Streptococ betahemolitic grup C - tratament homeopat?

07-03-2014
ioana sandache
Nu este medic/terapeut
ioana sandache
Buna ziua,

fetita mea de 7 ani si jumatate a fost recent diagnosticata cu acest streptococ. Am gasit pe acest forum o postare de prin 2010 a userului 'scarface' (pe care o adaug mai jos) si as dori sa stiu daca pot aplica tratamentul si fetitei mele. Trebuie sa mai mentionez si faptul ca in ziua recoltarii, la citeva ore dupa ce aceasta s-a efectuat, pe fetita a inceput sa o riciie si sa o jeneze/ doara in git. Pina acum (a trecut aproape o saptamina) i-am dat doar pastile de Tantum Verde si spray Hexoral (doar la nevoie), si ceva mai des i-am dat capaceala de albine.

Va rog sa ma ajutati cu un sfat si va multumesc anticipat.

PS: mai jos este mesajul userului scarface.


Evitati complet: carnea de porc si vita, mezeluri, cascaval, iuteli, ciuperci, vinete, cartofi, ceapa cruda (numai gatita), sarea iodata, praz, fasole si varza, dulciuri cat mai putine, apa si bauturi gazoase, cafea, cola si sucuri artificiale.
Ardei si rosii cat mai putine.
Hraniti-va in exclusivitate cu :
Cereale sau produse din cereale (integrale, cat mai mult) - grau sau ovaz fiert, orez,
Ca legume: dovleac, dovlecel, morcovi, sfecla, pastarnac si morcov.
Ca fructe: mere, lamai, portocale, curmale

Folositi alternant aceste ceauri si beti des din ele (dar nu neaparat mult) : salvie, urzica, galbenele si fenicul.

Ca alimente vindecatoare:
- 3-4 boabe de ienupar se mesteca sau se face ceai din 8-9 boabe. Se face asta din 2 in doua zile
- ustoroi crud de cateva ori pe saptamana (numai daca daca il suportati)

S epot cumpara si remediile homeopate Acidum nitricum CH9 si Sulphur Ch15 de la o farmacie homeopata (costa 6 lei un tub) cu care se poate face o detoxifiere generala :

Se suge cate o granula din 2 in 2 zile, in total de 4 ori (separat de mese)
Dupa o pauza de 5 zile dupa acesta se suge cate o granula de Sulphur CH15 odata la 5 zile cate o granula, de 4 ori in total.

Cu aceasta dieta si metoda simpla de curata sangele si streptococul dispare de la sine in cateva saptamani (daca nu aveti un focar de infectie mai greu de vindecat) si asa nu aveti nevoie de medicamente. Pt. alte probleme trebuie sa apelati la un medic homeopat pt. un tratament homeopat specific sau complememtar.
2 comentarii
0
07-03-2014, ora 13:22
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna ziua !

Trebuie sa va spun ca tratamentul homeopat este strict individualizat, deci, pentru acelasi diagnostic,
persoane diferite vor avea nevoie de medicamente homeopate adaptate individualitatii lor, asadar, foarte
probabil, diferite. De aceea, este nevoie de o consultatie homeopata individuala, "fata catre fata".
Cu respect,

dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
0
09-03-2014, ora 00:24
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Da, domnul doctor are perfecta dreptate. Va recomand sa-i urmati sfaturile.

dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: