Sunt hipertensiv şi am ameţeli de aprox. 2 luni

18-11-2008
georgesilviu
Nu este medic/terapeut
georgesilviu
Acum 4 luni am apelat la salvare, după ce în urmă cu 2 zile am simţit mici probleme(îmi fugea imaginea), m-au luat ameţelile. Atunci, medicii au găsit un puls mic şi tensiune mare, mi-au spus că nu e nimic grav, să urmez tratamentul, să informez medicul şi să mă "păzesc".
Analizele sângelui şi ecografia abdominală sunt ok, dar colesterolul, trigliceridele şi lipidele sunt mărite. Cardiologul mi-a făcut EKG şi ecografie cardiacă şi a spus că nu sunt probleme deosebite, sunt hipertensiv şi am uşoară steatoză hepatică. Iau Exforge 5 mg./ 160. mg., aspenter, aspacardin pentru HTA şi lipanthyl şi ezetrol pentru dislipidemie plus liv 52.
Tensiunea este sub control cu tratament - dar pulsul este foarte mic, în jur de 58-65 bpm.
De 2 luni am ameţeli uşoare dar şi mai puternice, aproape permanent, ce să fac?
1 comentarii
0
19-11-2008, ora 19:53
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! O sugestie: ar fi bine sa faceti ECG Holter pentru monitorizarea frecventei cardiace, un consult neurologic si o ecografie Doppler a arterelor carotide( ateromatoza carotidiana????) si arterelor vertebrale; in functie de rezultatele la aceste investigatii, ne putem orienta catre un diagnostic si un tratament; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici