Streptococ grup B

05-07-2012
Simona1984
Nu este medic/terapeut
Simona1984
Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns la problema mea. Am varsta de 28 ani. Acum mai bine de doi ani am descoperit la un examen de secretie vaginala, o infectie cu Streptococ grup B. Simptomele pe care le-am observat sunt: o senzatie de mancarime si intepaturi in vagin, secretie putina, galbuie si ma deranjeaza si faptul ca simt intepaturi la ovare, care sunt inflamate, marite, presiune pelvina si mictiuni dese, dar in cantitate mica.

Am urmat cateva tratamente care nu au dat nici un rezultat: Augmentin 7 zile, diverse ovule (Cervugid si altele), iar ultimul tratament a fost prescris de medicul ginecolog pe baza antibiogramei si anume Zanocin 200 mg 1 la 12 ore, pe care l-am urmat timp de 5 zile. Initial medicul mi-a prescris acest antibiotic pentru 10 zile, dar mi-a provocat greata puternica si dureri mari de stomac si l-am intrerupt dupa 5 zile. Acest tratament l-am facut acum 2 luni.

Am repetat analiza si streptococul este tot acolo. Mai jos puteti vedea rezultatul analizei.

Examen microscopic:
Epitelii superficiale absente
Epitelii intermediare relativ frecvente
Epitelii parabazale absente
Epitelii bazale absente
Alte celule absente
Leucocite relativ frecvente
Hematii absente
Trichomonas absent
Germeni frecventi coci gram pozitiv
Levuri absente
Cultura bacteriana Streptococ grup B
Antibiograma Sensibil:
Amoxicilina+Ac. Clavulanic (AMC), Claritromicina(CLR), Clindamicina(DA), Cloramfenicol(C), Ofloxacin(OFX), Penicilina(P)

Rezistent:
Doxiciclina(DO)
Cultura fungi negativa

As dori sa imi spuneti ce tratament ar trebui sa urmez pentru a ma vindeca si cu ce il pot asocia pentru a fi tolerat de ficat si stomac si daca ar mai fi necesar si un tratament local.

Va multumesc foarte mult.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.