Stomatita poate sa apara si de la un focar in gat?

09-11-2007
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Se poate ca o stomatita si alergie sa apara si datorita unui focar de infectie ce provine de la amigdale?Am fost la doi orelisti, unul mi-a spus ca e un focar pe amigdale iar celalalt mi-a spus ca e vb de o faringita si chiar daca as scoate amigdalele nu as scapa de pb.Un al treilea dr mi-a spus ca pb vine de fapt de la nas.Uneori imi iese si sange din gat si cand suflu nasul.Iar nasul il simt f uscat si ma mananca.Am facut exudat si mi-a iesit negativ, cel putin la streptococ, nu stiu daca mi-a facut si pt restu.Acum cativa ani mi s-a facut exudat si mi-a iesit stafilococ auriu, se poate sa fie tot de la stafilococ aceste simptome?Desi am luat atunci tratament, Sau e vb de altceva?Ce sa mai cred?Cert e ca ma simt rau, uneori respir si mai greu si simt tot timpu ceva in gat, plus ca de 1 an incoace ma mananca f rau fatza, ochii si urechile, desi ma ingrijesc f mult.As merge sa imi scot amigdalele pt ca simt ca nu mai rezist, vreau sa fac ceva sa scap de pb astea, m-am saturat, e f sacaitor si neplacut:|
4 comentarii
0
09-11-2007, ora 00:00
olimpus2007
Identitate neconfirmată
olimpus2007
Daca a fost descoperit stafilococ auriu in exudat probabil nu ai primit un tratament corespunzator pt ca nu ti-a fost facuta o antibiograma.Iti recomand sa faci din nou un exudat faringian plus antibiograma la un laborator bun.De asemenea, sa faci o hemoleucograma cu formula leucocitara (vezi daca sunt crescute eozinofilele), VSH.Stafilococul auriu produce si leziuni pe fata.Consulta un ORL-ist de la siptalul militar Bucuresti.
0
12-12-2007, ora 00:00
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Cand mi-a facut exaudatul de care v-am zis mai sus, pur si simplu nu mi-a facut analiza si pt stafilococ decat pt streptococ, ceea ce nu mi se pare normal, ideea e ca nu stiu daca mai am stafilococul, dar ma gandesc ca din moment ce am aceste pb, nu am scapat de el sau s-a extins.Mi-a facut antibiograma acum cativa ani cand mi-a descoperit stafilococul auriu si imi amintesc ca la augmentin si amoxicilina era sensibil, dr mi-a dat atunci sa iau o sapt amoxicilina, am mai luat eu in acesti ani o data augmentin cateva zile si cam atat.Am facut analizele de sange acum 1 luna si nu sunt crescute eozinofilele ci monocitele si bazofilele, iar VSH este 7 mm la 1 h.Ce inseamna asta?Nu sunt din Bucuresti si nu cred ca am sa ajung f curand incolo.Va multumesc si astept raspunsul d-voastra.
0
29-01-2008, ora 00:00
hln
Nu este medic/terapeut
hln
buna ziua am 30 de ani si sunt din iasi am mai scris la dumneavoastra legat de alta problema. Acum va rog frumos daca aveti cum sa ma ajutati ca sunt disperata cu problema stafilococului auriu si a streptococilor de pe amigdale. nu mai pot scapa nicicum de acei bulgarasi galbeni din amigdale, au facut gropi inauntrul lor.am facut antibiograma mai demult mi au iesit sensibili la amoxicilina la agumentin etc... degeaba am urmat kiar tratam subcutanat cu targocid care am inteles ca este puternic si cred ca am facut si o reactie adversa de la el ca 1 luna am stat pe moarte in febra 40.. au disparut pe moment cam un timp de 1 luna asa cel putin nu mai erau vizibile, acum iar sa instalat oribil. nu dor nu fac altceva decat sa ma jeneze local si mirosul urat din gura. am inteles ca poate cobora infectia si la plamani, inima oriunde daca stau asa.s.s.m.d. rugamintea mea este daca stiti vreun tratament igiena locala ceva mai cu efect, sau cum sa fac inspre ce ma indrumati sa scot amigdalele ar fi o solutie? va multumesc
0
02-02-2008, ora 00:00
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Din moment ce ati urmat tratamentul si infectia nu a trecut (din cate vad aveti o infectie mixta si cu stafilococ si streptococ) si va creeaza probleme parerea mea e ca cel mai bine ar fi sa optati pentru scoaterea amigdalelor pt ca acestea reprezinta in momentul de fata un focar de infectie la d-voastra in organism.
Cel mai indicat ar fi sa mergeti la un ORL-ist foarte bun si va va spune acesta ce trebuie facut.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: