Sufar oare de depresie?

30-03-2015
boala fara leac
Nu este medic/terapeut
boala fara leac
As vrea sa va spun povestea mea poate cineva a patit la fel ca mine, in urma cu 5 ani mam trezit dimineata cu o stare mare de rau ameteli puternice nu mai vedeam diaree greata am ajuns direct la urgenta, au zis ca am o lipsa de calciu am luat tratament cateva zile am fost bn, la o saptamana din nou mam simtit rau am inceput sa umblu prin spitale ba aveam nisip la rinichi ba fierea marita pt toate mam tratat dar nu mai eram ca inainte ameteam mult am slabit din cauza diareei, nu mai puteam sa merg la cursuri si cand mergeam parca eram pe alta planeta ma concentram greu nu aveam putere nici sa merg, mam internat in spital in targoviste apoi in bucuresti miau facut zeci de analize toateau fost bune mau externat si miau zis ca nu stie dc ma simt asa de rau;am urmat tratament pt stomac, colon iritabil, giardia, vertij.am inceput sa ma simt mai bn dar mergeam pe sapte carari parca eram beata, am luat decizia s nu mai merg la nici un medic am cautat la toti naturistii, iridiolog toti mau tocat de sute de milioane nimeni nu a avut un raspuns, nimeni nu a stiut, eu nu mam simtit nici deprimata nici anxioasa sau poate numi dadeam eu seama eram chiar pozitiva ziceam ca e ceva ce inca ei nu au aflat adica medicii dar vor afla, , , am fost si la psihiatru ma intrebat ce am iam zis ca tremur mia dat distonocalm si bromazemam nu au avut nici un efect dormeam ca prostul si ma trezeam la fel de rau si am zis eu ca nui pe sistem nervos si nu am mai fost la psihiatru, dupa multe produse forever si calivita am inceput sa ma simt ok dar niciodata nu mia dispaut mersul pe sapte carari si ceata de pe ocki, in urma cu o luna totul sa repetat greata varsaturi ameteli;;;;camera de garda, am ajuns sa cred ca am ceva pe sistem nervos am luat din plafar un antidepresiv pe baza de plante dar inca nu are nici un efect il iau de 10 zile.voi ce ma sfatuiti sa merg sami fac din nou analize sau sa merg la psihiatru in care nu am deloc incredere si nu as vrea sa depind de chimicale, dar am ajuns ca o leguma si simt ca nu mai rezist ca o sa innebunesc pana la urma, va rog dati mi un sfat; nu mie frica sa merg pe strada sau sa raman singura nu am avut nici o problema la debutul bolii am fost o persoana activa vesela acum sunt o leguma care abia face treburile prin casa si se taraie de azi pe maine
27 comentarii
0
31-03-2015, ora 19:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Depresie + Anxietate (ameteala poate fi simptom de anxietate, chiar daca nu aveti sentiment de frica).

Asta daca toate analizele de sange v-au iesit bune, inclusiv cele pentru tiroida.

Mergeti la psihiatru si cereti "un antidepresiv. Nu o benzodiazepina" cum v-a dat inainte. Antidepresivul trateaza si depresia si anxietatea in acelasi timp.

Lentoarea psihomotorie e simptom de depresie.

Colonul iritabil e simptom de anxietate.

Cititi cu atentie lista detaliata a simptomelor de depresie si anxietate pe net. Sunt sigura ca aveti si alte simptome, nu neaparat tristete sau frica. Multumiti lui Dumnezeu ca nu le aveti pe acestea ca sunt cumplite.
0
31-03-2015, ora 19:21
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Va rog sa scrieti cam ce simptome de pe lista aveti:

Simptomele anxietatii

- Bătăi puternice de inimă
- Dureri in piept
- Transpiraţii
- Tremurături
- Scurtarea respiraţiei
- Senzaţie de sufocare
- Senzatia de frica nejustificata sau de ceva anume (boli, accident vascular, boli ale inimii etc)
- Agitaţie şi nerăbdare
- Senzaţia de nod în gât
- Oboseală, stare de slăbiciune
- Dificultăţi în concentrare, senzaţia de "cap gol" sau de "vid mintal"
- Stare de nervozitate sau iritabilitate
- Tensiune musculară sau stare de încordare
- Urinare frecventa, dorinta de a ajunge cat mai repede la toaleta
- Moliciune a bratelor, picioarelor, muschilor
- Senzatii de derealizare si depersonalizare
- Tulburări de somn (dificultăţi în a adormi, trezit în mijlocul nopţii, trezit devreme dimineaţa, somn excesiv) sau somn neodihnitor
- Preocupare exagerată pentru lucruri cotidiene, obişnuite sau pentru subiecte minore
- Confuzie
- Ingrijorari
- Agitatie si nerabdare
- Imposibilitatea de relaxare
- Probleme de concentrare
- Atentia concentrata tot timpul pe potentiale pericole
- Stare ca si cum ar fi gata sa lesine
- Tensiune musculara
- Frica de a innebuni
- Trezire dimineata in stare de anxietate
- Colon iritabil
0
31-03-2015, ora 19:54
boala fara leac
Nu este medic/terapeut
boala fara leac
Clara multumesc mult pt explicatii este adevarat ca am multe simptome din cele enumerate de tine.saptamana viitoare Imi repet analizele si apoi am sa merg la psihiatru. Sti cumva dak antidepresivele pe baza de plante ajuta ? Au in compozitie roinita sunatoare busuioc le iau de vreo 10 - 12 zile si Inca nu au efect
0
31-03-2015, ora 20:09
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sunt cam apa de ploaie.
0
01-04-2015, ora 12:23
boala fara leac
Nu este medic/terapeut
boala fara leac
Draga Clara vad ca esti foarte bine informata simpomele pe care eu am zis ca le am pot fii de la glanda ? Am citit pe forum si se aseamana.sti ce analize as putea face sau dak simptomele astea se leaga de Alta boala ? Mie frica sa merg la psihiatru sa nu ma transfoarme intro leguma( nu ca acum mas simti altfel)si iti multumesc mult de tot ca miai raspuns, dak nu te superi o sa mai revin cu intrebari de indata ce fac nisteanalize.sanatate maxima
0
01-04-2015, ora 14:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Medicul endocrinolog iti da trimitere cu analizele pe care trebuie sa le faci, dupa ce te consulta.
0
01-04-2015, ora 17:41
boala fara leac
Nu este medic/terapeut
boala fara leac
multumesc Clara o sa postez incontinuare rezultatele analizelor si investigatiilor
0
01-04-2015, ora 18:42
boala fara leac
Nu este medic/terapeut
boala fara leac
Nu am fost atenta si nu tiam raspuns corect.Am toate simptomele pe care leai enumerat tu plus mersul pe sapte carari ca un om beat, privire incetosata si Imi apar si pete rosii pe piept si gat.scuze ca nu am fost explicita in simptome.
0
02-04-2015, ora 10:47
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergeti la un psihiatru. Exista tratament pt ce aveti dv.
0
02-04-2015, ora 17:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Efectin (Venlafaxina), Seroxat (Paroxetina), Wellbutrin, Elontril (Bupropion), Valdoxan (Agomelatinum), Tritico (Trazodona), Prozac (Fluoxetina), Celexa (Citalopram), Cipralex (Escitalopram), Cymbalta (Duloxetina).

Hotaraste doctorul. Puteti citi prospectele pe net.
Totul e pe fond nervos la dv.
0
02-04-2015, ora 19:09
boala fara leac
Nu este medic/terapeut
boala fara leac
Clara multumesc sper sa ai dreptate si sa primesc si eu UN diagnostic si UN tratament care sa ma ajute ca mam saturat se situatia asta si de viata in reluare pe care o traiesc
0
02-04-2015, ora 19:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergeti cu toate simptomele scrise sau printate. Neaparat.
0
07-04-2015, ora 08:04
boala fara leac
Nu este medic/terapeut
boala fara leac
Am facut analize si au iesit bune aproape toate mia dat ceva pt stomac si Anxiar.sa l iau sau sa merg la psihiatru, mi se pare puternic anxiarul dak iau cateva zile sa vad cum ma Simt da dependenta? Mi la prescris pt o luna, pe de Alta parte la psihiatru Inca nu am ajuns ca toate analizele leam platit ca nu mai am asigurare
0
07-04-2015, ora 22:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Anxiarul e cel mai bun medicament romanesc pt anxietate. Cate v-a dat ? Da dependenta DOAR daca luati mai mult de 3 luni.
Dupa 3 luni, faceti asigurare, mergeti la psihiatru si schimbati.V-a dat ceva usor.
0
07-04-2015, ora 22:24
boala fara leac
Nu este medic/terapeut
boala fara leac
Sarut mana mai linistit mult, nici nu ai idee.mia dat 1 comprimat seara, Imi era frica Sal iau sa nu ajung dependenta.o seara frumoasa
0
07-04-2015, ora 22:40
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Un comprimat e doza mica. 4 comprimate e doza mare. Stati linistita.
0
11-04-2015, ora 09:34
boala fara leac
Nu este medic/terapeut
boala fara leac
In cat timp Ar trebui sa vad UN rezultat Dupa anxiar? Iua de cateva zile si parca ametesc mai tare
0
11-04-2015, ora 14:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Anxiarul se prescrie seara in general daca nu puteti dormi.
Daca puteti dormi fara probleme nu cred ca e cazul sa il luati.
El e o benzodiazepina. Astea isi fac efectul rapid. Chiar in 10-15 minute minute de la debutul simptomelor suparatoare.
Parerea mea e sa luati la nevoie initial, cand va deranjeaza simptomele din lista, doar jumatate de pastila. Jumatate de miligram. Vedeti cum va simtiti. Inregistrati cat de rapid va trec simptomele.
1
11-04-2015, ora 14:24
boala fara leac
Nu este medic/terapeut
boala fara leac
Am luat seara o jumatate si dorm f Bn, Dar eu am nevoie ziua ca diminata e cel mai rau, si am luat si dimineta jumatate mi sau immuiat de tot picioarele nu mai puteam nici sa merg ameteam tare de tot vreo 2-3 ore a avut efect
0
11-04-2015, ora 14:29
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Incercati doar cu un sfert pentru starile de dimineata sau din timpul zilei si inregistrati cum reactionati. Trebuie sa gasiti singura doza potrivita organismului dv.
0
14-04-2015, ora 16:23
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
incercati mai bine sa va faceti o asigurare si dupa aceea consultati un medic psihiatru pentru a va recomanda un tratament adecvat. Anxiar nu este o terapie adecvata pentru fondul bolii de care suferiti

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata familiala & profesionala
0
14-04-2015, ora 17:01
boala fara leac
Nu este medic/terapeut
boala fara leac
Aveti dreptate chiar nu ma ajuta anxiarul Il iau de zece zile si doar dorm foarte Bn in rest ziua ma simt la fel de rau, cat despre asigurare am facuto, si o sa merg la psihiatru
0
17-04-2015, ora 12:32
boala fara leac
Nu este medic/terapeut
boala fara leac
Visita la psihiatru : sindrom neurasteniform medicamente.anxiar 1 seara, xanax 1 dimineata, ce spuneti de asta?
0
17-04-2015, ora 13:58
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Luati tratamentul pe care vi l-a dat psihiatrul o saptamana-doua, vedeti daca se schimba ceva.
0
17-04-2015, ora 17:52
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Doua benzodiazepine...o sa dormiti si mai bine. De psihoterapie banuiesc ca nu a mentionat nimic medicul dvs, asa este?

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata familiala & profesionala
0
17-04-2015, ora 18:57
boala fara leac
Nu este medic/terapeut
boala fara leac
Se pare ca voi dormi non stop ca mia dat si pt zi nu doar pt noapte, psihotetapie? Nici nu se pomeneste(o sa inccerc cu doze mai mici ziua) Alta trimitere Luna viitoare pana atunci nu stiu cum sa mai fac fata
0
23-02-2019, ora 20:55
Loralya
Nu este medic/terapeut
Loralya
Buna, cum.ai rezolvat? Am.simpt de colon irit si nu i dau de cap...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  •