Sunt purtatoare de implant cohlear si am probleme cu urechea

20-08-2013
mixiv
Nu este medic/terapeut
mixiv
Buna seara,

Eu sunt purtatoare de implant cohlear la urechea dreapta in urma unei boli autoimune (Sindrom Cogan) avuta la varsta de 30 ani. Acum dupa 10 ani de la implant merg regulat la control. Medicul meu s-a pensionat si de 1 an merg la un medic tanar si rabdator. Am devenit foarte 'fricoasa' dupa boala avuta si complicatiile ei, de aceea intrebarea mea la dumneavoastra este:
Daca considerati normal sa fie curatata urechea implantata de ceara (nu a fost niciodata dop) ci pur si simplu aspira si indeparteaza o pojghita de ceara ce se formeaza in jurul canalului cu 'o penseta' chirurgicala. (scuzati limbajul mai putin medical), dupa care a introdus un dezinfectant (un fel de spirt de ureche.incepea cu litera A nu mai imi aduc aminte substanta)..si mi-a zis sa il scot dupa 1 ora. Ei l-am scos si seara cand am mancat la miscarea maxilarelor ma ustura putin in ureche si acuma cand m-am culcat pe partea dreapta ma impunge si ma ustura usor. E normal ? Sper sa fie ceva trecator si ca nu mi-am facut mai mult rau ca am mers la control. Pana acuma nici un medic nu mi-a indepartat pojghta de ceara. Va rog sa imi spuneti daca este normal ? Si urechea stanga a curata-o cu vata usor de ceara, aproape ca nu a fost nimic. Multumesc frumos.
1 comentarii
0
20-08-2013, ora 08:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acea " pojghita " daca mai statea acolo 2-3 spatamani iti provoca o otita externa cu infectie si durere
dupa cum spui.. la cealalta ureche a curatat doar cu vata.. deci la aceasta ureche era necesar inlaturarea acelei pojghite
sfatul meu seste sa te intorci la acelas medic la control daca peste cateva zile nu cedeaza acea jena din ureche
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.