Sufar de panaritiu intr-o forma foarte avansata!

06-11-2008
LucianAT
Nu este medic/terapeut
LucianAT
Buna seara!
Sunt elev, am 16 ani si sufar de o forma grava a panatitiului: partea din jurul unghiei mi s-a innegrit si tot timpul trebuie sa ma feresc de lovituri si socuri mecanice. As vrea sa stiu daca exista vreun tratament naturist pentru asta sau orice fel de tratament? Nu vreau sa ma operez, cel putin acum, in perioada rece... daca pana in vara nu imi trece, voi apela la chirurgie... dar pana atunci, exista vreun tratament??
26 comentarii
0
06-11-2008, ora 19:44
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Ce treaba are sezonul rece cu operarea panaritiului???. Pana vara ai toate sansele sa-ti pierzi o falanga a degetului afectat; cu sau fara, , tratament naturist, ,
Viziteaza un serviciu de chirurgie plastica si trateaza-te corect !
0
06-11-2008, ora 21:13
LucianAT
Nu este medic/terapeut
LucianAT
Stiu ca dupa operatie nu e bine sa stai in frig, spun asta ca am mai fost operat o data si am tras destula durere... plus ca 1 luna cel putin nu am avut voie sa pun piciorul in pamant, ceea ce ar insemna sa renunt o luna la scoala...
0
06-11-2008, ora 21:32
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
...nu te pune nimeni sa stai in frig, iar piciorul poti sa-l pui jos a doua zi dupa incizie fara probleme. Nu-ti strica iarna si du-te la un chirurg sa te opereze.
Mult succes!
0
06-11-2008, ora 21:36
LucianAT
Nu este medic/terapeut
LucianAT
Problema e ca nu stiu daca se face anestezie pt ca e vorba de infectie puternica si am probleme cu ambele picioare. Asta inseamna operatie la ambele degete si durere dubla... si frica inainte de operatie :(
0
06-11-2008, ora 23:35
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Normal ca se face anestezie. Indiferent de infectie. Daca esti din Bucuresti te pot indruma catre un spital.
0
07-11-2008, ora 18:11
LucianAT
Nu este medic/terapeut
LucianAT
Sunt din Iasi. Am sa incerc sa-mi iau inima in dinti si sa merg la medic! Multumesc pentru indrumari!
0
08-11-2008, ora 11:25
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Eu presupun ca este vorba despre niste unghii incarnate, pentru ca daca ai avea panaritiu nu ai mai rezisata pana la vara. Unghiile incarnate se pot rezolva si la cabinetul nostru, daca spui ca esti din Iasi.
0
08-11-2008, ora 12:48
LucianAT
Nu este medic/terapeut
LucianAT
Deci, degetele ma dor doar daca sunt lovit si nu suport nici cea mai mica lovitura la ele. Mi-au aparut niste inflorituri in jurul unghiei, dar care dupa ce le tratez cu ceai de musetel sau apa oxigenata isi revin. Ceea ce ma ingrijoreaza este ca pielea degetului din jurul unghiei, s-a innegrit, dar sper ca utilizand apa oxigenata sa se refaca...
0
09-11-2008, ora 14:48
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Asa cum am spus, probabil este vorba despre unghii incarnate. Ceaiul de musetel nu rezolva problema.
0
26-11-2008, ora 16:28
georgi11
Nu este medic/terapeut
georgi11
Buna ziua, va spune o persoana care a suferit de "unghii incarnate" + infectie + tumora (carne crescuta peste unghie) timp de 5 luni. Dar am scapat, in sfarsit. Din experienta, va sfatuiesc, nu va mai tratati acasa, dupa ureche. Poate unele leacuri amelioreaza de moment, dar problema nu se rezolva decat medical. Din cate stiu eu, exista 3 feluri de interventii: chirurgical (cu fire, ca la orice operatie), laser si fenolizarea. Eu am incercat prima data interventia laser, care a fost un esec total, chiar mi-a agravat "boala". Apoi am cautat un medic care practica fenolizarea si salvarea mea a fost dl. dr. Akram Salem, de la clinica Cutismed. Ma simt foarte bine dupa interventii, durerile de dupa operatie sunt minore, in comparatie cu durerile pe care le aveam inainte sa ma opereze (nu suportam nici cearceaful pe degete, ce sa mai vorbesc de pantofi sau adidasi). -*


(*modificat de admin)
0
12-01-2009, ora 12:07
dobre dorina
Nu este medic/terapeut
dobre dorina
fetita mea de 14 ani a avut infectie la degetul mare in zona unghiei, a mers la chirurg si i-a extras o parte din unghie.Am urmat cu antibiotic dar dupa 10 zile infectia a reaparut.Urmeaza din nou cu antibiotic si i sa dat un antiimflamator.Ce ma sfatuiti sa fac?Urmez 2, 3 zile cu antibioticul sau merg din nou la chirurgie?
0
12-01-2009, ora 18:26
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Mergeti din nou la chirurgie.
0
15-01-2009, ora 21:24
dobre dorina
Nu este medic/terapeut
dobre dorina
am fost la chirurgie, i-a curatat rana, urmam cu antibiotic mai puternic si degetul arata mai bine
0
01-07-2009, ora 12:46
andreii
Nu este medic/terapeut
andreii
buna ziua..am si eu panaritiu cam de 2-3 sapt. si am pus degetu in apa calda cu sare si il tineam acolo 30 de min iar acu il bag de cate 5 ori si il scot repede in apa clocotita am vazut pe internet si se pare ca e buna..dar iese cate putin de fiecare data..ce sa fac in continuare.. pt. ca nu mai e atata si doar putin mai simt..astept sfatul dumneavoastra multumesc
0
11-07-2009, ora 19:55
elenatin
Nu este medic/terapeut
elenatin
Va rog mult ajutati-ma cu un sfat!
De o luna, in urma unei pedichiuri, m-am ales cu un panaritiu la degetul mare de la piciorul drept. Am stat ce am stat cu tot felul de leacuri, am luat si antibiotic oxacilina, dupa care am ajuns la chirurg pt ca era foarte infectat. Aici mi-a facut o cauterizare pentru ca aveam o carne crescuta, dar acum tot ma doare, a inceput sa ma injunghie si nu se vindeca deloc. Am mers din nou la chirurg, s-a uitat si
mi-a zis sa dau cu betadina si sa pun un plasture. Ce sa fac, pentru ca eu am impresia ca acea bucatica de carne, granulom, cum a numit-o dumnealui, se reface.
Astept raspunsul dumnevoastra. Multumesc!
0
17-07-2009, ora 11:38
elenatin
Nu este medic/terapeut
elenatin
Va rog din suflet, imi dati si mie un sfat!!!!
0
19-07-2009, ora 17:44
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca aveti o unghie incarnata, insa chirurgul care a examinat-o nu a stiut despre ce este vorba!
Trebuie facuta o mica interventie chirurgicala pentru indepartarea partii din unghie care intra in carne.
0
20-07-2009, ora 21:27
elenatin
Nu este medic/terapeut
elenatin
Va multumesc mult pentru raspuns.
Probabil ca ar trebui sa merg la un control mai amanuntit ( dar nu prea stiu unde), pentru ca intre timp am fost din nou la chirurgie, mi-a cauterizat iarasi granulomul nou format, domnul doctor a zis ca a scos si un colt de la unghie si ca ar trebui sa-mi treaca. Dar a trecut aproape o saptamana si rana nu se vindeca de loc, degetul ma doare.Mi-a zis sa nu dau decat cu Betadine si sa pun plasture. Ma chinui asa de mai bine de o luna. Chiar nu mai stiu ce sa fac. Poate puteti sa-mi spuneti cu ce sa dau acolo local ca sa scap odata. Multumesc.
0
26-07-2009, ora 19:57
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Schimbati chirurgul sau mergeti la un dermatolog.
0
29-09-2009, ora 15:04
dobre dorina
Nu este medic/terapeut
dobre dorina
am o problema cu picioarele(cu talpile mai precis).daca se intampla sa am mult de mers, chiar daca am incaltaminte comoda imi apar pe talpi basicute pline cu lichid alb, dureroase.Daca le-am spart ustura si ramane locul rosu.I-MI ESTE FRICA SA NU SE INFECTEZE.si tin suprafata acoperita cu romplast cu rivanol.Ce ma sfatuiti sa fac?
0
06-10-2009, ora 21:14
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Trebuie sa faceti un examen dermatologic pentru ca sunt de luat in discutie mai multe afectiuni : ciuperca, dermatita de contact, etc.
0
25-03-2010, ora 21:17
bogdysm
Nu este medic/terapeut
bogdysm
Buna! am o problema la degetul mare de la piciorul stang.
e de la adidasi sport putin prea largi... mi-a alunecat piciorul in ei si in varf avea o parte mai tare in care mam lovit la unghie.
la inceput s-a inegrit pe jumatare ( + durere) dar am crezut ca va trece rapid dar dupa o saptamana s-a inegrit toata unghia si ce m-a ingrijorat cel mai tare a fost un lichid maro care a iesit de sub unghie cand am taiat din ea.
ce credeti ca este si ce sa fac?
0
01-04-2010, ora 18:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Este un hematom posttraumatic, adica ati facut un cheag de sange sub unghie. In principiu, dupa un asemenea hematom unghia va cadea.
0
11-05-2010, ora 22:21
cipolina22
Nu este medic/terapeut
cipolina22
Buna. Mi s-a umflat degetul aratator de la mana din senin. Ma doare foarte tare, in partea opusa unghiei fara vreun semn vizibil de puroi. Nu m-am lovit sau intepat. Ce poate fi?
0
16-05-2010, ora 12:49
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Un panaritiu!
Mergeti la un chirurg sa va examineze.
0
16-05-2010, ora 12:57
cipolina22
Nu este medic/terapeut
cipolina22
Am fost la chirurg pentru ca se adunase puroi. S-a facut incizie. Mi s-a spus ca a fost din cauza unui traumatism local. E posibil sa se infecteze atat de tare? Sau exista o infectie in organism? Cu ceva timp in urma am suferit ceva asemanator la o unghie de la picior. S-a infectat dar nu a fost cazul de operatie, s-a rezolvat cu antibiotic aplicat local. Credeti ca va recidiva aparand in alta parte? Ce se poate face? Exista vreun vaccin ca la furuncule de exemplu? Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Paronichia

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: