Sugestii pentru o alimentatie cat mai potrivita pentru mine

30-12-2009
Shu
Nu este medic/terapeut
Shu
Buna ziua,
Am 20 de ani, 1, 78 inaltime, intre 60 si 63 Kg, sunt fumator.
Recent mi-am facut analize la sange, iar medicul de familie mi-a spus ca am lipsa de calciu si ca am colesterolul foarte mare. Pentru lipsa de calciu mi-a prescris Calciu cu D3 zilnic o pilula timp de 30 de zile. Pe retea care mi-a dat-o scria ceva de Spasmofilie. Am citit cate ceva despre spasmofilie, si mi-am dat seama ca nu am o stare avansata. Singurele simptome pe care le prezint sunt intepaturi in maini si picioare (lucru destul de rar), senzatia ca nu pot sa inghit (foarte rar), si unele ameteli. In legatura cu colesterolul mi-a spus ca o mostenesc genetic pe mama :| pentru ca atat mama cat si sora mea au aceeasi problema.
As dori daca se poate sa-mi spuneti cam ce ar trebui sa mananc zilnic, sau ce vitamine ar trebui sa iau pentru a-mi ameliora sanatatea,
Precizez ca multi ani am mancat numai prostii ( KFC, PIZZA, MC, FORNETII etc) in unele perioade numai ce am enumerat mancam,
De aproximativ 2 ani nu mai pot dormi noaptea, programul meu de somn fiind intre orele 6 dimineata si 6 seara si de cate ori incerc sa imi schimb programul ma simt foarte obosit chiar daca incerc sa dorm 12 ore noaptea. Am avut perioade de pana la 30 de zile in care nu m-am expus la soare deloc.
De aproape un an am renuntat la Cola, Red Bull, si cafea, bauturi pe care zilnic le consumam, dar tot am continuat sa am probleme cu somnul pana in prezent.
Efort fizic zilnic este inexistent.
Aproape de cand ma stiu nu am consumat lapte (decat in cafea :)) ) si iaurt / smantana, decat cascaval si branza.
Inca o data rog pe cineva cu competenta necesara in domeniu sa-mi spuna ce ar trebui sa mananc zilnic pentru a-mi ameliora problemele de sanatate , si poate ce ar trebui sa fac pentru un somn linistit noaptea. :)
(Precizez ca am foarte mult timp liber :) si banii nu ar reprezenta o problema pentru un eventual regim alimentar mai scump)
Daca aveti timp sa-mi spuneti exact cam ce alimente, ce bauturi si ce gramaje ar trebui sa consum zilnic sau ce sumplimente alimentare.

Va multumesc anticipat.
1 comentarii
0
30-12-2009, ora 08:29
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Problema cea mai remarcabila, din cate scrieti, nu este atat nutritia, cat tulburarea de somn. Cele doua ar putea fi corelate, iar solutia cea mai buna ar fi gasirea unui tratament homeopatic eficient. Cazul promite sa fie unul complex, asa ca gasiti un homeopat bun in orasul dv. Un indiciu care va poate orienta ca e tipul de homeopat de care aveti nevoie este numarul de remedii pe care obisnuieste sa le prescrie. Daca obisnuieste sa prescrie un singur remediu sau cel mult doua pe o reteta, e OK.

O solutie alternativa ar fi utilizarea unui somnifer. Alegeti unul care nu da dependenta, cel mai bine consultati-l pe doctorul dv in aceasta privinta.

Acuma, despre nutritie:
Daca colesterolul este egal sau mai mare de 300 mg %, un tratament medicamentos se impune.
Daca este intre 280 si 300 mg, se recomanda un regim timp de 3 luni si se verifica daca scade sub 280 dupa aceea. Daca scade, inseamna ca poate fi controlat prin dieta, iar daca nu scade, se prescrie un medicament.
Daca se afla in intervalul 260-280 mg % se cheama ca sunteti la marginea normalului. Dieta si urmarire periodica.
Colesterolul mai mic de 260 mg %, considerati-l normal, chiar daca valoarea pe raportul de analize e in chenar negru si eventual un cap de mort langa ea. Aici e o discutie mai ampla, dar nu vreau sa o lungesc.

Suplimente alimentare utile sunt cele care contin acizi grasi omega 3 si omega 6 nesaturati. Sunt mai mult preparate in comert, unul se cheama chiar "omega3".

Dintre alimente, cel mai mare prieten este pestele, iar cel mai mare dusman porcul. Cu cat mancati mai putin porc si mai mult peste, cu atat mai bine.
Evitati smantana si excesul de cascaval si galbenusuri de ou. Deasemenea evitati Cola. Cafeaua e OK.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.