Sunt oare bolnav de schizofrenie?

03-02-2009
eusebiu
Nu este medic/terapeut
eusebiu
Buna ziua.
Este pt. prima oara cand intru pe acest forum si am observat ca se gasesc raspunsuri pt toate intrebarile postate de useri.
Problema mea este urmatoarea:
provin dintr-o familie in care avem 2 rude bolnave de schizofrenie (2 unchi:unul are schizofrenie depistata in copilarie, iar celalalt este diagnosticat cu tulburare schizofreno-afectiva), aceste rude sunt fratii tatalui, parintii si fratele meu neavand vre-o boala mintala.
Am citit pe forum cateva simtome care se manifesta la pacientii bolnavi de schizofrenie si mi se pare ca unele dintre acestea sunt prezente si la mine., de aceia imi pun intrebarea daca nu sufar si eu de vre-o boala mintala.
De cand eram mic am fost o fire mai timida si retrasa, nu prea vorbareata, am crescut la bunici pana la varsta de 7 ani dupa care am revenit in familie.Inca de atunci aveam unele manifestari comportamentale mai diferite, atunci cand parintii mei ma luau acasa plangeam foarte mult cateva zile si eram foarte deprimat, eu si acum fiind foarte atasat de bunici.Pana la urma m-am reintegrat in familie dar parca si acum mi se pare straina, am terminat un liceu fiind un elev mediu.Prin clasa a 11 de liceu am observat ca se accentueaza timiditatea.Acum am 24 de ani, am facut 5 ani de facultate dar nu mi-am terminat studiile la timp acum repet ultimul an(ramasesem cu restante).Pana acum nu am lucrat nicaieri totdeauna fiind speriat de gandul ca trebuie sa fac parte dintr-un grup, sa socializez, si imi este frica sa-mi asum responsabilitati.
Cel mai mult ma necajeste faptul ca de 4-5 ani am urmatorul "simptom" :atunci cand vorbesc cu o persoana nu pot sa o privesc in ochi...daca o privesc timp de 1-2 minute obligat trebuie sa schimb privirea..parca o frica ma cuprinde, ma simt in fata persoanei cu care vorbesc mult inferior..oare sa fie tot din cauza timiditatii?
Acest fapt l-am observat prin clasa a 12 dar parca nu era asa pronuntat, el a luat amploare pe perioada facultatii mai ales dupa ce mi-am cumparat si un pc si de vre-o 3 ani si ceva m-am izolat foarte mult.Acum cel mai important lucru este sa pot sa scap de aceasta stanjenitoare problema pt. ca nu pot sa-mi gasesc un job, sa fac fata unui interviu etc.
Deasemenea m-am izolat fata de prietenii pe care-i avea(si aceia foarte putini), pana la varsta asta nu am avut nici o prietena, sunt tot timpul deprimat ma gandesc ca sunt un ratat(nu am ganduri suicidare), tot timpul ma gandesc ca ma-si face de ras daca a-si fi intr-un grup de persoane, cand sunt pe strada mi se pare ca lumea se uita cam insistent la mine, am uneori actiuni repetitive adica verific usa de mai multe ori, aragazul etc etc, nu pot sa-mi asum o raspundere ma gandesc ca tot timpul daca a-si incerca sa fac ceva a-si da-o in bara...nu-mi face placere sa stau in preajma oamenilor..si incerc sa evit acest lucru..
Sa fie un inceput de boala? cum a-si putea sa scap macar de problema privitului in ochi pt ca in felul acesta nu pot purta o conversatie normala cu nimeni, acea persoana evitandu-ma pe viitor dandu-si seama ca am o problema..
Acele rude despre care spuneam ca sunt bolnavi de schizofrenie sunt foarte credincioase, unul dintre ei povestindu-mi ca pe perioada cand nu era sub tratament(a fost internat fortat in spital tot in adolescenta) avea vedenii cum ca era atacat de "diavoli", cum ca toata lumea ii vrea raul, are o atitudine negativa fata de tatal sau(si eu am aceasta atitudine uneori ma gandesc ca daca s-ar fi implicat mai mult in viata mea mi-asi fi facut un rost in viata) pe care-l considera intrucatva vinovat pt. ca acum il eticheteaza oamenii ca nebun.
Eu nu sunt o fire religioasa, de multe ori il luam in ras pe acest unchi si o punea pe seama bolii pe care-o a are.
Cum pot oare sa urmez un tratament(in secret) daca sunt depistat cu aceasta boala...fara ca nimeni sa nu afle pt. ca mi-ar compromite POATE o viitoare cariera sau posibilitatea de a avea o sotie, este posibil sa ma prezint la medic sa-mi prescrie medicamente fara sa imi fie instiintata familia ?
Un bolnav cu tulburare schizofreno-afectiva are dreptul de a urma cursurile unei scoli de soferi si de a obtine permisul auto?
22 comentarii
2
03-02-2009, ora 14:38
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
draga eusebiu, eu am schizofrenie, desi o forma usoara daca se poate spune asa.
Am cunoscut multi bolnavi de aceeasi boala.
parerea mea este ca tu esti duar timid si mai sensibil, a fi timid si retras nu presupune a fi schizofren.
Unchiul tau intr-adevar prezinta fenomene psihotice, halucinatii vizuale.
faptul ca ai repetat un an la facultate iarasi nu spune ca ai fi schizofren.
Vorbeste si cu un psiholog daca pe mine nu ma crezi.
Multa sanatate si succes!
0
03-02-2009, ora 21:14
eusebiu
Nu este medic/terapeut
eusebiu
Multumesc frumos pentru timpul acordat citirii postului meu, si pentru gandurile optimiste adresate...totusi sper sa nu fie acel punct de vedere pe care eu l-am sesizat la persoanele adulte si cu oarece experienta de viata atunci cand vine vorba despre un moment de cumpana din viata unui tanar...De obicei acele persoane chiar daca stiu sigur efectele pe care le va aduce schimbarea in viata tanarului continua sa-l incurajeze.(un fel de:"saracul, e tanar nu merita asa ceva...hai sa-l incurajez" ).
0
13-06-2009, ora 19:48
Emmma
Nu este medic/terapeut
Emmma
Buna!Nu cred ca suferi de schizofrenie, dar in schimb s-ar putea sa fie fobie sociala.Tin sa mentionez ca si eum suferit de asa ceva si se poate rezolva.Pt. orice eventualitate consulta un psiholog si vei afla un raspuns sigur, nu doar o parere.Succes!
1
17-06-2009, ora 17:36
Lizz22
Identitate neconfirmată
Lizz22
1)Nu cred ca este vorba de schizofrenie, ci mai mult de teama de a nu avea aceasta boala.
ai face bine daca nu tzi-ai mai alimenta subconstientul cu asemenea idei, pentru ca nu tzi pot face decat rau.
2)nu ai cum sa tratezi pe ascuns o boala care de fapt...nici nu exista.
potzi insa sa tratezi aceasta fobie-faptul ca tu preferi sa stai la computer decat sa stai face-to-face cu cineva, etc.
ti-as sugera sa contactezi un psiholog-esti tanar si aceasta problema trebuie rezolvata.itzi doresc succes!
1
21-12-2009, ora 02:23
lollytta
Nu este medic/terapeut
lollytta
dpmdv nu e schizofrenie.din ce descrii pare o problema de incredere in propria persoana si o subestimare a propriului eu.as pune-o pe seama unei sensibilitati crescute si a unei anumite educatii (..ti-a fost impregnat sentimentul de rusine)primita in copilarie.cred ca ai f. mare nevoie de sustinerea si incurajarea celorlalti, asa ca nu incerca sa eviti persoanele/situatiiile ci confrunta-le cu fiind ca ca nu ti-este nimeni superior.
0
31-05-2012, ora 10:46
cesarion
Nu este medic/terapeut
cesarion
Buna ziua, am si eu o intrebare, am schizo si as vre a sa stiu la cat timp apar cize. Nu mai imi amintesc bine de cele prin care am trecut
1
31-05-2012, ora 18:26
Ionut_grigore
Nu este medic/terapeut
Ionut_grigore
Salut eusebiu, in primul rand as vrea sa ti spun ca tu nu ai absolut nicio problema bah baiatule, iar ceea ce crezi tu ca ai, este doar din faptul ca esti un introvertit, un baiat care mereu a asteptat ca altii sa faca primul pas pt a putea sa socializeze cu tine, esti unul dintre aceea care gandesti prea mult si iti fac griji in exces.Stii?asa sunt si eu, Sincer, asa sunt si eu, cu nimic mai prejos s au mai presus decat tine, Dar spre deosebire de tine, eu i au masuri, si crede ma ca sunt foarte emotiv, zodia pesti (poate nu are asa mare relevanta), dar crede ma ca la 23 de ani pe care ii am., am incercat intotdeauna sa nu ma las mai prejos si sa mi inving propriile frici, in special pe cea de fobie sociala, dc?eu mereu am fost un singuratic, unul care asteptam pe ceilalti sa vina la mine, un orgolios deopotriva, dar pe langa asta, sunt si foarte sociabil, si ma integrez foarte usor intr un grup, dar binenteles ca la inceput am emotii mari, tot felul de ganduri (" oare ce or crede astia despre mine; oare ce impresie le am facut"?).Deci crede ma, nu ai nimic grav, iar tot ce poti sa faci sa reintri in "normal" cu toate ca esti normal, dar spun asta ca sa empatizez cu tine, este sa faci cateva eforturi amice, de exp iti faci cati va prieteni, socializezi cu ei, faci sport, alergi in fiecare zi, incerci sa faci schimbari in viata ta si crede ma iti va fi f bn, stiu ca nu e usor, crede ma ca stiu, dar poti incerca, ai sansa asta de a alege, bucurate cat inca esti tanar si lupta te pt bucuria si fericirea vietii, si uite daca stai in bucuresti, mi ar placea sa ne intalnim si sa vb mai multe.Multa Bft si Multa Sanatate.
0
05-06-2012, ora 18:45
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Nu e schizofrenie, e mai mult o tendinta spre anxietate.
1
07-06-2012, ora 04:52
Me-44
Nu este medic/terapeut
Me-44
Eusebiu, Iulian este cel de la care poti sa inveti ce inseamna schizo cu adevarat. El chiar are probleme, evident tu nu le ai.

Iulian, crizele nu apar dupa un timp fixat, sunt conditionate de conjunctura in care te afli, de felul cum te afecteaza lucurile din jur si oamenii. E ca un avion care intra pe 'pilot automat' in functie de parametrii de zbor. E greu sa studiezi singur ce anume genereaza 'declicul' dar te-ar ajuta mult sa poti afla asta, in timp. Daca eviti situatiile declansatoare, eviti si crizele. Succes, ai mare nevoie de el. :)
0
27-12-2013, ora 15:37
cesarion
Nu este medic/terapeut
cesarion
eu am observat ca am probleme sau crize psihotice atunci cand sunt parasit sau inselat in special de prietenii apropiatii sau pretene se poate sa aiba vreo legatura
0
26-02-2014, ora 00:46
adi07
Nu este medic/terapeut
adi07
Buna tuturor! De la un timp am inceput sa am ganduri negre si frica ca am halucinatii. Tot timpul cand am ganduri negre simt o anxietate mare. Si pe langa asta am impresia ca am inebunit..toate astea inseamna ca este posibil sa sufar de schizofrenie?
1
03-04-2014, ora 22:40
Psiholog Ana Cristina Badita
Psihologie, Sibiu
Psiholog Ana Cristina Badita
@ adi07: daca va este teama ca ati putea avea halucinatii, dar NU ati avut, nu prea poate fi schizofrenie (pt ca un psihotic rareori este constient ca are psihoza). poate fi anxietate fata de boala.. ce fel de "ganduri negre" va apar?
2
03-04-2014, ora 22:45
Psiholog Ana Cristina Badita
Psihologie, Sibiu
Psiholog Ana Cristina Badita
@ Eusebiu: pare a fi o fobie sociala sau chiar o personalitate evitanta (daca ati fost asa de mic), insa nu putem pune un diagnostic pe forum, sunt mai mult ipoteze.
Tratamentul pt anxietati si fobii este psihoterapia (daca nu vrei sa devii dependent de medicamente): poti merge linistit, nu va afla nimeni pt ca psihoterapeutul este obligat sa pastreze confidentialitatea. In orice caz, inainte mergi la un psiholog sa iti faca evaluarea.

toate bune!

psih. Ana Badita
0
03-04-2014, ora 23:32
adi07
Nu este medic/terapeut
adi07
Buna seara doamna psiholog!
Am inceput sa am halucinati auditive dar doar seara cand ma pun sa dorm si dimineata cand ma trezesc si mai stau cateva minute in pat cu ochii inchisi atunci parca aud voci, spun cuvinte cum ar fi (bine, acuma) nu imi spun sa fac ceva anume. Pe langa asta am mai avut si un episod de depersonalizare care a durat cateva zile. Acest episod cred ca l-am facut din cauza anxietatii pe care am simtit-o. Indiferent daca ii zi sau noapte vad puncte negre si dungi albe in fata ochilor. In legatura cu gandurile negre, imi trecea prin minte cum ar fi daca as sta o zi si o noapte in statia de tramvai. De la gandurile astea negre am inceput sa am asa o mare frica
0
03-04-2014, ora 23:44
adi07
Nu este medic/terapeut
adi07
Imi cer scuze ca nu am terminat comentariul, am apasat din greseala pe 'Trimitere'. Sa revenim la subiect de la acele ganduri negre am inceput sa am tot feluri de frici si stari dinastea rele. Imi este frica sa nu fac schizofrenie sau sa nu dezvolt aceasta tulburare in viiror. Vreau sa va mai spun ca nu am avut nici un membru in familie cu aceasta tulburare. Tot timpul am fost constient de aceste stari. Va mulrumesc!!!
0
04-04-2014, ora 23:39
Psiholog Ana Cristina Badita
Psihologie, Sibiu
Psiholog Ana Cristina Badita
De cand ati auzit acele "voci"?
De multe ori confundam gandurile noastre mai "pronuntate" cu voci din exterior (de fapt, asta se intampla si la schizofrenici, doar ca ei nu sunt constienti ca le apartin). Asta este normal.
Va intreb, totusi: de cat timp le aveti, cat de des? si cat de "convingatoare" sau deranjante sunt? ce va deranjeaza la ele, de fapt?s-a intamplat ceva in viata dvs. cand le-ati avut?
Si..ce varsta aveti?

Iar "gandurile negre" par sa fie ingrijorari pe care le-ati dezvoltat neintelegand ce se intampla.
0
05-04-2014, ora 16:25
adi07
Nu este medic/terapeut
adi07
Buna ziua doamna psiholog!
Cam de o luna aud acele voci. Ma deranjeaza pentru ca inainte nu le-am avut deloc si pe langa asta imi este frica sa nu fac schizofrenie pentru ca am acele voci. Ele au inceput a doua zi dupa ce am avut acel gand negru. Le am doar seara cand ma pun sa dorm, cand sunt pe punctul de a adormi si dimineata cand ma trezesc. Am 25 de ani. Imi este ciuda ca la varsta asta imi trec prin minte asemenea ganduri. Ele au inceput in urma cu 4 ani din cauza ca am suferit un soc, dar am reusit sa trec peste acel soc.
0
07-04-2014, ora 18:31
Psiholog Ana Cristina Badita
Psihologie, Sibiu
Psiholog Ana Cristina Badita
In ce consta mai exact "gandul negru"?
Acela cu ramanerea in statia de tramvai?
0
07-04-2014, ora 18:33
Psiholog Ana Cristina Badita
Psihologie, Sibiu
Psiholog Ana Cristina Badita
In ce consta "socul"?
Daca nu doriti sa imi scrieti aici, imi puteti trimite mesaj privat.

Ana Badita
0
12-04-2014, ora 18:35
adi07
Nu este medic/terapeut
adi07
Buna doamna psiholog!
V-am trimis acuma cateva zile un mesaj pe privat, l-ati primit?
0
14-04-2014, ora 10:12
Psiholog Ana Cristina Badita
Psihologie, Sibiu
Psiholog Ana Cristina Badita
Buna! Da, ti-am raspuns.
0
15-04-2014, ora 09:47
adi07
Nu este medic/terapeut
adi07
Imi puteti scrie mesajul care mi l-ati trimis pe privat aici pe forum ca nu l-am primit pe privat. Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •