Streptococ beta hemolitic de grup C

13-01-2010
raluca11
Nu este medic/terapeut
raluca11
Am facut exudatul si mi-a iesit Streptococ beta hemolitic de tip C.Am primit tratament cu penicilina 7zile si dupa antibiotice sa fac 2moldamine, 1 pe saptamana, inca nu am inceput tratamentul astazi incep, analizele sunt bune, cel putin asa a zis medicu, VSH 9, ASLO 21, Fibrinogen 2.62, Factor reumatoid 14.7, Proteina C 1, Am facut aceste analize deoarece ma dor articulatiile mari, mai ales la schimbariile climatice.Nu inteleg de ce analizele sunt bune dar am streptococ, medicul mia spus ca l-am luat recent.Am inteles ca se transmite si ca trebuie sasi faca si sotul exudatul.Noi ne dorim un copil si as vrea sa stiu la cata vreme dupa tratament pot incerca sa raman gravida ? Si ce masuri de precautie trebuie sa iau ca sa nul ia si sotul meu, asta in cazul in care nul are?va multumesc anticipat
23 comentarii
0
13-01-2010, ora 11:11
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Teoria cu contagiatul de acesti streptococi este o mare aberatie medicala.
Streptococul hemolitic ca si toti patogenii se nasc in sange din alti patogeni precedenti mai putin feroce. Daca faci acum tratamente cu antibiotice si acest patogen se fa tranforma intr-o alta forma, nu va dispare si de aceea se zice ca anumiti patogeni ar fi "rezistenti" la antobiotice.

In loc sa se inteleaga ca antibioticele distrug bacteriile folositoare din organsism slabind sistemul imunitar (corpul uman contine de 8-10 ori mai multe bacterii decat celule) si nu aduc absolut nimic la boala decat in cazuri cu pericol de moarte, se gaseste scuza la bacterii prin teoria "rezistetei"
Culmea ca nici o bacterie patogena nu a avut indrazneala ca de milenii intregi sa devina rezistenta la ceauiri, tincturi naturale sau remedii homeopate.
Sotul nu se poate contagia cu acest microbn decat daca are flora si sangeele identic cu al dumneavoastra si daca inacelasi timp si el o slabicune la acelasi organ, lucru care este exclus.

Tratarea partenerului la astfel de boli cauzate de infectii este o metoda nu numai foarte lucrativa pt. industria farmaceutica (vinde dublu medicamentele) dar si f. daunatoare si inutila pt. partener care nu aduce nimic decat distrugerea florei prorprii si scaderea imunitatii

Cum se poate trata ceva preventiv cu antibiotice puternice cand orice doctor stie ca acestea trebuie luate numai in cazuri grave si evitate in rest cat mai mult?

Cautai in google ""Frauda lui Pasteur a pus bazele medicinei moderne"
0
13-01-2010, ora 12:41
raluca11
Nu este medic/terapeut
raluca11
Multumesc pentru raspuns.
Am vorbit cu domnul doctor Flueraru V. si dansu mi-a spus cam ce ati spus si dumneavoastra, ca sotul meu sar putea contagia doar daca are un sistem imunitar slab si la el chiar nui asa eu sunt bolnavicioasa.Problema mai esta ca sar putea sa fiu gravida si nu vreau sa fac tratament cu antibiotice iar domnu doctor mia zis sa nu fac nimic pana nu imi fac un test de sarcina sa incerc sa intaresc sistemu imunitar ca va pleca singur streptococu si ca nu afecteaza sarcina.
0
13-01-2010, ora 14:20
raluca11
Nu este medic/terapeut
raluca11
As avea o rugaminte.Ati pute sa imi recomandati un tratament naturist pentru acest streptococ.multumesc anticipat
0
14-01-2010, ora 18:50
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Evitati complet: carnea de porc si vita, mezeluri, cascaval, iuteli, ciuperci, vinete, cartofi, ceapa cruda (numai gatita), sarea iodata, praz, fasole si varza, dulciuri cat mai putine, apa si bauturi gazoase, cafea, cola si sucuri artificiale.
Ardei si rosii cat mai putine.
Hraniti-va in exclusivitate cu :
Cereale sau produse din cereale (integrale, cat mai mult) - grau sau ovaz fiert, orez,
Ca legume: dovleac, dovlecel, morcovi, sfecla, pastarnac si morcov.
Ca fructe: mere, lamai, portocale, curmale

Folositi alternant aceste ceauri si beti des din ele (dar nu neaparat mult) : salvie, urzica, galbenele si fenicul.

Ca alimente vindecatoare:
- 3-4 boabe de ienupar se mesteca sau se face ceai din 8-9 boabe. Se face asta din 2 in doua zile
- ustoroi crud de cateva ori pe saptamana (numai daca daca il suportati)

S epot cumpara si remediile homeopate Acidum nitricum CH9 si Sulphur Ch15 de la o farmacie homeopata (costa 6 lei un tub) cu care se poate face o detoxifiere generala :

Se suge cate o granula din 2 in 2 zile, in total de 4 ori (separat de mese)
Dupa o pauza de 5 zile dupa acesta se suge cate o granula de Sulphur CH15 odata la 5 zile cate o granula, de 4 ori in total.

Cu aceasta dieta si metoda simpla de curata sangele si streptococul dispare de la sine in cateva saptamani (daca nu aveti un focar de infectie mai greu de vindecat) si asa nu aveti nevoie de medicamente. Pt. alte probleme trebuie sa apelati la un medic homeopat pt. un tratament homeopat specific sau complememtar.
0
20-07-2010, ora 17:09
mozarella
Nu este medic/terapeut
mozarella
Am cautat si nu am gasit nicaieri informati sau discuti legate de "STREPTOCOC BETA HEMOLITIC GRUP C".

Ce ma interesa este daca medicamentul rec de dr Ciprinol contine penicilina deoarece eu sunt alergica la el si am uitat sa intreb.
Am primit si un antimicotic Flucoric si iar am uitat sa intreb daca trebuie sa fie o diferenta de ore intre antimicotic si antibiotic si exact de cate ore? Imi recomandati si un probiotic sau ajunge ce iau momentan?
Mentionez ca pe langa cele doua( 1pastila Flucoric si Ciprinol la 12 h) mai iau si albastru de metilen si un sprai nazal( am si deviatie de sept)cu apa de mare. Ce am enumerat mai devreme iau la recomandarea dr si ma gandeam sa iau si pastile de Echinaceea insa nu stiu daca nu cumva e prea mult deja.
De asemenea se iau inainte sau dupa masa preferabil? Mentionez ca m am uitat pe prospect si nu gasesc aceste informati.
0
17-12-2012, ora 13:06
Tudor2323
Nu este medic/terapeut
Tudor2323
Am si eu acest streptococ. Stiu si din ce cauza. Am avut carne de porc infipta pana sub gingie, s-a descompus acolo. Am problema asta de fix 4 ani. Am luat pastile pana acum (nu mai stiu cum se numeau). A fost o eliberare partiala si temporara. Credeti ca tratamentul naturist ma poate scapa de problema ? Sau sa merg pe penicilina sau ce imi da doctorul ?
0
17-12-2012, ora 19:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cordct se merge pe sanarea ficarelor de infdctii. dantura. amigdalele
si dupa conteaza penicilina si moldamina.plus trarament naturist pentru imunitate.
0
22-12-2012, ora 09:46
Tudor2323
Nu este medic/terapeut
Tudor2323
Si daca amigdalele sunt focarul, ce pot sa fac ?
0
22-12-2012, ora 12:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
depinde de starea lor.
pot fi tratate, pot fi svoase clasic si se poate face criptolisis... medicul orl..dupa ce vede amigdalele..decide
0
18-11-2013, ora 13:35
gentimira
Nu este medic/terapeut
gentimira
Buna ziua, am facut exudat faringian si am streptococ de grup C. Fac tratament cu Azitromicin 5 zile, 10 zile pauza, apoi repet tratamentul. Sa imi spuneti daca este ok un asemenea sistem de tratament si as vrea sa mai intreb daca in aceasta perioada iaurtul de casa este benefic de consumat sau vine in contradictie cu bacteria streptococ.
Multumesc.
0
18-11-2013, ora 20:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se poate si asa
se poate si cu penicilina si moldamina
se poate de facut criptolisis sau de scos amigdalele...daca acolo se ascunde microbul
un medic orl care vede gatul o sa spuna concret
iaurtul e benefic...
0
27-02-2016, ora 20:16
valicr
Nu este medic/terapeut
valicr
In urma exudatului mi a iesit streptococ C rezistent la penicilina, sensibil doar la augmentin si zinnat. Am trei zile de când iau zinnat si nu e nici o îmbunătăţire. Gatul e tot rosu. Ce as putea lua altceva.
0
27-02-2016, ora 20:16
valicr
Nu este medic/terapeut
valicr
In urma exudatului mi a iesit streptococ C rezistent la penicilina, sensibil doar la augmentin si zinnat. Am trei zile de când iau zinnat si nu e nici o îmbunătăţire. Gatul e tot rosu. Ce as putea lua altceva.
0
27-02-2016, ora 20:16
valicr
Nu este medic/terapeut
valicr
In urma exudatului mi a iesit streptococ C rezistent la penicilina, sensibil doar la augmentin si zinnat. Am trei zile de când iau zinnat si nu e nici o îmbunătăţire. Gatul e tot rosu. Ce as putea lua altceva.
0
27-02-2016, ora 20:16
valicr
Nu este medic/terapeut
valicr
In urma exudatului mi a iesit streptococ C rezistent la penicilina, sensibil doar la augmentin si zinnat. Am trei zile de când iau zinnat si nu e nici o îmbunătăţire. Gatul e tot rosu. Ce as putea lua altceva.
0
27-02-2016, ora 20:16
valicr
Nu este medic/terapeut
valicr
In urma exudatului mi a iesit streptococ C rezistent la penicilina, sensibil doar la augmentin si zinnat. Am trei zile de când iau zinnat si nu e nici o îmbunătăţire. Gatul e tot rosu. Ce as putea lua altceva.
0
29-01-2017, ora 17:32
elena30061965
Nu este medic/terapeut
elena30061965
Buna ziua.In urma unor analize papanicolau si secretie (in lichid)am aflat ca am streptocop betahemolitic grup C, sensibil la penicilina si ampicilina.Domnul dr.genecolog a spus ca este de la gat.mentionez ca de ceva timp am probleme cu gatul dar nu prea grave, usturimi dureri in gat nu am febra si simt ca ma sufoc si daca nu tusesc nu pot sa mai respir.ca sa imi treaca iau decasept cu propolis si ma mai linistesc.acum fac tratament cu ampicilina 5 zile injectabil 1g la 12 ore si 5 zile 1 capsula la 6 ore si protector eubiotic.ce ma sfatuiti sa fac ca sa scap de el.cred ca il am mai demult anul trecut in vara am facut exudatul faringian si il aveam, , medicul de familie mia dat ospen 1000, timp de 7 zile si atat., , , , , va rog sa imi spuneti daca este contagios ptr ca am doi nepotei care locuiesc cu mine imi este frica sa nu aiba si ei si sunt foarte mici.VA MULTUMESC..
0
29-01-2017, ora 20:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 usturimea in gat este simptom a alimentatiei incorecte si refluxului gastro-sofagian
2 un medic ORL.. trebuie sa vada amigdalele si sa spuna daca amigdalele trebuie scoase
0
13-02-2017, ora 13:53
alinaluca
Nu este medic/terapeut
alinaluca
Buna ziua.
Baietelului meu de 5 ani, i-a iesit in urma exudatului streptocop betahemolitic grup C. Nu are rosu in gat, nu are febra iar starea generala este normala. Nici nu as fi stiut de el, daca nu era un focar de scarlatina la gradinita si nu ne-ar fi pus sa facem exudatul faringian. Trebuie sa ia antibiotice, sau este purtator sanatos? Sunt si alte tratamente care pot duce la inlaturarea acestei bacterii, fara antibiotice, mai ales ca el nu are nici un simptom de boala? Este contagios, poate merge in colectivitate?

Va multumesc!
0
22-08-2017, ora 11:28
Sorinelu
Nu este medic/terapeut
Sorinelu
Bună ziua! I am făcut băiețelul meu de 5 ani exudat faringian în urma căruia a rezultat streptococ beta hemolitic grup C. Dna doctor ORL a zis ca daca nu face febra si nu îl doare în gât acesta nu se tratează. Dvs ce părere aveți? Mulțumesc frumos!
0
28-09-2017, ora 02:44
Razvi34
Nu este medic/terapeut
Razvi34
Buna in urma unor analize am aflatca am stetoscotbeta hemolitic grupa C.dureri in gat usturime la limba si nu stiu daca mi se trage asta si la inima ca am probleme cu inima de cand am depistat stetoscocu. Am dureri in tot corpul am facut tratament cu peliciline si 3 injecti una la saptamana cu moldamin mia trecut pe moment a reaparut aceleasi sintome ce pot face?
0
28-09-2017, ora 08:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 consult Gastrologie
doar persoanele cu reflux gastro esofagian.. sunt predispusi la infectii faringo-amigdaliene..din cauza acidului gastric care irita si inflameaza mucoasele
2. consult ORL..si scoaterea clasica a amigdalelor
asta previne reumatismul si alte complicatii a streptococului la distanta ( inima, rinichi)
0
28-09-2017, ora 10:11
Razvi34
Nu este medic/terapeut
Razvi34
Multumesc mult pt raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Streptococul beta hemolitic de grup B în sarcină
  •