Sunt insarcinata ?

16-02-2015
maria1023
Nu este medic/terapeut
maria1023
Buna. Iau de 2 luni anticonceptionalele YAZ. De doua zile am inceput pastilele placebo de la cea de-a doua folie, insa menstruatia nu a aparut inca. Mentionez ca luna aceasta am facut sex neprotejat, iar partenerul a ejaculat in mine. Insa am luat toate pastilele la timp.
Exista vreun risc sa fiu insarcinata ?
3 comentarii
0
16-02-2015, ora 18:02
Dr. Cosmina Brummer
Obstetrica-ginecologie, Rm.Valcea
Dr. Cosmina Brummer
Riscul de a ramane gravida este in cazul in care nu ar fi luate anticonceptionalele cum trebuie sau daca s-au administrat si alte medicamente.
0
16-02-2015, ora 18:33
maria1023
Nu este medic/terapeut
maria1023
Pastilele au fost luate zilnic la aceeasi ora. Este vreun risc ?
0
17-02-2015, ora 17:55
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cand luati anticonceptionale exista riscul care de fapt este o certitudine a avorturilor timpurii. Anumiti embrioni care se formeaza nu nideaza de peretele uterin din cauza dereglarilor produse de anticonceptionale si viitorul copil moare, in timp ce mama rade, glumeste etc.

Toate aceste lucruri au urmari majore pentru cei 2 parinti care nu vor stii niciodata cate avorturi au facut.

Plus toate dereglarile hormonale care pot aparea la femeie.

Aveti aici cateva cazuri numai de pe Romedic:

http://forum.romedic.ro/prod/Marturii_despre_anticonceptionale_083575.html

De ce nu folositi macar prezervativ ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •