Sunt alergica si nu stiu la ce!

21-04-2015
ioanida
Nu este medic/terapeut
ioanida
Buna ziua,
Am mare nevoie de ajutor! Am o alergie ciudata si nu stiu de la ce. Eu am o banuiala care nu este logica si pe care totodata un medic a infirmat-o. Alergie la ciorba! Am facut de 6 ori o urticarie grava, zic eu, deoarece am ajuns la spital pentru hidrocortizon. De fiecare data s-a intamplat duminica dupa ce am mancat in familie la pranz o ciorba!
Nu are legatura cu locul, in 3 dati am facut acasa si in 3 dati la tara. Nu are legatura cu carnea din ciorba pt ca o data a fost de pui, apoi vita apoi porc! Nu are legatura nici cu borsul deoarece am facut si la supa si la ciorba cu zeama de varza! Ciorba nu avea conservanti, nici delikat nici nimic! Doar carne legume si sare! Legumele folosite nu-mi dau alergie mancate in alte mancaruri si nici crude! alergia se manifesta prin prurit al intregului corp, tensiune mica, stare de lesin si umflarea fetei! Am urmat tratamente cu antihistaminice si prednison de mai multe ori! In 2 ani am facut 6 alergii. Iar de 8 luni nu am mai mancat ciorba! Testele alergenilor alimentari de baza nu au iesit pozitive la nimic.
Multumesc pentru atentie si sper sa ma poata ajuta cineva!
17 comentarii
0
21-04-2015, ora 13:29
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Este foarte simplu doamna, reactia alergica nu este la carne, legume sau E-uri, numitorul comun al corbelor este ceapa prajita si rantasul ! :)
0
21-04-2015, ora 17:04
ioanida
Nu este medic/terapeut
ioanida
Nu folosesc rantas la niciuna din mancaruri! Ma doare stomacul de la rantas si ceapa prajita. Iar dieta mea este una foarte sanatoasa. Fara prajeli.
0
21-04-2015, ora 18:35
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Daca spuneti ca aveti dieta sanatoasa de ce stricati ciorba cu carne ?? Eu nu mananc decat rarisim ciorbe cu carne, de exemplu acum de Paste ciorba de miel, care este f buna mai mult datorita leusteanului !
Daca nu va faceti ciorba singura eu zic sa VERIFICATI daca s-a pus ceapa prajita, eu am fost sabotat ani la rand cu idioata asta de ceapa prajita sau rantas ! :)

Incercati deci supe simple de legume, cu fasole pastai si boabe, alte leguminoase precum linte, bob sau cereale pe post de proteina !
0
21-04-2015, ora 21:07
ioanida
Nu este medic/terapeut
ioanida
Nu cred ca o ciorba cu carne pe luna nu reprezinta o dieta sanatoasa. Si, serios, cine face ciorba cu ceapa prajita! Pierzi esentialul subiectului meu. Oricum iti multumesc pentru raspuns!
0
22-04-2015, ora 00:45
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Nu stiu cine gateste cu ceap[a, putem face un sondaj pe forum, eu v-am spus cazul meu !

Daca nici carne nu puneti in ciorba decat rar, parerea mea este ca nu e de la ea, banuiesc ca mancati si altceva decat ciorba ! Faceti-va un jurnal de alimentatie, in care notati TOT ce ingerati si inhalati, adica TOATE alimentele, TOATE medicamentele, cafea si tutun daca e cazul, cu ore si cantitati aproximative ! E f simplu de detectat agentul alergenic asa !
0
22-04-2015, ora 12:59
ioanida
Nu este medic/terapeut
ioanida
Am facut tot ce se putea face! Am notat de 2 ani totul. Alergia se manifesta imediat dupa ce termin de mancat ciorba! Iar inainte de ciorba am mancat lucruri pe care inca le mananc si nu am nimic. Ciorba o face mama mea care stiind prin ce trec, nu ar avea motive sa ma minta in privinta modului in care o face! Stiu ca un pic absurda alergia asta... Ms frumos pt raspuns si implicare.
0
22-04-2015, ora 14:34
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Este exact situatia mea asa cum am banuit si mai ales cum AM TRAIT eu insumi ! Pot sa va garantez ca sunteti sabotata fie cu niscai ceapa prajita fie cu rantas fie cu ambele :)) Femeile MINT cu cea mai mare nerusinare ! Mai mult ! Va garantez ca si daca sunteti acasa si lipsiti 10 minute sau va intoarceti cu spatele :) ar fi in stare sa va strecoare unul sau ambele 'bunatati', pt ca asa sunt crescute si educate ele ca fara astea ciorba nu e ciorba !! :)

De curiozitate si pt verificare faceti-va singura o ciorba, ca doar sunteti femeie, cu absolut orice carne si legume doriti si va garantez ca nu patiti nimic ! DAR, problema va fi ca mama 'iubitoare' se va simti foarte jignita, fie pt ca nu va place ciorba ei, fie pt ca nu aveti incredere in ea si o banuiti 'pe nedrept' de sabotaj !:))

Cherchez la femme ! :)
0
22-04-2015, ora 19:47
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca excludeti ciorba cateva saptamani din alimentatie mai apare alergia ?
0
23-04-2015, ora 10:44
ioanida
Nu este medic/terapeut
ioanida
Am exclus-o de 8 luni si nu am mai facut nici-o alergie! O singura exceptie, cand mi-am facut o supa crema de legume, SINGURA, am luat 5 linguri si am asteptat o ora sa vad ce se intampla! M-am umplut de bubite dar nu asa de rau ca in celelalte dati!
0
23-04-2015, ora 12:50
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
DACA ati fost singura in casa cand ati pregatit-o (ca sa putem exclude total sabotajul:) atunci raman elementele componente : apa (de la robinet ?!), legumele, oul simplu sau dresatura (ou plus faina), condimentele (sare, piper, otet..) !
Dintre aceste componente oul este cunoscut ca cel mai probabil factor alergizant ! Daca se exclud si aceste 4=5 componente atunci ramane doar ipoteza sabotajului ! Mistere nu exista, asta este cert !

Cherchez simplu de data asta !:)
0
23-04-2015, ora 18:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Lucrul cel mai simplu pina la aflarea alimentului care produce alergia, mi se pare sa nu mai mancati ciorbe, supe.
0
28-04-2015, ora 07:48
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Erau fierbinti? Poate faceti o urticarie la caldura
0
28-04-2015, ora 20:11
ioanida
Nu este medic/terapeut
ioanida
De 8 luni nu mai mananc ciorbe si nu mai am probleme. Si da erau fierbinti dar consum si alte chestii fierbinti.
1
29-04-2015, ora 13:22
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Mai raman doar legumele - nu este nici una pe care sa o mancati exclusiv in supa - telina, pastarnac?
Puteti sa stangeti toate ingredientele pentru supa sa le fierbeti separat si sa gustati din fiecare la un interval... ca idee...
Numai dumneavoastra puteti dezlega misterul, dar spuneti-ne si noua daca aflati ceva
0
01-05-2015, ora 20:42
ioanida
Nu este medic/terapeut
ioanida
este nult mai probabil sa faci alergie la legume proaspete decat la legume procesate termic si le-am incercat si crude pe toate! O sa mai imcerc. Va multumesc pentru implicare!
1
10-05-2015, ora 19:15
Sfat
Nu este medic/terapeut
Sfat
Buna Ioanida,

in legatura cu alergiile, alergie se poate afce la orice, depinde de fiecare organism.
Cei mai cunoscuti alergeni sunt:
Nucile
Glutenul (se gaseste in toate cerealele si in special in paine si produse de panificatie).
Alunele
Anumite e-uri: cel mai cunoscut ca da alergii severe este Glutamatul monosodic per care idiotii il baga in ultimii ani mai in orice (cititi etichetele inainte de a cumpara).
Stevia

In mod sigur ai pus ceva in corba care ti-a scapat.
Altfel inseamna ca degradarea anumitor produse biologice prin fierbere conduce la substanet alergene pentru tine.


Pentru situatii de alergii acuta, intrucat sunt foarte periculoase,
inainte de a ajunge la spital poati lua urmatoarele:

1. Vitamina C naturala de 1 Ggram (extrasa din fructe) - minim doua deodata
Vitamina C este unul dintre cele mai potente antialergice, aproape la fel ca si cortizonul, fara a avea insa efectele secundare ale acestuia
2.Vitamina E de 100 mg: minim doua deodata
3.Vitamina B5 (pamtotenat de calciu): 250 - 500 mg deodata
4.Extract de muguri de coacaz negru (dacia plant): trei pastile deodata
5. Omega 3 de 1 gram: 1-2 deodata

Toate cele 5 puncte de mai sus trebuie luate simultan in caz de criza majora.
Este de mare ajutor daca esti cu stomacul gol.

Tratament naturist antialergic de intretinere, poate fi luat pe termen nelimitat:
1. Vitamina C naturala de 1 gram: 1-2 pe zi (la nevoie/urgenta se poate lua mai mult pana la 5-6 pe zi insa dupa 2-3-4 zile se scade inapoi la 2 pe zi)
2. Vitamina E de 100 mg: 1 pe zi
3. Vitamina B5 (pantoatenat de calciu): 250-500 mg pe zi (se poate lua si mai mult, nu exista supradozare, poate da somnolenta)
4. Extract de muguri de coacaz negru de la dacia plant: daca vitaminele de mai sus nu sunt suficiente se poate lua conform prospectului impreuna cu acestea.
5.Omega 3 de 1 gram: 2 pe zi

De asemenea Calciul este un important antialergic insa nu trebuie sa abuzati de el si nu rezolva alergii acute, insa ajuta.


Pentru cazuri de sufocare cu pericol de asfixiere (alergie la plamani):
1.Ceai verde sub form de frunze (nu pliculete) 2 -3 lingurite la cana.
2.Ceai de coada soricelului: 2 lingurite la cana

Se foloseste doar unu dintre ceaiuri sau amandoua deodata, functie de situatie.

Daca nu exista stare de sufocare si aveti scaderea brusca a tensiunii puteti incerca sa beti o cafea sau un nes, sau mai multe (daca stiti ca acestea nu va fac rau) De asemanea beti multa apa. Recomandat sa beti borsec.


Multa sanatate.
0
12-05-2015, ora 17:24
ioanida
Nu este medic/terapeut
ioanida
Multumesc mult pentru sfaturi!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.