Sunt disperata! Am candidoza bucala sau.?

29-03-2010
edelweiss67
Nu este medic/terapeut
edelweiss67
De 3 luni ma confrunt cu aceasta problema. Totul a inceput cu o extractie... stomatologica. Am urmat un tratament cu amoxicilina 500 mg, 5 zile. La o saptamana de la terminarea tratamentului, a aparut o usturime usoara la nivelul cavitatii bucale. Nu i-am dat importanta. M-am clatit cu apa cu bicarbonat, dar. nu a trecut. Am mers la medicul de familie care mi-a recomandat Flucovim 150. Am luat 3 pastile. Nimic. Am facut exudat (negativ) si ex. lingual. La ultimul examen a iesit o flora polimorfa microbiana. Problema era ca pe mine ma ustura limba si se acoperise cu un strat albicios. Ma curatam in fiecare dimineata si seara, dar pana dimineata era la loc. Am mers la un cabinet ORL, dar pe baza rezultatelor, dl. dr. mi-a dat doar antiinflamatoare, pastile de supt si apa de gura. Problema mare e ca in urma cu 2 saptamani a trebuit sa ma operez de chist ovarian si am primit antibiotic (ciprofloxacin, 7 zile). Acum simptomele s-au intensificat. Senzatia de usturime a limbii si a gatului e f. neplacuta, limba e acoperita cu acelasi strat alb, iar pe amigdale se vad cateva bobite micute tot albe. Sunt disperata. Am inceput sa iau, singura, Nistatin 3 past/zi, badijonaj cu glicerina cu nistatin si gargara cu ceai de musetel si bicarbonat. Ma gandesc la ce e mai rau. Va rog, daca va sta in putere, spuneti-mi. ce am? Analizele la sange facute in spital au iesit bune. Singura problema care ar mai fi... este un ficat steatozic (am colicistectomie). Ce sa fac sa-mi treaca? Ajutati-ma.
44 comentarii 12 Înainte ›
1
29-03-2010, ora 21:29
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Totul provine de la antibioticele luate. Dupa antibiotice se distruge flora normala a organismului, apare usturime, candida si alte ciuperci care pe urma sunt greu de indepartat. Mergeti la un medic homeopat cu experienta daca vreti sa va vindecati cat mai repede.
0
29-03-2010, ora 21:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
usor de spus.. ajutati-ma !

nistatinul ca sa ajute trebue luate 2 la 6 ore ( 8 tab pe zi !!!!)
in rest trebue sa renunti la toate medicamentele care irita tractul digestiv ( antiinflamatoare, antibiotice s.a)
In cazuri de mare urgenta un antibiotic il ei impreuna cu un antimicotic.si cu Redigest pentru protectie gastrica.
Gargara 1. cu ceai de musetel + 3-4 pic de alcool iodat 2. cu bicarbonat de sodiu + 2 pic de ulei esential de eucalipt si salvie !!! 3. cu ossidenta apa de gura,
Badijonaj cu solutii pentru afte bucale sau badijonaj bucal.
Regim alimentar strict fara acru, iute, fara bauturi acidulate, fara fructe citrice.. si fara Dulciuri si fara Lapte!!!!
Foarte important regimul macar 3 saptamani !
Echinacee 2 la 8 ore.
tinct de galbenele 30 pic la 8 ore
gemoderivat de nuc 1 fiola la 12 ore.
2-3 litri de apa plata pe zi.
0
30-03-2010, ora 13:39
edelweiss67
Nu este medic/terapeut
edelweiss67
Multumesc mult!
Regim alimentar tin oricum. Problema este, daca laptele il pot inlocui macar cu iaurt (tip Activia). Si ar mai fi o problema.sunt hipoglicemica si hipotensiva. Daca nu consum "dulce" imi este putin cam greu. Ce as putea sa fac in acest caz? Cafeaua este permisa?

Nu vreau sa exagerez cu intrebarile, asa ca ma rezum la ce am scris.
Voi urma indicatiile dvs si multumesc inca o data.
0
30-03-2010, ora 13:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, iaurt se poate
se poate si cafea.
ca si tratament pentru hipotensivi se foloseste Polenul 1 lingurita dimineata, Ginsengul 1 fiola pe zi.
spirulina 2 la 8 ore
Coenzima Q 10 3 pe zi
0
30-03-2010, ora 13:46
edelweiss67
Nu este medic/terapeut
edelweiss67
Scuze daca insist.
Ce as putea lua ca adjuvant hepatic. La 8 capsule de Nistatin. mi-e putin teama. Am deja ceva probleme *ficat marit, steatozic). Sau un hepatoprotector? Nu stiu ce ar fi mai bine.
0
30-03-2010, ora 13:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU e cazul de protector hepatic. el NU se absoarbe din tractul digestiv.
pastilele trebue sfarimitate.. si tinute cat mai mult in gura ( are efect local Bun ) dupa vindecare mai folositi 1 zi si intrerupeti !!!
0
30-03-2010, ora 14:08
edelweiss67
Nu este medic/terapeut
edelweiss67
Multumesc
0
06-04-2010, ora 12:57
edelweiss67
Nu este medic/terapeut
edelweiss67
Hristos a inviat!

Incerc sa nu ma panichez. Am urmat tratamentul. Am luat 2 cutii de Nistatin pana acum. Spalaturi am facut cu musetel si bicarbonat si apoi cu alcool iodat, plus badijonaj. Am luat Echinaceea si Redigest. Regim am tinut si tin si mi-am impus sa beau apa cata trebuie.
Totusi... pana acum nimic. Nici-o schimbare.
Dimpotriva, apasarea din partea dreapta continua sa persiste, iar limba este tot incarcata (parca mai putin ca inainte) dar tot ma ustura. La fel si gatul.
Credeti ca ar trebui sa schimb, sa iau altceva?
Stiu ca trece greu, dar.astept o cat de mica schimbare.
0
06-04-2010, ora 20:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergi la Gastrologie !
posibil sa fie o problema la distanta !!!
0
14-08-2010, ora 15:11
doryn_25us
Nu este medic/terapeut
doryn_25us
buna ziua am facut si eu candidoza bucala si genitala am fost dermato mi-a dar sa iau crema pimafucin si flucovim de 100 mg 8 zile am facut tratamentul cea genitala mia trecut dar simt mereu in gat un nod si limba cateodata alba dar ma dispera deja nodul acela si gustul care e tare neplacut va rog sa imi ziceti si parerea dumneavoastra multumesc mult.
0
14-08-2010, ora 19:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
imunitatea scazuta, oboseala, problemele gastrice, regimul alimentar incorect.( acidulate, acru, dulciuri, laptele.) mentin candidoza bucala.
mergeti la ORL si Gastrologie pentru investigatiii
0
05-03-2011, ora 13:07
sorin.a
Nu este medic/terapeut
sorin.a
buna ziua,
am si eu aceeassi problema
De aproximativ 5 luni am candidoza linguala, sau cel putin asa mi s-a spus la doctor.
Medicul de familie si 2 medici dermatologi.
Am urmat tratament 10 zile tratament cu flucovin, regim fara lactate si bauturi acidulate, badijonari locale cu nistatin si inca ceva, gargara in fiecare seara cu ceai de musetel si bicarbonat.
NU s-a schimbat nimic. Apoi am fost la un alt medic, acesta din urma recomandandu mi ( in urma unei antifungigrame) fluconazol si badijonari. As sputea spune ca nu a fost nicio schimare. timp de 14 zile a fost acest tratament.
oricum eu in primele 3 luni, zilnic am facut badijonari. si am incercat pe cat posibil ( nu in totalitate) sa tin un regim bun.
O alta parere a medicului dermatolog a fost ca am o limba geografica. nu stiu, banuiesc ca as fi observat in decurs de 30 de ani daca as fi avut o limba geografica. sau este pozibil ca acest lucru sa apara si la o varsta mai inaintata.
MEntionez ca analizele de sange mi au iesit bune. Am glimemia buna (exclud diabetul), testul HIV l-am facut si a iesit negativ. mentionez ca nu mi a fost recomandat sa l fac, dar l am facut de frica.
In acelasi timp am si eu o senzatie de nod in gat, care in urma unei endoscopii digestive superioare, se banuieste ca este de la o gastrita.
V-as ruga daca se poate sa mi spuneti ce as putea face, sau unde sa ma dresez pentru alte pareri. eventual un regim strict de urmat.
mentionez ca de aproape o luna nu am mai urmat niciun tratament cu badijonari.
Mie imi este teama de ce i mai rau
va multumesc
0
05-03-2011, ora 17:24
edelweiss67
Nu este medic/terapeut
edelweiss67
Nici la mine nu s-a schimbat absolut nimic. Am zile in care senzatia de usturime este foarte puternica si perceputa in special pe limba. Exista si zile mai bune, in care usturimea abia se mai simte la baza limbii. Nu stiu ce sa cred. De la Nistatin, Fluconazol, Flucovim, badijonari cu glicerina boraxata, clatiri cu solutie apoasa de bicarbonat si tot felul de ape de gura... am incercat tot ce este omeneste posibil.
Intrebare: intamplator am gasit pe un site un medicament homeopat numit Yeastrol. Costa? Da. Destul.
Nu stiu daca merita acesti bani. Imi puteti spune daca este atat de bun pe cat i se face reclama. M-ar ajuta?
0
05-03-2011, ora 18:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nici un medicamnt homeopat sau alopat.. nu face minuni.. pana nu este inlaturata cauza.
cred ca ambii (sorin si adina) aveti probleme serioase gastrice sau intestinala si de acolo se trac simptomele locale buco-faringiene
pana nu rezolvati problemele gastrice nu aveti cum sa aveti vinedecare locala.
0
05-03-2011, ora 18:38
sorin.a
Nu este medic/terapeut
sorin.a
va multumesc ambilor pentru raspunsul prompt
multumesc dle doctor
aprox acum 2 saptamani am facut endoscopie superioara digestiva la care intr-adever mi a iesit ca am gastrita vie. testul HP la biopsie a iesit negativ. din cate am inteles eu astea ar fi singurele probleme la stomac. sper ca nu mai s
abia am inceput tratamentul si regimul dat de doctor
incerc pe cat posibil sa l urmez cat mai strict si apoi voi reveni cu un raspuns.
daca insa considerati ca ar mai fi necesar un alt examen sau o alta analiza vis-a-vis de problemele gastrice sau intestinale as aprecia foarte mult daca mi ati spune ce anume as putea face. Voi merge si voi urma sfatul dumneavoastra.

va multumesc inca o data
multa sanatate si o seara frumoasa
0
08-03-2011, ora 13:25
edelweiss67
Nu este medic/terapeut
edelweiss67
Sa inteleg ca ar trebui sa fac si eu o endoscopie.
Sincer... as vrea sa stiu ce reprezinta gastrita vie, care sunt manifestarile ei si recomandarile medicului.
Am mers la medic, am facut investigatii, dar la gastroenterologie nu. Se pare ca ar trebui sa fac si acest lucru.
0
04-04-2011, ora 21:32
krrysstyn
Nu este medic/terapeut
krrysstyn
Buna ziua Dl Doctor,
Am si eu o problema. In ianuarie am avut o raceala foarte puternica si am luat Klacid care mi-a facut foarte rau ( varsaturi, dureri de colon, etc). Ideea e ca abia in martie, am inceput sa simt usturime la nivelul limbii si in gat iar acum senzatiile de usturile s-au extins si la buze si in cerul gurii, ma ustura peste tot si am si faringele mai rosu si limba mai iritata ( se vad mai bine papilele) insa din cate vad nu am nici un strat albicios pe limba. Ce ar putea fi? E posibil sa aiba legatuira cu antibioticele dupa 2 luni?
0
04-04-2011, ora 21:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
antibioticul doar a acutizat o problema gastrica care decurgea latent.
oricum faceai probleme gastrice mai tarziu.
trebuie sa mergi la Gastrologei si sa faci investigatii
0
04-04-2011, ora 22:51
krrysstyn
Nu este medic/terapeut
krrysstyn
Va multumesc pentru raspuns Dl Doctor. Dar ce fel de problema gastrica ar fi putut declansa?
0
07-04-2011, ora 14:43
medeeaoana
Nu este medic/terapeut
medeeaoana
Buna ziua

aceeasi problema o am si eu... dupa tratamentul cu klacid mi s-a iritat zona bucala, fara sa am pelicula alba pe limba.
Mi s-a spus ca as avea candidoza bucala, desi nu prezint simptome de candidoza... ce pot face?
0
08-04-2011, ora 09:15
sorin.a
Nu este medic/terapeut
sorin.a
Neata tuturor,

Avand in vedere ca nu mai stiam ce sa fac si unde sa merg, am citit undeva pe net de catedra de patologie orala din Bucuresti din cadrul Facultatii de Stomatologie si in acelasi timp m-am gandit ca ar fi bine sa merg si acolo pentru un consult, o parere.
Ideea e ca mi s-a pus diagnosticul de "glossitis migratoria benigna ", fara a apuca sa spun mai nimic despre ce simptome am avut si de alte cele, tratament etc.
Ideea este ca la cest lucru nu exista tratament din cate am inteles eu, dar nu este nici o problema grava.
Poate dl doctor de confirma sau ne spune ceva mai mult de acest lucru.

In caz ca doriti, va sfatuiesc sa mergeti si acolo pentru o parere in plus.

Multa sanatate tuturor !
0
08-04-2011, ora 11:20
edelweiss67
Nu este medic/terapeut
edelweiss67
Va rog, am nevoie de un raspuns profesional.
Am primit pe mail un mesaj. despre un produs miraculos, care ar vindeca 100% candidoza.
Se numeste Yeastrol. Imi puteti spune cat de veridic este acest produs?
Va rog din suflet!
Multumesc mult.
0
08-09-2011, ora 23:47
ConstantinNefiu
Nu este medic/terapeut
ConstantinNefiu
Domnul Dr.Flueraru Din Ianuarie anul acesta dupa o interventie stomatlogica de la spitalul militar.am luat aceasta candidoza bucala...bineinteles ca nu am stiut de ea decit pina acum 3 luni...cind am inceput sa ma simt foarte rau.balonat.ameteli arsuri pe limba deja limba numai era alba ci plina de par efectiv..Primul tratament a fost cu Fluconazol 50 mg timp de 14 zile...NIMIC...apoi am luat Diflucan 50 mg14 zile...nimic..apoi am luat Ketoconazol sau (Nizoral) 200 mg...a inceput sa aiba efect...dar dupa primele 5 zile cind se curatase complet limba...sa facut in a 6-a zi mai rau decit era inainte.in paralaele cu acesta luam Silimarina pt ficat.Am vazut in disperare de cauza aici pe forum ca recomandati Spirulina.asa ca am fost la farmacie si amluat Spirulina 1000 mg. am luat timp de 8 zile la 8 ore cite doua.nu am mai putut continua ca deja ma lua cu ameteli si ma dor toti muschii..Sincer am renuntat la orice tratament...fiindca am incercat arpoape de toate inclusic vestita apa de gura CORSODYL...si nu a avut efect nimic, clatiri ale cavitatii bucale cu Apa si bicarbonat de sodiu.tot degeaba,.glicerina boraxata...nimic.In spitalul militar mi-au dat o solutie facuta in farmacia de acolo...Nistatin cu Glicerina...dupa 3 zile de badijonari ale limbii imi pierdusem gustul.Am renuntat...sicner nu ma i stiu incotro sa o mai iau si la ce medic sa mai merg ori ce tratament as putea urma pt Aceasta candidoza cu care ma lupt de imediat se face un an.:-(
0
09-09-2011, ora 07:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faceti o internare la Gastrologie.. cu investigatii amanuntite a stomacului si intestinelor + ecografie..
caolo este cauza problemelor..
candidoza bucala este doar " varful de aisberg "
0
09-09-2011, ora 09:19
joesatri
Nu este medic/terapeut
joesatri
Stimate Dl. Flueraru, Ce imi puteti spune de refluxul faringolaringian.(LPR)? Se pare ca este diferit de cel gastroesofagian (GERD). EU cred ca sufar de aceastea afectiune desi nici un doctor nu mi-a pus acest diagnostic. Se pare ca este o boala putin studiata, de multe ori confundata cu GERD si ar fi cauzata de relaxarea sfinterului faringian superior. refluxul nu este neaparat de natura lichida si chiar gazos (datorita unei combinatii acid/pepsina care se formeaza in stomac). Desi este o problema care are legatura si cu refluxul gastro, efectele produse de LPR sunt si in sfera ORL. Secretie de mucoasa vascoasa in faringe, limba incarcata (sau de fapt inflamata sub actiunea refluxului), in unele cazuri laringita cu afectarea corzilor vocale (nu si in cazul meu).Cum as putea sa ameliorez efectele produse asupra mucoasei faringiene / laringiene de acest reflux? Exista vreun medicament cu efect local pentru refacerea mucoasei? (pe langa un tratament pentru GERD) Multumesc
0
09-09-2011, ora 10:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
LPR.. este ultima etapa a GERD
nu poate exista separat
necesita regim strict alimentar si tratament gastric pentru toata viata
necesita si tratament local pentru faringe
Aerosoli, inhalatii, gargara, Vit A uleioasa. Vit E in tab. sinupret, aromoterapie cu uleiuri volatile de eucalipt, rozmarin, busuioc
0
09-09-2011, ora 10:35
joesatri
Nu este medic/terapeut
joesatri
Multumesc mult de raspuns. Se pare ca Dvs. cunoasteti aceasta boala desi multi doctori nu o recunosc.
Imi puteti recomanda va rog un doctor in Bucuresti care sa cunoasca problema si sa ma ajute cu tratamentul corespunzator? Nu cunosc un asfel de doctor.
0
09-09-2011, ora 11:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mai bine gaseti 2 buni
1 la gastrologie care tre sa rezolve probelma de baza
si 2 la ORL.. un cabinet unde este aparat de aerosoli..si medicul stie sa faca tratamente locale ORL
Vorbeste cu D. Dr Voda ioana la clinica NOVA
0
09-09-2011, ora 11:40
joesatri
Nu este medic/terapeut
joesatri
Multumesc. M-am programat la Dna Dr. Voda.
Merg si la dl profesor Oproiu la Gastro, pentru control, am fost deja si fac un tratament pentru esofagita, dar simptomele la nivelul gatului nu au trecut dupa o luna de tratament la stomac. Am mai facut si gargara cu ceai de musetel cu uleiuri volatile si galbenele, si inhalatie cu acelasi ceai. Deocamdata nu sunt rezultate. Cel putin nu imi sunt afectate corzile vocale, la ultimul consult orl mi s-a spus ca laringele este putin rosu. Imi doresc macar sa tin boala sub control ca sa nu apara complicatii nici la esofag nici la laringe.
0
10-09-2011, ora 09:33
ConstantinNefiu
Nu este medic/terapeut
ConstantinNefiu
Va multumesc foarte mult domnule doctor pt. raspuns.am fost internat la boli interne si acolo nu au stiut sa descopere cauza...Am sa merg la dr.meu de familie sa ai cer o internare la Gastrologie acum nu stiu daca spitalul militar are sectie sau este tot in cadrul Boli Interne, fiindca daca este asa cred ca ma duc degeaba acolo.Am avut in urma cu ceva ani Gastroduodenita acuta...si ar fi trebuit intradevar sa urmez regim strict de mincare.dar singur cine sa imi faca regimul acela.Am sa vad daca pot sa merg la un spital privat ca sa deschis unul aici in Brasov Sptalul Sf.Constantin poate pot face o investigatie acolo sau endoscopie cum spuneti dumneavoastra.Multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns
44 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: