Sufar de steatohepatita toxica cronica

25-03-2009
arianna_adina
Nu este medic/terapeut
arianna_adina
Buna ziua.Sint o femeie de 49 de ani, iar acum 3 ani am suferit o colecistectomie[mi-a fost inlaturat colecistul sau fierea].Am hotarit sa mi se faca aceasta interventie deoarece sufeream de mai multi ani dedureri intense si siciitoare in hipocondrul drept, deci in partea dreapta a abdomenului.Precizez ca operatia a fost facuta laparoscopic.Cu toate ca, colecistul mi-a fost inlaturat, durerile mi-au ramas, ba chiar sint mai intense, si se intind pina in spate, iar uneori durerea este insotita de niste arsuri, de o usturime.Apoi, am fost diagnosticata cu steatohepatita toxica cronica, diagnostic care m-a speriat si nu inteleg de ce toxica, intrucit toata viata mea am lucrat ca si contabil, deci nu in mediu toxic, iar despre bautura si fumat nici nu a fost vorba vreodata.Astazi, am luat rezultatul unor analize, printre care si electroforeza, care se prezinta astfel;albumina=52, 94;alfa 1=4, 86;alfa 2=7, 98;beta=12, 08 si gamma=22, 14, apoi, TGP=30;TGO=21;glicemie=118;colesterol=187 si TP[care nu stiu ce inseamna, cum se interpreteaza]=8, 49.Daca cineva mi-ar explica cum sint aceste valori, si la ce sa ma astept, i-as fi recunoscatoare.Multumesc
2 comentarii
0
26-03-2009, ora 18:45
MINDRU
Identitate neconfirmată
MINDRU
Durerile pe care le aveti in acea zona se pot datora unei alte afectiuni digestive. Cereti un consult gastroenterologic pentru a face o ecografie abdominala si eventual alte investigatii sugerate de acesta. Dignosticul de steatohepatita toxica cronica probabil ca s-a pus in urma unei ecografii. In general cand se utilizeaza termenul de "toxica" pentru ficat inseamna ca se datoreaza consumului de alcool, ceea ce nu cred ca este cazul d-voastra. Analizele pe care le enumerati pot sa va spun din memorie (fara a avea in fata un buletin cu valorile normale ) ca sunt bune. Daca gresesc, corectati-ma. Este posibil sa fie mici diferente intre limitele diferitelor laboratoare. TP este timpul de protrombina si este o analiza care masoara capacitatea de coagulare a sangelui. S-ar putea ca medicul gastroenterolog, sa va ceara in functie de ce gaseste la ecografie, sa faceti si virusii hepatici. Sanatate!
0
27-03-2009, ora 09:32
arianna_adina
Nu este medic/terapeut
arianna_adina
Multumesc pentru comentariu.Astazi fac o ecofrafie doppler abdominala si sint curioasa ce-mi va spune medicul gastroenterolog, acesta fiind un profesor doctor de la Spitalul Sf.Spiridon din Iasi.Am facut virusii hepatici cu un an in urma iar rezultatul a fost negativ.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici