Sunt meteosensibila

05-01-2007
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Cred ca si datorita bolii mele psihice ( o forma de schizofrenie, tineta in frau insa), cand se schimba vremea am o neliniste si o stare de nervi destul de accentuata. Desi iau rudotel( acesta duar cand imi este rau) si zyprexa ( acesta in fiecare seara 5 mg) nu prea ma ajuta in situatia aceasta.Nu vreau sa abuzez totusi de medicamente dat fiind ca boala mi s-a declansat acum 14 ani si am luat doctorii vreo 7 ani consecutiv. Stiu ca se mai lucreaza si cu autosugestia si ca acest simptom descris mai sus dispare cand se stabilizeaza vremea, insa dat fiind ca si inainte de menstruatie imi este rau, devine cam neplacut.
Nici in medicina complementara nu prea am incredere( am facut la viata mea si acupunctura si bioenergie).
Pana la urma intrebarea mea este cam ce remedii usoare gen ciaiuri sau medicamente care se gasesc la plafar mi-ati recomanda? Multumesc anticipat.
3 comentarii
0
15-02-2008, ora 00:00
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
Cam tarziu...
Lapte cald indulcit cu miere seara inainte de culcare ai incercat?
0
03-07-2008, ora 00:00
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
Si eu am probleme cand vine cate o furtuna si se intampla sa se intunece in timpul zilei.Imi poate accelera aparitia halucinozelor de care sufar de aproape 6 ani.De asemenea ziua nu ma spal niciodata pe cap, numai seara tot din cauza halucinatiilor.Imi aduc aminte ca era o intrebare intr-un test psihologic pe care l-am completat prima oara cand am fost internat in spital si in care se spune daca va influenteaza starea vremii. Fii mai optimista, ca nu esti singurica meteosensibila :-)
0
08-07-2008, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Stiu, si acum imi este cam rau de la incalzire, am luat rudotel, carbamazepina si am marit si doza de Zyprexa, asta pana imi revin.
Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •