Subfebrilitate

15-02-2010
Qaarl
Nu este medic/terapeut
Qaarl
Buna ziua. Acum doua saptamani am fost diagnosticat cu pneumonie bacteriana in urma radiografiei si a analizelor medicale. Am avut doar febra, nu ma durea nimic. Am urmat tratament cu antibiotic timp de 6 zile. Dupa 6 zile mi s-a facut din nou radiografie si a reiesit ca nu mai am nimic la plaman, doar ceva urme din cauza afectarii plamanului. Mi s-a spus ca sunt vindecat, am mai urmat tratament inca 5 zile. Apoi am fost externat din spital fara a mi se mai dea nimic. In spital mi-au crescut transaminazele si mi s-a spus ca s-a intamplat asta din cauza ca am ficatul lenes si ca antibioticul C-FORT se elimina prin ficat. In spital si dupa externare, temperatura mea nu a mai scazut sub 36, 9. Am mereu 37 sau 37, 3. Doctorul a zis ca nu stie de unde este aceasta stare de subfebrilitate, ca poate mai am eu altceva. Acum sunt acasa si observ ca aceasta stare nu dispare. Sunt 5 zile de la externare si am facut iarasi 37, 2. Ma simt obosit, imi ard ochii. Am pofta de mancare, dar nu imi este bine cu aceasta stare de subfebrilitate. Credeti ca nu a trecut pneumonia ? Sau este posibil sa am altceva?
1 comentarii
0
23-10-2019, ora 15:37
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Dacă pe radiografie aspectul era mult mai bun înseamnă că nu mai aveți pneumonie. Dacă nu dispare subfebrilitatea puteți merge la consult la boli infecțioase. O zi liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.