Streptococ Agalactiae (Grup B) + Candida Albicans

17-06-2010
alexa2000
Nu este medic/terapeut
alexa2000
Buna,
In mai 2010, la examenul ginecologic, mi-a iesit streptococ agalactiae + candida albicans. Am facut si antibiograma si doctorita mi-a dat pt streptococ - clindamicina 300 mg (7 zile, 3 pastile/zi) si pt candida - meclodin (10 ovule, unul pe zi). Partenerul a facut acelasi tratament pt streptococ, iar pt candida meclon crema (de 2 ori pe zi local). Cred ca de streptococ am scapat. De candida nu-mi dau seama inca.
Dupa cateva zile de la terminarea tratamentului, prietenului meu i-a aparut un furuncul la o ureche - doctorul a zis ca e stafilococ auriu, facut din cauza antibioticelor luate, pe fond imunitar scazut. Tot doctorul a zis ca nu trebuia sa se trateze pt streptococ dc nu avea simptome.
Intrebari: Trebuia sa ma tratez doar eu? Posibil sa fi aparut acel stafilococ din cauza antibioticelor?
Cum scap de candida? Ca nu e prima oara cand fac si m-am saturat de tratamente.
Mai nou am renuntat sa ma mai spal in vagin. Doar dupa contact sexual voi folosi ceai galbenele+musetel, eventual bicarbonat de sodiu si spalat doar cu degetul, fara irigator. Am tot citit ca nu e bine sa exagerezi cu spalatul, iar eu ma spalam zilnic cu apa simpla, cu degetul.
Multumesc
2 comentarii
0
19-06-2010, ora 18:57
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Parerea mea este ca stafilococia aparuta nu are legatura cu antibioterapia, si ca s-a facut bine ca i s-a administrat si partenerului tratament. Citeste cu atentie pe net cauzele candidozei vaginale si vezi cam de ce ti-ar aparea si tie des aceasta infectie.Spala-te doar la exterior dupa contact cu apa si sapun antimicrobian sau detergent pentru igiena intima si pune absorbant pe chilot pentru ulterioare scurgeri.Daca doresti sa te speli si in interior foloseste o solutie profesionala, protectoare, cum ar fi flacoanele de Sofar Lavanda, ce nu cauzeaza candidoza .
0
20-06-2010, ora 14:53
alexa2000
Nu este medic/terapeut
alexa2000
Va multumesc mult pentru clarificari si sfaturi!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.