Stres, anxitate sau altceva?

09-10-2011
Rusu Bogdan
Nu este medic/terapeut
Rusu Bogdan
Salut,

De ceva timp foarte stresat, ingandurat, am tot felu de ganduri chiar nu stiu de unde pleaca... totu a inceput cu cate-va luni in urma... de atuncia parca mi sa rupt filmu, tot pun mana la inima, si ma ia tot felu de ganduri ca nu bate cum trebuie... si incepe sa-mi duduie inima, parca lucreza din greu asa sa zic, cu toate ca am pulsu bun intre 56-65 tensiunea e perfecata 109/62 max. pana in 119/70 depinde ce manac. am fost la spital mi-a luat sange mi-a facut un egk ma ascultat mi-a luat tensiunea. TOATE AU IESIT BUNE, doar ca mi-a zis ca am tahicardie sinusala, toate bune dar eu nu stiu care este cauza si de unde a plecat tahicardia asta. prin ianuarie am fost si la cardiolog, la ce-l mai bun din oras... mi-a spus ca inima e perfect sanatoasa si ca nam de ce sa-mi fac probleme. Am fost sportiv inot, si fotbal si atletism. Dar pe mine ma supara faptu ca, cateodata am unele batai pot sa zic eu suparatoare... am inteles nu este o boala, si nu necesita tratament... dar eu stau si ma gandesc de unde a plecat toate astea, poate fi din cauza la stres?
M-am lasat de fumat de 1 an, alcool nu consum deloc, nici cafeina. Manac doar mancare gatita, fructe cat incape, la fel si legume, salate... consum doar apa si ceai. cum pot scapa de gandurile astea care ma omoara sa zic asa... mie frica sa ies departe cateodata ca-mi vine in gand ca o sa fac infart sau o sa patesc ceva rau, cum pot scapa de astea? nu iau buline, doar o aspirina o data la un an cred. Cum pot scapa de stres si de toate gandurile astea ca asi avea ceva la inima? sau ca o sa fac infart sau o sa patesc ceva rau?

Cate-va sfaturi mi-ar fi de mare ajutor, va multumesc! Am 21 de ani
8 comentarii
0
10-10-2011, ora 06:16
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
Buna..prob cu inima o am si eu, tot, uneori chiar fara a avea emotii mari la moment incepe inima a se bate tare si parca ma impresia ca va sari din piept..si nu am prob cu inima, uneori ma inteapa, dar asta cred ca de la cafea prea multa..
tata a avut prob de genul acestora si s-a adresat deodata la neurolog dar acela doar prescrie medicamente si a spus ca nu i-a ajutat, apoii a mers la psiholog si peste un timp dupa citeva consultatii i-a trecut frica, anxietatea si a inceput a dormi mai ok, pina atunci nedormind pina la 4-5 dimineata si uneori avea un fel de atacuri de panica in locuri mari, straine, nu neaparat populate.
Eu vreau sa merg la psiholog din cauza anxietatii ca uneori am dureri mari de cap si se incep durerile in locurile unde am prob(de ex. ovarele cu care am prob, stomacul la care am avut ulcer etc.) din cauza gandurilor negative. Ma enervez de la orice nimic, pling uneori din cauza asta, automat dupa nervi urmeaza plans. Deci e o prob serioasa,. Dar parca mi-e nush cum frica sa merg la psiholog, e altfel de medic, nici nu stiu cum sa vb cu el.
0
10-10-2011, ora 14:59
Rusu Bogdan
Nu este medic/terapeut
Rusu Bogdan
red_rose eu nu am apelat niciodata la un pshiolog. si nu am de gand, trebuie sa fiu increzator ca nu am ce sa patesc. pana acuma am fost sanatos, o sa fi si de acuma incolo sanatos. multumesc ptr. sfat! mi-ar placea sa mai stam de vorba
0
10-10-2011, ora 16:26
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Rusu Bogdan, daca nu ai nimic la inima, eu vad ca tensiunea ta este cam mica.
Asta ar putea fi ca urmare a unei infectii pe undeva. Tot o infectie poate sa iti dea si acele simptptome la inima, deoarece corpul lupta cu ceva bacterii. Trebuie sa gasesti ce.
Infectiile trebuie sa le cauti in nas, gat, urina si zona genitala.
Ai cumva nasul infundat sau simti mucozitati in gat? Pentru ca ai facut sport, m-as gandi la o sinuzita mai veche.
Pentru depistare, ai putea sa faci un exudat nazal cu antibiograma. Gatul banuiesc ca nu te doare - altfel poti sa faci exudat faringian cu antibiograma.
Deasemenea, daca ai ceva jena la urinat sau usturimi, ar trebui sa faci o urocultura cu antibiograma sau secretie uretrala cu antibiograma daca nu iese nimic la urocultura si totusi ar fi ceva simptome in zona.
Sa nu faci tratament antibiotic fara sa ai antibiograma deoarece risti ca bacteria gasita sa fie rezistenta la antibioticul folosit.
0
10-10-2011, ora 16:26
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Pentru red_rose,
si la tine este posibil sa fie o infectie, poate cu e-coli vaginal si nu numai.
E-coli mananca fierul din organism si faci anemie prin deficit de fier. De aici si starile tale, poate si o lipsa ce calciu.
De aceea, ar fi bine sa faci o analiza de secretie vaginala cu antibiograma, la care sa iti iasa cu ce antibiotic sa te tratezi. Nu este de ajuns sa pui ovule. Posibil sa ai si candida.
Vezi ca nu toate laboratoarele fac si cultura pentru antibiograma, asa ca, trebuie sa intrebi intai si sa ceri tu sa se faca.
Pentru analiza, nu te speli in vagin si nu ai contact sexual cu 48 de ore inainte de recoltare.
Daca iti iese si candida, vezi ca exista medicamente de luat pe cale orala, in afara de ovule. Trebuie sa intrebi ginecologul cum faci si ce tratezi mai intai, ca tratamentele astea sunt foarte toxice pentru ficat.
Trebuie sa te vitaminizezi bine, sa mananci portocale, mandarine, kiwi, mere, morcovi, etc, pentru a spori imunitatea corpului.
Deasemenea, mananca iaurt si chefir gol, fara paine fulgi sau iaurt cu fructe, dar daca faci tratament cu antibiotice, trebuie cu 2 ore inainte sau 2 ore dupa pastila, ca sa nu scada efectul pastilelor. l
actatele anihileaza efectul antibiotic si trebuie evitate in timpul tratamentului. Numai iaurtul este permis dar la distanta de 2 ore inainte sau dupa.
0
10-10-2011, ora 18:59
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
tema, mersi de atentie..insa la mine problema e mai lunga, eu deja am luat odata tratament pt candida si mai nustiu ce, de la ginicolog, apoi am luat antibiotice pt infectie urinara si acum am mai dat analiza generala odata+ daca la voi nu peste tot fac asa analize care spui pai crezi ca in md sint macar? am impresia ca nici nu sint...
apoi am dat analize pt infectii de genul chlamydia, ureaplasma si inca citeva, vin rezulttatele pe 18 si merg cu ele la medic ca deja sint programata.. analiza secretie vaginala tot nu am idee unde se da, si precis costa mult, dar oricum trebuie sa astept rez alea si apoi sa vad ce fac mai departe...
nici nu stiu precis unde sa ma adresez ca prob urinara poate fi din cauza infectiei vaginale..acum a trecut deja candida presupusa dupa tratament insa cine stie daca asta era de fapt..
si apropo de starea mea, nu stiu, eu o am demult, inainte de a afla toate spuse aici..
0
05-11-2011, ora 15:09
Bogdan83
Nu este medic/terapeut
Bogdan83
Salut, eu am o mica neliniste

Am facut un EKG si mi-a gasit doctorul (aplatizari unde T) HR -80 batai /min.Are vre-o legatura cu stresul? pentru ca in ultima vreme sunt foarte stresat cam de 3 luni, si cateodata nu pot iesi din starea aceea de stres simtind cateodata mici intepaturi la inima. Credeti ca asta poate sa fie un semn de boala la inima? Mi s-a spus sa fac un consult mai amanuntit. Doctorita care mi-a facut ECG- ul mi-a zis ca nu e nici rau nici bine ca e ceva dar nu poate sa-mi spuna ce. Ce fel de consultatii ar fii necesare pentru a fii si eu linistit ?
Multumesc mult !!!!!!
Astept un raspuns
0
19-08-2013, ora 23:11
danijurca17
Nu este medic/terapeut
danijurca17
Buna !

De ceva timp foarte stresat, ingandurat, am tot felu de ganduri chiar nu stiu de unde pleaca... totu a inceput cu cate-va luni in urma... de atuncia parca mi sa rupt filmu, tot pun mana la inima, si ma ia tot felu de ganduri ca nu bate cum trebuie... si incepe sa-mi duduie inima, parca lucreza, ma tem sa nu patesc ceva, sunt sportive duc o viata in miscare, nu beau defel alcool sau sucuri, nu fumez, ma antrenez zilnic, iar de cateva luni parca obosesc foarte rpd. Am luat intr-o perioada competitionala, artro effervescent, poate are un effect secundar, desii nu, uneori cand ma trezesc, dimineaza ma dare gatul si muschii trapezului, incerc sa ma stapanesc, sa rama optimist, dar uneori chiar ma tem, in urma cu un an, nu aveam problem, iniam nu batea tare la antrenamente, uneori o simt ca bate in urechea drapta, , nu tusesc defel, saliva, e galben verzuie uneori alteori, alba si omgena, nu stiu ce am patit, sper sa nu fie cv grav, iar cand mananc, si inghit, simt ca ma doare sub stern si spatele, , dar dupa ce iau apa, trece instantaneu, , dupa antrenamente, de effort mediu maxim respire greu, am dificultati la respiratie, nu am facut analize, dar am de gand sa merg la medic, poate de ce sunt stresat cu scoala, si ma gandesc ce voi face pe viitor in viata, incerc sa fiu un om matur, imi vin tot felul de ganduri, desii incerc sa fiu pozitiv, inima ma sperie, si ma face sa im fie frica, . ! Dati-mi un sfat ! Ma numesc Jurca Dan si am 17 ani ! AJUTATIMA !
0
16-11-2013, ora 11:25
notebook
Nu este medic/terapeut
notebook
O infectie nu iesea la sange?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea
  • Stresul are un rol activ în afecțiunile dermatologice inflamatorii
  • Stresul și sistemul imunitar
  • În ce mod ajută stresul memoria
  • 5 obiceiuri pentru o inimă sănătoasă
  • Stresul din timpul sarcinii poate afecta dezvoltarea fătului (studiu)
  • O aplicație pe telefon detectează anxietatea și tulburările dispoziționale la adolescenți
  • Stresul la locul de muncă
  • Cum se reactivează virusul herpetic în condiții de stres
  •