Sunt medicii constienti de efectele emotionale ale acneei?

01-07-2008
cattomlin
Nu este medic/terapeut
cattomlin
Buna. nu am mai intrat de mult pe acest site dar in seara asta am ajuns din intamplare.Nu stiu cum s-a facut dar in ultimul timp am reusit sa tin cat de cat acneea sub contro si am tot amanat inceperea tratemnului cum roccutane.Eu am mai folosit roaccutane in urma cu 4 ani si atunci rezultatatele au fost foarte bune dar dupa incetarea tratamentului am avut iar problema.Acum sunt disperat, descurajat si deprimat caci de ani de zile ma lupt sa fiu si eu un om normal.Sunt foarte frustrat ca din cauza asa tre sa renunt la mult:nu pot sa merg undeva ca nu mai simt bine.Nici nu-mi vine sa mai ies din casa, nici nu mai fac asta de ceva vreme.Cred o sa raman si fara loc de munca dar parca nu-mi mai pasa de nimic caci si asa viata mea e un calvar.Simt ca nimeni nu ma intelege, nu mai pot discuta cu nimeni, sunt foarte nervos. Lumea nu stie ce consecinte grave poate avea aceasta boala pe plan psihic.E cumplit, nici medicii nu stiu asta.Ultima data cand am fost la dermatolog mi-a spus cu asa o seninatate ca nu mai stie ce sa-mi dea ca mi-a dat tot ce se putea.Cu alte cuvinte s-a spalat pe maini si nici ca-i pasa. Am tot auzit de tratementul cu laser Dye.Se spune ca e eficient dar scump.Eu unul asa da oricat de mult daca as stii ca voi scapa o data pentru totdeauna de acnee.Vreau si eu sa pot trai normal, fara complexe si grija fetei.OFFFFFFFFFFFF!Nu mai pot !
Dar pana va veni si ziua asta(daca va veni vre-o data ) efectele emotionale ma macina cumplit.
Efecte emotionale...
Oamenii care sufera de acnee, de cele mai multe ori se acuza pe ei insusi, deoarece nu inteleg boala. Destramarea miturilor despre acnee, va poate ajuta sa intelegeti cauzele bolii si sa luati masuri pentru controlarea acestei afectiuni.
Acneea are un impact important asupra modului in care o persoana "vede" viata:
retragerea din mediul social
> respect de sine scazut
> incredere in sine scazuta
> sentimente de depresie
> rusine
> furie
> preocupare
> frustrare
> depresie si suicid
Efectele enumerate mai sus sunt adesea interconectate intre ele si au un impact puternic asupra pacientilor, descurajandu-i in urmarirea oportunitatilor sociale, fie la serviciu, fie la scoala.
> confuzie si frustrare la administrarea tratamentului
> limitarea vietii sociale
> situatii dificile in relatiile cu ceilalti membrii ai familiei
3 comentarii
0
02-07-2008, ora 00:00
ugly_boy
Nu este medic/terapeut
ugly_boy
Buna cattomlin. Sa stii ca ma regasesc in spusele tale, cred ca in proportie de 100%.Am 24 de ani si am acnee de ani buni.Acum sunt si eu intr-un moment critic ca nici din casa nu-mi vine sa ies si nu pot face nimic caci sunt lipsit de chef.Am o stare de disconfor totala. In privinta medicilor nici nu stiu ce sa zic. Oricum cred ca nu se gandesc sau poate nu stiu de efectele emotionale ale pacientilor cu probleme grave de acnee.Ma uit si vad cat de mult a evoluat medicina in ultimul timp si totusi aceea e greu de tratat. Oare e vine mea ca am acnee ? De fiecare data cand merg undeva sau chiar la medica asta simt. E vina mea ?
Daca stie cineva o solutie de efect sau poate da o mana de ajutor celor ce trec ( sau au trecut )prin ce trec si eu, ii rog sa o faca negresit !
Viata e grea si efectele emotionale ale acneei si acneea grava in sine o faca de nesuportat.
De mult ori ma intreb : Cum oare de reusesc sa mai traiesc ???
Numai bine !
0
02-07-2008, ora 00:00
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
este f adevarat ceea ce spui tu...o problema de acest gen are mari repercursiuni asupra perceptiei si asupra respectului de sine!este recomandat ca in aceste situatii sa se apeleze si la consiliere psihologica!deasemenea e nevoie de rabdare de credinta..si parerea mea ca sunt multe remedii naturiste care la unele persoane au efecte minunate!orienteaza-te si catre asa ceva.plus ai putea sa incerci si o per de detoxifiere a organismului mai ales acum ca vine caldura si sunt atatea fructe si legume.si am inteles ca si antioxidantii au efect puternic asupra refacerii tenului parului si a intregii structuri a pielii.Poti cumpara din comert sau de la firme de nutritie sportiva !!multa sanatate
0
02-07-2008, ora 00:00
ugly_boy
Nu este medic/terapeut
ugly_boy
multumuesc pentru urari! dar in momentele astea sunt darmat emotional.In ceea ce priveste medimentele naturiste am tot incercat.Am facut si regim alimenatre dar toate astea au facut sa-mi inrautateasca situatia mai mult de cat as fi crezut.Oricum cred ca ultima solutie e roaccutane.O sa-mi risc sanatatea si asa subreda dar nu mai suport.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Vaccin contra acneei aflat în perioada de testare
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Tratamentul modern al acneei - soluții eficiente
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  •