic deoarece am intrerupt serviciul.M-am gandit ca mi-ar face bine cateva sedinte la psiholog.As dori sa stiu si parerea dvs despre cazul meu si sa ma sfatuiti, deoarece medicii ma trimit de la unul la altul, iar tratamentele primite mi se par prea puternice pentru diagnosticul meu.Specific ca am urmat tratament cu Aspacardin, Calciu Mg+D3 si Eurovita S.Sper sa nu ocoliti intrebarea mea, pentru ca nu stiu cui sa ma adresez ca sa nu mai am aceste simptome ciudate, in ciuda faptului ca nu am avut nici un necaz mare care sa aibe aceste urmari.
VA MULTUMESC DIN INIMA!
31 comentarii 12 Înainte ›
0
22-06-2008, ora 00:00
kapishon
Nu este medic/terapeut
kapishon
Buna, eu nu sunt medic, sufar shi eu din cauza la astfel de probleme. Shi eu sun ttanar, am 26 ani.
Am trecut mai intai, anul trecut printr-o depresie, care a disparut doar cu ajutorul medicamentelelor plus (foarte important) AUTOAJUTOR: sport, ceaiuri de ierburi, plimbari seara, etc.shi multe altele.
Apoi, anul trecut au inceput ametselile, mai intai neinsemnate, apoi din ce in ce mia puternice, pana am facut shi un atac de panica shi au chemat ambulanta la serviciu.(Problema e ca nu am dat importantsa ametelilor shi continuam sa fumez shi sa consum alcool...am fost pana la un moment mare amator de bere...).
Ce vreau sa-tsi spun, e sa nu te sperii!!! E important. Asha suntem noi, ashtia mai sensibili.suferim (mai mult sau mai putsin) de "disfunctie vegetativa" (cu toate ca ametelile pot aparea din foarte multe motive:da-i o "cautare" pe google shi citeshte despre ameteli, e important sa shtii ce se intampla, iti sta mai ushor).
Dupa simptomele tale, probabil e totushi "disfunctie vegetativa" dar shi te afli intr-o stare depresiva(probabil), deci nu respinge medicamentele date de medici, fa tot ci ti se spune, daca nu te ajuta mergi la neurolog, incearca sa lamureshti cat mai amanuntsit problema, probabil vei fi nevoit sa treci nishte analize.
Daca ametelile nu-tsi trec cu medicamentele date de medici, mergi la neurolog shi intreaba-l daca potsi sa iai "Betaserc", e foarte bun, pe foarte multi i-au ajutat shi pe mine parca ma ajuta, il iau de abia de vreo 5 zile shi pare sa mearga spre bine, asta cand de 8 luni am tot incercat diferite: pastile shi injectii.
Cel mai important lukru care trebuie sa-l shtii shi sa-l faci: E SPORTUL! Pe langa lecuirea care ti-a dat-o medicul ieshi la alergare, cat de des potsi, o sa vezi efectul in cateva zile. Daca mai ai ocazia sa mergi shi la un bazin(o data-doua ori pe saptamana) sau fitnes...e minunat, eshti ca shi vindecat.
Nu te speria, disfunctia vegeativa se lecueshte mai greu la unii, altii mai ushor, dar cu putin efort se trece peste ea.
Bafta.
0
23-06-2008, ora 00:00
alexandra23
Nu este medic/terapeut
alexandra23
Salutare,
Kapishon tu te-ai lasat si de fumat si de baut???si a ajutat??ca p-asta nu am incercat-o pana acum...aceleasi simptome chinuitoare le am si eu.Fumez destul de mult si consum si bauturi alcoolice(cu limita normal).Cu sportul nu prea le am oricum simt o stare de epuizare fizica si psihica de numai chef de alergat nu am:)a, eteli, stari ciudate dureri de ochi(parac zici ca vad prin vis):( Dar oricum ai dreptate cu parte 'nu te speria'.merci mult si astept raspuns:)Multa bafta tuturor
0
23-06-2008, ora 00:00
kapishon
Nu este medic/terapeut
kapishon
Alexandra23, eu ma-m lasat shi de fumat shi de baut. Ca altfel nu progresam spre lecuire, sunt sigur.
Am zis "Nu te speria" asta in cazul cand, iei totushi o lecuire shi incerci sa faci pe cat e posibil, sport.(Inteleg ca in starea asta nu ai chef de nimic, dar asta e cam unica ieshire, alege...).
Nu vreau sa te sperii, dar daca continui sa fumezi shi sa consumi alcool, starea de sanatate se va agrava. Daca vei lua medicamente shi vei consuma shi alcool, nu va avea nici un efect lecuirea. Cu fumatul e shi mai grav.Se antirecomanda categoric fumatul pentru cei cu "disfunctia neurovegetativa". Shi eu am fost fumator de vreo 8-10 ani, greu m-am lasat, ultimele 8 luni(de cand au inceput simptomele) m-am lasta de vreo 4-5 ori, ca nu toti sunt in stare sa se lase din prima, acum insa nu mai fumez de vreo 3 luni, sper sa am taria shi in viitor. Cu alcoolul e cam la fel, terminasem un curs de medicamente prin aprilie shi la prima ocazie am "zdrobit" vreo 3-4 beri.in 3 zile am reinceput tratamentul.
Sanatate!
0
14-02-2009, ora 03:34
gadone
Nu este medic/terapeut
gadone
Ceai de coada calului combinat si cu ceai verde sau paducel
0
28-03-2009, ora 13:57
petru_zol
Nu este medic/terapeut
petru_zol
va rog sa ma ajutati si pe mine, medicii mi-au spus ca am disfunctie vegetativa altii neuroza ipohondrica. am ameteli, noptile dorm rau, altele bine, sunt foarte emotionat, ma inervez de la orice nimic, ma starui sa fiu calm., am asa senzatii ca deja mor, asa de mii rau, am slabiciuni, nu am dispozitie, si vreau deseori sa dorm cu toate ca uneori dorm bine, mai demult eram cu totul altul, nici nu stiam de pastile, acum fara ele nu ies nicaieri, (Lexotan), eu nustiu cei cu mine, ma linistesc singur pe mine, dar cind se primeste si cind nu, vreau multe in viata asta sa fac, dar boala asta ma impiedica, doctorii spun ca sunt perfect sanatos, insa trebuie de lecuit, m-am saturat atitea pastile degeaba ca nu prea imi ajuta. vreau sa vad ce imi recomanda si d-voastra ca nustiu deja ce sa fac, am 22 ani. multumesc anticipat
0
13-06-2009, ora 17:27
monnalizza29@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
monnalizza29@yahoo.com
aceasta boala neuro vegetativa ma lupt si eu cu ea de 1 an jumatate si mai iau anca si acum tratament de la psihiatru. ce sa va zic totul este sa ai voianta de atrece peste toate cu calmitate si totul va fi oke. cine vrea sa vb cu mine sa intre pe id elitszabella . astept.pwp.
0
04-07-2009, ora 19:21
kapishon
Nu este medic/terapeut
kapishon
Salut. Am mai scris nishte comentarii pe aici acum un an, cand eram bolnav. Deci acum sunt bine. M-a ajutat mult sportul. Insa cel mai mult autopsihoterapia. Deci am citit vreo 10 cartsi despre suflet, vindecare netraditionala, psihologie de viatsa, care m-au facut sa vad lukrurile altfel. Chiar nu ma supar pe boala ca m-a tot imboldit aproape 2 ani, fiindca datorita ei (bolii) am capatat, fara sa vreau un mod nou de viatsa. Nu mai fumez, nu beau(foarte rar cate putsin), fac sport, insa lumea mea interioara s-a marit foarte mult, s-a curatsat shi sunt din ce in ce mai impacat singur cu mine. Din pacate autorii cartsilor citite sunt rushi, cartsile sunt in rusa, asha cum eu sunt de peste Prut shi shtiu bine rusa. Insa sunt sigur ca shi in Romania exista astfel de autori. Sincer, poate pare ireal, insa va spun sigur ca asta a fost factorul principal care a dus la vindecare, in ciuda tuturor medicamentellor, care ajutau, dar pentru o perioada numai.. Banuiesc ca, daca autopsihoterapia a ajutat, atunci cateva vizite la un psihoterapeut BUN, poate ajuta shim mai mult.
Da, shi nu in ultimul rand m-a ajutat in ultima perioada, deci care m-a vindecat complet, a fost vreo 8 vizite la terapeutul manual, care mi-a relaxat mushkii de la gat caci ei erau incordatsi de la mult stres odata shi nu permitea sangelui sa circule la creer(cel putsin cam asha am intseles eu). De astfel de "incordari ale mushkilor de la gat" pot suferi in primul rand cei care sunt de felul lor mai emotsionantsi shi mai sensibili cat shi femeile care au gatul lung shi subtsire.
Da, pe langa terapia manuala mi se dadea un preparat homeopatic foarte simplu dar cu un efect extraordinar. Deci el tsine de medicina de homeopatie, nu e format pe baza chimica. Il luam in Rusia, el se numeshte "Coculius", sper ca in romana are aceeashi denumire. Daca nu il gasitsi, putetsi scri aici, sau ma putetsi contacta la kapishon@personal.ro shi ma interesez care e denumirea lui internatsionala.
Important: incercatsi sa okupatsi cat mai des cu ceva ce va place, ce sta bine la suflet. Daca avetsi un serviciu care nu va e pe plak...ar trebui sa va ganditsi la asta, fiindca 8-9 ore in zi suntem la serviciu shi daca el nu place, deci provoaca stres, normal ca odata shi odata organismul itsi da de shtire. E foarte important sa te afli in armonie singur cu sine. Cu sufletul impacat cu alte cuvinte.
Sper sa va fiu de folos. Succese shi sanatate!!!
0
18-09-2009, ora 18:08
lavanda
Nu este medic/terapeut
lavanda
salut ! asa o diagnoza am primit si eu acum trei ani.aveam aceleasi simptome descrise mai sus trecusem mai devreme printr-o depresie puternica de fapt eu cred ca acesta a si fost motivul principal care a dus la aceasta plus la toate aveam si o durere neexplicabila gitul si maxilarele un an de zile m-am chinuit cu aceste dureri tot mergind din medic in medic si nu reuseau sa inteleaga de unde ar fi si niciodata nu m-am gindit sa merg la neurolog.dupa un an cineva mi-a zis sa merg, si uite acolo am avut explicatiile am facut un tratament de un an jumate dupa care mi-au trecut aceste dureri...si singura am intrerupt acel tratament.acuma incep sa simt citeodata aceleasi simptome si mi-e frica si nu pot sa tin controlul asupra mea sunt foarte nervoasa...de aia boala incearca sa revie. cea mai buna solutie de a scapa de aceasta pe care am simtito eficienta...cit mai mult timp impreuna cu prietenii cu colegii cit mai putina singuratate...
0
21-09-2009, ora 09:17
kapishon
Nu este medic/terapeut
kapishon
Important e sa nu-tsi fie frica, deoarece anume FRICA duce la simptomele de "Disfunctie vegetativa"(ametseli, vedere tulbura, etc..).
Deci, asha un paradox ar ieshi: Aceste simptome aduk in primul rand FRICA, dar totodata FRICA este cea care aduce simptomele. Cu cat mai mult te temi cu atat mai mult vei simti. Trebuie sa iei in piept ca un razboinik shi sa mergi ca peste pietre shi sarme ascutsite de simptome. O perioada ele te vor trage de maneca "Hei, frate, nu vezi ca noi suntem? Simptomele? De ce nu ne mai dai atentsie?" Insa tu daca vei merge ferm shi nu le vei da macar un capat de GAND, ele vor ceda, fiindca ele-s de fapt FRICA shi asha cum FRICA nu o sa mai ai, nu vei avea nici pe ele. Poate e lamurit aiurea, da cam asta e. De la asta nu a murit nimeni shi nici ceva grav nu s-a intamplat niciodata, asha ca treci ferm peste ele fara sa le dai atentsie, caci ele cu asta se shi hranesc: cu atntsia noastra. Bafta shi multa sanatate.
0
31-12-2009, ora 14:40
corina1986
Nu este medic/terapeut
corina1986
sallut.de mica mai lesinam din cauza mincarii ca nu mincam si acum 2 ani am fost la odesa la mare si mai tot timpul stateam in soare.intro dimineata mam urcat in taxi dar nu mincasem nimic si deodata mi sa facut rau, mam speriat si am fugit sa imi iau ceva de mincare dar am vazut ca nu e de la mincare.si de atunci tot rau imi e, am dorinta de a sta numai in casa mii rau cind stau mult in piciore, la aglomeratii mii rau, si mai ales in magazine, mii frica sa ies din casa ca sa nu imi fie rau.am lipsa de concentrare, uit, ma gindesc la moarte, rasuflu greu.parca am un nod in gat.am fost la psihiatru si mia zis ca am tulburare neuro vegetativa mia dat un curs de lecuire dar nu lam luat, ca un medic mia zis cas foarte puternice.fumez, nu stiu poate si asta e o cauza.pling de la orice, nu stiu ce se petrece cu mine.va rog sa imi spuneti ce se intimpla cu mine.la multi ani, multumesc
0
31-12-2009, ora 17:34
petru_zol
Nu este medic/terapeut
petru_zol
pentru corina1986; este important ca sa administrezi acele pastile care le-a prescris medicul. la mine cam tot asa era, alti medici imi spuneau sa nu le administrez, dar l-am ascultat si a fost efect, insa trebuia sa prelungesc tratamentul. tu trebuie sa iti gasesti un neurolog bun si sa iei acek tratament care l-a prescris si sa nu umbli de la un medic la altul, fiecare doctor cu al lui tratament si nu e bine. incearca niste tratament prin biopolie. incearca sa iesi cit mai mult prin oras, sa nu te inhibi in tine si in singuratate ca atunci nu iti ramine altceva decit sa te gindesti - of, acus imi va fi rau, acus voi lesina, etc, uite mai mult la tele, internet, gasesteti ocupatie. la toti un sincer LA MULTI ANI SI SARBATORI FERICITE SI MULTA SANATATE
0
14-03-2010, ora 12:15
dashka
Nu este medic/terapeut
dashka
Salut, timp de 5 ani aveam febra, care cu fiecare an crestea tot mai mare, de la 37, 1 a ajuns la 38, 0, iar in ultimul timp mai avem si niste dureri de cap ingrozitoare, greata, nevrozitate, frica, imi parea ca ceva rau trebuie sa se intimple si plingeam uneori chiar fara motive. Ma simt rau de cind de la 14-17ani m-am aflat intr-o depresie continua. Am fost la neurolog si m-a diagnosticat cu disfunctie vegetativa suprasegmentara, am urmat tratamentul si o luna m-am simtit bine. Sunt studenta si cind am revenit la ore toate simptomele au reaparut. Acum, in afara ca ma simt rau si iarasi trebuie sa ma internez, sunt in panica pentru ca nu pot fregventa orele, nu pot invata, pentru ca odata ce ma duc la universitate incep sa ma simt din ce in ce mai rau. Poate ma ajuta cineva, pentru ca acum sunt la un pas de a lasa universitatea, cu toate ca invatam bine si era important pentru mine sa termin universitatea, pentru ca am senzatia ca nu as putea combina si tratamentul si invatatura...
0
15-03-2010, ora 09:32
petru_zol
Nu este medic/terapeut
petru_zol
pentru dashka
sa nu te temi, incearca psihologic sa treci de frica asta de unversitate, de boala, tu deja cind ajungi la Universitate singura si constient te gindesti ca iti va fi rau. nu lasa Universitatea, in cel mai rau caz, treci la invatamint fara frecventa, dar boala nu trebuie sa iti creeze asa probleme. Singura in tine trebuie sa repeti cit mai des, : asta este doar o boala care se trateaza si eu nu-i voi da voie sa-mi dsitruga viata. Mai multa plimbare si nu singuratate, mai mult gindestete la clipe frumoase si nu te gindi la rele. Oricum traim o viata si nu e atit de lunga, ca sa o traim gresit. Trebuie sa te iei in miine si sa zici ca de miine se va incepe o noua zi fara probleme. Sunt sigur ca iti va reusi. Succese
0
15-03-2010, ora 10:09
dashka
Nu este medic/terapeut
dashka
pentru petru_zol
multumesc pentru sfat, sincer de citeva luni ma conving cit de important este pentru mine sa termin universitatea, dar de fiecare data cind citesc o carte incepe sa ma doara ingrozitor capul, ochii, obosesc mintal foarte repede si plus la asta mi se mai ridica si febra... si asa mi se intimpla nu doar cind citesc, dar si cind lucrez mult fizic. Oare are legatura cu boala mea? Nu am fost niciodata asa pentru ca de mica invatam foarte bine la liceu, eram pintre cei mai buni, iar acasa traiam fara mama si toata gospodaria era pe mine, niciodata nu leneveam. Iar acum nu mai pot sa fiu asa, ceea ce e foarte straniu si neplacut pentru mine, pentru ca mi-i jena de rudele mele. Am observat ca cind stau linistita acasa si impletesc imi trec durerile de cap si imi trece febra, ma simt mai bine, deci.
0
16-03-2010, ora 09:36
petru_zol
Nu este medic/terapeut
petru_zol
pentru dashka
dar ce diagnoza ti-a stabilit medicii?
cred ca ar fi mai bine sa-ti scriu pe e-mail, scriel
0
30-03-2010, ora 21:49
corina1986
Nu este medic/terapeut
corina1986
PENTRU CAPISHON...AM SI EU TULBURARE NEUROVEGETATIVA, MII FRICA SA IES DIN CASA SINGURA IN MAGAZINE MII RAU.SUNT DIN REP MOLDOVA, SI TRAIESC IN ROMANIA.AM CITIT COMENTARIUL TAU SI AM CAUTAT CARTI CARE SA MA AJUTE, CUM TEA AJUTAT PE TINE SI AM GASIT, TULBURARI ANXIOASE.NU STIU DACA E CEEA CE CAUT EAM DAT DEJA COMANDA.SPUNEMI TE ROG DACA ACEASTA CARTE E PENTRU REZOLVAREA PROBLEMEI MELE SAU NU...ASTEPT RASPUNS.MULTUMESC
0
01-04-2010, ora 23:17
kapishon
Nu este medic/terapeut
kapishon
Pentru Corina1986:
Pe mine mult m-a ajutat psihoterapia, insa asha cum nu prea avand posibilitate sa merg pe la psihoterapeutsi, am hotaryt sa citesc, studiez de sinestatator psihoterapia. DECI, daca ai posibilitate sa mergi la un psihoterapeut BUN.(mai ales trebuie sa ai posibilitate financiara, fiindca, de obicei, mai ales un psihoterapeut bun, costa cam scump). Daca vei merge, deci, la un psihoterapeut, repet, care ishi cunoashte bine profesia, sa shtii ca ai shanse foarte mari sa scapi de boala, cel putsin sa scapi de o buna parte din probleme, la sigur, fiindca de fapt probleme acestea pe care le avem noi, sunt legate de corpul psihic shi doar de psihic, insa din pacate, neintselegand foarte bine unde sa mergem, mergem in primul rand la neurolog, care ne infunda cu pastile. Pastilele in problemele psihologice ajuta, din pacate, in ultimul rand. Daca insa nu ai posibilitate sa mergi la psihoterapeut, potsi face ceea ce am facut shi eu, s-o studiezi de sine statator, ai sa intselegi de unde tsi se trag problemele shi o buna parte din ele le vei dobory din primele zile, eu personal pot spune ca am ieshit (aproape) cashtigator asupra bolii. E diferentsa foarte mare ce eram acum un an cand, la fel ca shi multsi de aici, nu prea puteam ieshi din casa, bine shi cu putsin efort shi curaj acum nu mai am probleme cand ies din casa shi nici in strada...se mai repeta cand sunt iritat, ma rog. Shi, vreau sa zik, ca din tot felul de pastile luate, nici un fel nu a facut mare branza, cu toate ca shi-au facut shi ele efectul. Repet, pe mine m-a ajutat studierea psihoterapiei.
Daca ai gasit ceva literatura, Corina, e bine, oricare, vezi shi tu daca e vorba de simptomele pe care le ai.eu toata literatura am studiat-o doar in rusa. Daca cunoshti rusa shi te intereseaza, imi spui sau imi lashi un mail shi itsi scriu lista.

EXISTA O METODA, o tehnica despre care am aflat acum vreo 2 saptamani dar care, intr-adevar face minuni. E o metoda noua in lume de a scapa de foarte multe probleme psihice shi in general de sanatate. In engleza ea se numeshte EFT (Emotional Freedom Tehnics) (sau ceva in felul acesta), eu am gasit ceva materiale video cat shi o carte despre aceasta metoda, insa iarashi in rusa. In rusa i se spune ТЭО (Техника Эмоционального Освобождения). SIncer, nu shtiu unde le gasitsi, eu le-am scos de pe rutracker.org, daca dai o cautare gasitsi, doar ca trebuie sa-tsi faci shi cont, care se face mai greu...oricum cautatsi incercatsi. Este un filmulets facut de americani, asha ca daca shtitsi engleza, probabil ca-l putetsi gasi, original, netradus shi pe alte site-uri. Eu am gasit shi cartea autorului acestei metode pe care am citit-o shi va spun ca e o tehnica foarte ushoara shi tot atat de buna shi minunata. Pe langa toate cate le-am incercat EFT mi-a dat cele mai bune rezultate shi am lukrat cu ea de abia vreo saptamana -doua, sper ca intr-o luna sa uit de tot de astfel de probleme. Sanatate.
0
07-04-2010, ora 13:20
corina1986
Nu este medic/terapeut
corina1986
mersi mult capishon de sfaturi!!!!!!mie trebuie sa-mi soseasca cartea se numeste autopsihoterapia bolilor angioase.are vreo 800 de pagini.astept sa-mi vine si o voi citi sa vad daca poate sa ma ajute, as dori sa mai vorbim pe tema asta.tu ai adnaklasniki sau skipe?daca da da-mi adresa.stiu rusa, dar mai intii sa vad cei cu cartea asta si daca nu ma ajuta voi trece pe eft.mersi mult de sfat.bafta!!!!!
0
07-04-2010, ora 17:00
kapishon
Nu este medic/terapeut
kapishon
Corina, o carte cu denumirea "Autospsihoterapia bolilor angioase", pe care ai scris-o tu mai sus, tinde sa promita multe. Da, eu cred ca e ceea ce-tsi trebuie, doar sa nu fie pentru medici profesionishti shi sa cuprinda multsi termeni medicinali.
Da, putem vorbi -*.Daca ai posibilitate sa faci rost de ceva material de pe internet despre EFT, te sfatui sa nu lashi pentru apoi, gasehste-l ca merita. Scrie, mai vorbim.


(*modificat de administrator)
0
04-05-2010, ora 11:46
andrei43
Nu este medic/terapeut
andrei43
salut!am fost si eu diagnosticat cu aceasta boala..la fel am suferit mult...griji...nopti nedormite si credca acestea sunt consecintele...nu beau alcool si nu fumez...am suferit pina acum doua caderi...(pierderea cunostintei)am fost ;a un doctor si mi-a dat niste medikamente care mai ka mau distrus..(zice:ee...credca am vrut si eu sa fak niste experimente)oare se poate sa-ti batzi jok de oameni in asa fel?am fost la alt medik mi-a dat un tratament si acum parca ma simt mai bine.dar eu credca mult costa faptul ca atit dimineata cit si seara merg 5km...la aer kurat...dar am deja o alta problema:in git mi se aduna multa saliva si parca blcheaza akolo.multi mi-au zis ca la fel poate fi ceva legat de nervi...sau ca acum la mine organismul se curata de bakterii...am fost pe la multi doctori, dar numeni nu ma poate ajuta...am luat si pastile, dar nimic...ASTEPT AJUTOR...MULTUMESC..VA ROG :RASPUNS...
0
05-05-2010, ora 20:06
kapishon
Nu este medic/terapeut
kapishon
ANDREI43:
In toata perioada cat aveam probleme cu sanatatea am cautat multa informatsie despre simptome, lecuiri, etc. in legatura cu acest diagnostik. De mai multe ori am gasit medici, articole, care ziceau ca in unele cazuri, toate aceste simptome, ametseli, slabiciuni, etc. pot veni de la GLANDA TIROIDA, care se afla in gat. Ea produce hormoni importantsi pentru functionarea normala a organismului. Daca ea intra in disfuntsie pot aparea aceste probleme. Deci daca zici ca ai saliva in gat, mai shtiu eu, poate e de pe aicci problema. Trebuie sa mergi la un Endocrinolog shi sa dai analize la hormonii a glandei tiroide. Se depisteaza mai greu problemele cu aceasta glanda, insa daca te atarni serios shi nimereshti la un medic bun caruia sa-i PRECIZEZI legatura intre GAT shi SIMPTOME, se pot obtsine rezultate bune. Acuma eu nu pot shti, zik, presupun ca poate fi shi asha. Sunt multe articole pe net care vorbesc de aceasta legatura. Incearcca. Succes.
0
23-03-2011, ora 22:37
carolina87
Nu este medic/terapeut
carolina87
salut.eu tot am fost diagnosticata cu aceasta boala.am urmat niste tratamente, incerc cu meditatiile dar nu imi prea reuseste.tare as vrea sa iau legatura cu capishon pt ca am niste intrebari la care nu gasesc raspunsul si am nevoie de ajutorul cuiva.daca se poate o adresa de email sau skyp.multumesc anticipat
0
15-04-2011, ora 17:11
mihai1981
Nu este medic/terapeut
mihai1981
... ca sa-l citez pe Vanghelie : ëste usor sa nu-ti fie frica daca esti curajos " :))
0
29-06-2011, ora 15:34
Solena
Nu este medic/terapeut
Solena
Salut.Eu am fost diagnosticata cu disfunctie neuro vegetativa suprasegmentara.Am facut toate investigatiile incepind cu analize si terminind cu rezonanta magnetica.Totul e OK. Dar eu ma simt rau ameteli parca fuge pamintul de sub picioare puterea de concentrare scazut. dureri de cap citeodata insomnie in starile emotive tremura mina. Am urmat un curs de tratament cu amitriptilina, rivotril, afobazol pe3 luni dar tot nu ma simt bine.Medicii spun ca e nevoie de timp.Nu pot intelege pe ce fon a aparut eu am avut un stres care a durat cam o luna cu vreo 2 ani in urma.Poate sa aiba efecte acuma
0
02-07-2011, ora 14:01
dashka
Nu este medic/terapeut
dashka
Solena, sigur ca stresul ce l-ai avut 2 ani in urma nefiind tratat la timp poate aduce aceste consecinte. Am trecut si eu prin asta, chiar mai rau a fost... Si iti pot spune ca pastilele ajuta, dar ele nu vor fi eficiente daca noi nu vom infrunta boala din interiorul nostru. Eu acum ma simt mult mai bine, si tot prin ce am trecut pare sa fie fost un cosmar de care mai bine sa nu-mi amintesc. Si pe mine pastilele nu ma prea ajutau, dar in combinatie cu dragostea oferita de sotul meu si detasarea de toate problemele si greutatile lumesti s-a primit ceva. Nu grabi timpul, incearca sa te relaxezi emotional, ramii indiferenta la toate grijile ce le ai, incearca fiecare seara sa iesi la plimbare in parc, dute la bazin, roagate la Dumnezeu, ceea ce iti va da incredere ca cineva iti asculta nevoile, ca nu esti singura si ca neaparat te va ajuta. Intelege ca totusi e o boala psihologica, spoate de zis ca e bolnav sufletul, care a fost cindva ranit. Eu stiu ca acum esti disperata, dar trebu sa crezi ca totul va fi bine.
0
04-07-2011, ora 13:36
Solena
Nu este medic/terapeut
Solena
Multumesc pentru sfat dashka. Eu vrea sa intreb cit poate dura aceasta disfunctie?
Medicul imi recomand a valprazolam de 3 ori pe zi dar eu am refuzat. Am schimbat vreao 5 medici toti cu ideile lor. Unu imi recomanda amitriptilina altul rivotril s.a.m.d. Eu nu vrea sa fiu dependenta de medicamente si iau afobazol un medicament usor care nu da dependenta dar si efecvtul e mai putin. Eu in principiu nu am o disfunctie asa severa cu senzatia de nod in git tot ce ma deranjeaza este ca am senzatia ca ametesc si venele de la ochi sunt mai rosii pronuntat. ma mai doare si capul.Dar cel mai important parca plutesc si am senzatia ca o sa cad.Incerc sa dapasesc situatia de vreo jumatate de an.
0
06-07-2011, ora 09:55
dashka
Nu este medic/terapeut
dashka
Solena, eu nu pot sa-ti zic sigur cit poate sa dureze aceasta disfunctie, fiecare organism are particularitatile sale proprii, respectiv si boala poate sa se manifeste la fiecare diferit. Eu am primit rivotril si betamaks o luna, medicul mi-a zis sa le primesc 3 luni, dar eu am intrerupt singura tratamentul pentru ca pastilele mi-au dat niste reactii adverse cumplite, si chiar imi simteam organismul deja supra incarcat de medicamente. Te mai sfatui sa primesti vitamine dar ceva sa fie intradevar bun, eu am primit doua cutii de polijen, cum organismul e slabit are nevoi suplimente. Petrece cit mai mult timp la natura, la apa, ele iti vor ajuta sa te restabilesti si sa iti revii in forta. Mult succes si totul va fi bine ;)
0
06-07-2011, ora 14:01
Solena
Nu este medic/terapeut
Solena
Salut dashka. Eu vreau sa intreb care este efectul dupa niste sedinte cu psiholog. Pentru ca mi s-a recomandat dar eu am refuzat. Am facut si acupunctura dar efect nu am vazut.M-am saturat de cheltuit bani fara nici un folos. apropo de vitamine am luat si eu cite ceva. Mi s-a indicat Caleol nu am vazut instructia.Acest medicament mi l-a dat medicul. Pe internet nu gasesc nimic informatie despre acest medicament. Apoi am luat si alte vitamine ca vitrum, duovit.Nu stiu poligen este in Chisinau.
0
14-07-2011, ora 10:29
dashka
Nu este medic/terapeut
dashka
Solena eu la psiholog nu am fost, m-am descurcat fara el... Acupunctura am facut si eu, nustiu daca m-a ajutat sau nu, pentru ca cum am mai zis cred ca a avut efect totul in ansamblu: medicamnetele, acupunctura, sustinerea omului iubit, starea pozitiva de spirit, plimbatul seara, inotul si credinta ca totul va fi bine. Poligen eu l-am cumparat din Chisinau.
0
21-07-2011, ora 15:24
Solena
Nu este medic/terapeut
Solena
Buna. Slabiciuni, dureri de cap, ameteli se tin de mine si gata. Nu mai am puteri.Iau alprazolam 1/4 de 2 ori pe zi si afobazol 1 dimineata si 1 seara dar fara efect. nu mai stiu ce sa fac.Dar nici doza de alprazolam nu vreau sa o maresc.
Adaugă un comentariu / răspuns
31 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: