Streptococ beta hemolitic tip A

27-02-2010
Cristina1973
Nu este medic/terapeut
Cristina1973
Si copilul meu a luat de la gradinita streptococ betahemolitic tip A, (au fost mai multe cazuri). I-a dat medicul 10 zile Ospen de 500mg si am luat si toti din casa tratament cu penicilna de 1500. La 4 zile de la ultima pastila, am facut testul rapid si eu si copilul si a iesit la amandoi pozitiv. In aceeasi zi am facut si exudatul cel care se lasa 3 zile pentru cultura. Mai multi parinti mi-aau zis ca nu trebuia sa fac testul rapid dupa tratament ca iese pozitiv, ca ar mai fi celule moarte. Este adevarat? Oricum asteptam raspunsul exudatului normal. Altii zic ca testul rapid este cel eficient. Oare trebuie sa-i repet tratamentul?
Va rog mult un sfat.
2 comentarii
0
28-02-2010, ora 08:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca o sa mergeti pe acest principiu.. o sa faceti tratament cu antibiotic lunar pana o sa.i stricati stomacul si ficatul copiluli.
streptococii si stafilococii ca si altii mii de microbi.. ne inconjoara si exista in noi.
problema este in imunitatea copiluli si posibilitatea organizmului de a lupta cu acesti microbi.
alimentatil sanatos.. excludeti bauturile acidulate... limitati consulmul de dulce.
faceti tratamente locale, inhalatii, gargara. aromoterapie.
si tratamentul cu antibiotic il faceti NUmai in cazul cand acesti microbisunt in faza activa., adic cu febra si simptome de raceala.
Exudatul trebue repetat la 3 saptamani dupa terminarea antibioticului !
atunci se face si ASLO.. si daca e marit se continue tratamentul cu Moldamina!
0
01-03-2010, ora 17:01
Cristina1973
Nu este medic/terapeut
Cristina1973
Multumesc frumos pentru indicatii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.