Sunt sanatos tun dar fac crize, aparent epileptice

23-09-2014
d007d
Nu este medic/terapeut
d007d
Buna ziua, am inceput sa am crize aparent epileptice de la varsta de 16 ani, o data pe an pana la varsta 19 ani, dupa am facut iar crize epileptice la varsta de 23 de ani, 25 de ani, 26 de ani si anul acesta la 27 de ani.Ce mi se pare interesant este ca aceste crize le-am facut doar primavara si toamna.Am fost la 4 spitale mari din Romania unde mi-am facut toate analizele si toate mi-au iesit ok, doar la psihiatrie mi-a iesit ca sufar de anxietate si medicul mi-a prescris Cipralex, am luat o perioada dar tot aveam senzatia ca voi face o criza.In schimb, am descoperit ca, daca am o cantitate mica de alchool in mine, momentan la 4 ore beau 50 ml de tuica, beau cam 150 ml de tuica pe zi, daca am alchool in mine sunt ok.Mentionez ca nu fac abuz de alchool, beau doar aceasta cantitate zilnica, uneori daca nu am de iesit cu treaba, nu consum alchool, doar daca simt senzatie de criza.Am incercat si canabis in cantitati mici dar intru in depresie dupa 2, 3 zile.Semnele de criza sunt:Cand ajung in locuri aglomerate, cand lucrez pe computer cu cineva langa mine, cand gandesc o schita sau fac calcule pentru un proiect, cand explic ceva cuiva, dimineata dupa ce ma trezesc.Ce este interesent, este ca daca consum alchool sunt perfect ok.Mentionez ca nu sunt deprimat, sunt chiar foarte ok, alchoolic nu sunt deoarece nu beau, pt ca imi place, beau pentru ca asa ma simt ok si cum spuneam mai sus, maxim 150 ml de tuica pe zi.Daca imi puteti da un sfat sau o indrumare, v-as fi foarte recunoscator.Va multumesc.
9 comentarii
0
23-09-2014, ora 15:00
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
150 ml de tuica este mult!
In cateva saptamani se instaleaza dependenta, daca nu cumva s-a instalat.
Drogurile, stai departe de ele. N-am auzit pe cineva care sa se vindece cu droguri.
Spui si sustii sus si tare ca nu ai nimic, dar totusi consumi ceva care sa previna un "ceva". Parerea mea e sa main cauti, dar solutii sanatoase.
0
23-09-2014, ora 16:05
eu_fabian
Nu este medic/terapeut
eu_fabian
ametelile scurte sunt caracateristice epilepsiei?
0
23-09-2014, ora 16:37
d007d
Nu este medic/terapeut
d007d
Prozac, consum aceasta cantitate de 4 ani si nu sufar de dependenta, am specificat mai sus ca in zilele cand nu am treaba si sunt acasa, nu consum alchool, doar daca am ceva proiecte de facut.Canabis am incercat de 2 ori, deoarece am citit ca in cantitati mici este bun pentru anxietate.Sunt un om perfect normal, nu beau excesiv, nu ma droghez si nici nu simt nevoia.Va rog, eu am intrat aici sa aud niste pareri despre simptomele mele, despre dependenta si altele cunosc si eu, am terminat psihologia.
0
23-09-2014, ora 16:41
d007d
Nu este medic/terapeut
d007d
eu_fabian Imi pierd cunostinta si incep sa am convulsii violente, din ce mi s-a spu de cei care au fost langa mine, am vazut crizele epileptice cum se manifesta dar eu nu am acelasi tip ca si majoritatea.Ce nu inteleg si asta nu inteleg nici doctorii, este ca nu imi apare nimic la EEG sau tomografie.
0
23-09-2014, ora 20:43
aida.
Nu este medic/terapeut
aida.
Ce intelegi tu prin:crize precum majoritatea?crizele violente apar si la cei cu tulburare de conversie sunt extrem de 'dramatice' si nici nu apare confirmarea diagnosticului in urma investigatiilor ceea ce mi-a atras atentia mi-a fost chiar expresia ta 'crize aparent epileptice' pentru ca nu exista o tulburare organica ele fiind conditionate psihogen fapt sustinut intr-o buna masura de anxietatea de care zici ca suferi ele apar ca o conversie a conflictului psihic in simptom, probabil ai fi stiut daca ai absolvit psihologia.
0
23-09-2014, ora 21:01
aida.
Nu este medic/terapeut
aida.
Si drept o completare la ceea ce am scris mai sus, n-ai incercat si cu cofeina, este absolut interzisa in cazul epilepsiei precum consumul de alcool, surprinzator ca la tine are loc un proces invers, probabil esti un caz bizar, n-ai incercat sa mai discuti putin cu psihiatrul problemuta ta?tare sunt curioasa sa aflu cum se manifesta la majoritatea crizele si ce au in particular la tine pentru ca presupun ca pentru medici esti un caz asa interesant...
0
23-09-2014, ora 22:38
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Carbamazepina este absolut obligatorie in acest caz pt ca are si efecte anxiolitice !
Se pare ca la tine anxietatea este dominanta si ti-o potolesti cu alcool !
0
23-09-2014, ora 22:58
d007d
Nu este medic/terapeut
d007d
Pentru aida.Nu am mai discutat deoarece, nu stiu ce sa mai cred.Am luat medicamentele date de psihiatru, mai exact cipralex si aceasi problema.Aceste crize le-am facut in general toamna si primavara si de fiecare data in timp ce ma concentram asupra unui lucru, intru intr-o stare de blocaj al gandirii, asta daca nu consum alchool, daca am alchool in mine, mi-am reglat doza de 50 ml la 4 ore, este totul ok.Cofeina, tutun sau alte stimulente nu consum.Din gama narcoticelordoar canabis de 2 ori.Alimentatia imi este foarte bine organizata, somnul 7 ore pe noapte, nu sunt stresat etc.Crizele cand le faceam, picam jos si ma zbateam ca si cum as fi electrocutat, fara spume la gura sau urinat in pantaloni cum se intampla in majoritatea cazurilor.Asta nu inteleg nici eu, ce poate fi daca alchoolul ma face sa sa fiu ok?
0
23-09-2014, ora 23:40
aida.
Nu este medic/terapeut
aida.
Da, cumva esti opusul celor care stau cu pastilutele de calciu sau calciul pe vena, afla ca daca aveai epilepsie si consumai o cantitate cat de mica de alcool faceai crizulite multe, multe.Este bine cunoscuta astenia de toamna, de primavara, pentru anxiosi sau pentru depresivi nu-i tocmai favorabila schimbarea anotimpurilor, nu-i epilepsie nici dupa descriere, daca ai studiat psihologia la fel probabil stii ca istericii ajung pana la opistotonus deci vezi tu bine cat de 'ca electrocutati' sunt ei oare?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Top 10 aplicații de smartphone pentru epilepsie
  • Un grup de celule din hipocamp asociate cu comoțiile și pierderile de memorie
  • O nouă terapie pentru managementul crizelor convulsive?
  • Cum afectează Neurontin și Lyrica sinapsele creierului?
  • Opto-vTrap: un nou instrument dezvoltat de cercetători, ce ar putea fi utilizat în viitor pentru tratamentul epilepsiei
  • O peptidă protejează neuronii atât împotriva bolii Alzheimer, cât și a epilepsiei
  •