Sub-luxatie rotula

12-04-2015
mtibbi
Nu este medic/terapeut
mtibbi
Buna seara, in urma cu 4 saptamani am alunecat pe podea uda si cumva mi s-a sucit piciorul, am simtit cum s-a deplasat rotula de la genunchiul stang, spre exterior, dar a revenit pe pozitie imediat. Am fost la urgente dupa cateva ore, am facut radiografie, intre timp genunchiul s-a umflat si devenea tot mai greu sa il indoi. Doctorul ortoped la care am fost m-a diagnosticat cu subluxatie de rotula si mi-a recomandat orteza 3 saptamani, 10 zile injectii cu fraxiparine si antiinflamator arcoxia (pastile). Mi-a spus ca dupa ce dau orteza jos sa incep sa indoi treptat genunchiul si in 4 zile sa pot sa il indoi la 90 de grade. Asta este a 4-a zi de cand nu mai port orteza, am inceput sa indoi genunchiul, acum il pot indoi aproape de 90 grade, pot calca pe el, dar ce ma nelinisteste este faptul ca genunchiul inca este umflat. Este normal sa fie asa? Plus ca nu stiu cum ar trebui sa fac recuperare si in cat timp ar trebui sa pot indoi piciorul ca inainte. Precizez ca am 24 de ani, inaltime 1, 78 si 78kg.
3 comentarii
0
14-04-2015, ora 18:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Daca este inca umflat, trebuie sa purtati genunchiera si sa nu exagerati cu eforturile.
Kineto-terapia este vitala in situatia data (trebuie sa va ocupati in mod special de muschiul vast medial).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
15-04-2015, ora 07:47
mtibbi
Nu este medic/terapeut
mtibbi
Multumesc pentru raspuns, port o orteza mobila pentru genunchi, iar efortul incerc sa il limitez cat pot.
0
28-04-2015, ora 16:35
mtibbi
Nu este medic/terapeut
mtibbi
Am obtinut de la medicul de familie un bilet de trimitere pentru recuperare medicala, si anume, fizioterapie. Am fost la spitalul militar unde am aflat ca nu mai sunt locuri si trebuie sa astept o luna de zile. Am sunat la mai multe clinici private care lucreaza cu casa de asigurari opsnaj, unde am aflat ca si acolo am de asteptat nu stiu cate luni. Intrebarea mea este urmatoarea: Pentru ce platesc asigurare medicala daca nu pot beneficia la timp de servicii medicale?? La fel si cu RMN, am de aproape o luna bilet de trimitere, dar trebuie sa astept la rand. Eu am nevoie acum sa fac RMN, nu peste 3 luni de zile. Este incredibil ce se intampla in tara asta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: