Subdenivelare de segment ST

26-02-2009
eu cu mine
Nu este medic/terapeut
eu cu mine
In urma unui test de efort, ajungand la puls 170 s-au inregistrat pe ekg subdenivelatie de segment ST.>1(nu s-au inreg alte modificari ). Asftel am fost diagnosticata cu : ischemie cardiaca silentioasa (test de efort pozitiv). Mentionez ca analizele de sange sunt f bune : Ck, Ldh, colesterol, lipide, K, Na...singura problema fiind la fibrinogen-un pic marit.
De 3 ani, deoarece faceam dese tahicardii mari (puls 170. si chiar tpsv-200), am facut multe ekg-uri, teste de efort, holter...dar nimeni nu a constatat ca as avea si aceasta ischemie.
Care ar putea fi cauza aparitiei acestei ischemii, cat de grava este, cum poate evolua, ce investigatii mai amanuntite se pot face ? Poate fi un rezultat fals al acestui ekg de efort, de ce poate fi influentat ?
4 comentarii
0
26-02-2009, ora 18:39
MINDRU
Identitate neconfirmată
MINDRU
Da, poate fi un test fals pozitiv, testele fals pozitive sunt mai frecvente la femei si pot fi influentate de diversi factori. Este mai bine sa fie judecat ca si cardiopatie ischemica probabila, deoarece testul de efort nu este cel care diagnostica boala cardiopatie ischemica, ci sunt investigatii mai complexe care confirma boala(metode de diagnostic imagistic in timpul unui test de stress, cum ar fi ecocardiografia de stress sau scintigrama miocardica de stress), alta metoda, care este insa invaziva este coronarografia. Medicul care v-a facut testul de efort trebuie sa va explice care este semnificatia lui si ce trebuie sa faceti mai departe. Sanatate!
0
27-02-2009, ora 05:12
eu cu mine
Nu este medic/terapeut
eu cu mine
Multumesc pt raspuns.
Am uitat sa precizez.sudenivelarea este ascendenta.(Am tot citit pe net...dar tot nu am inteles care e diferenta intre ascendenta si cea descendenta, orizontala :) ).
0
09-03-2009, ora 19:55
MINDRU
Identitate neconfirmată
MINDRU
Subdenivelarea ascendenta poate fi rapida sau lenta. Cea rapida este normala in contextul frecventei cardiace rapide din cursul testului. Cea lenta poate fi sugestiva pentru ischemie. Termenii ascendenta, descendenta si orizontala fac referinta la o modificare raportata la o linie imaginara care uneste 2 puncte de pe ECG.Subdenivelarea ascendenta este o modificare a segmentului ST care presupune ca se afla sub nivelul acestei linii si are tendinta de a se apropia de ea, cand este descendenta coboara dinspre ea, cand este orizontala este paralela cu ea.
0
08-06-2012, ora 10:58
moraru maria
Nu este medic/terapeut
moraru maria
buna ziua as vrea sami spuneti si mie lce inseamna acest diagnostic;SUBDENIVELARE DE SEGMENT ST 2 MM D1 D3 aVF? Va multumesc o zi buna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Ischemia silentioasa

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: